Těhotná na RD. Mám pak nárok na PPM?

mamusa1611
30. pro 2010

Hezký večer, mám dvě otázky, trošku je rozvedu,snad mě pochopíte..🙂
1. Nyní pobírám rodičovsky příspěvek(4.letou variantu) pobírám ho od 24.10.2008, jsem těhotná, a v dubnu mám termín,chci se zeptat,zda mám nárok na mateřskou (PPM) když mi všude říkají, že na výpočet PPM musím mít příjem... Ten mám z nynějšího rodičáku..Sice to moc nechápu..odpovědi uředníku jsou jednou takové,jindy onaké..:(
2. Mohu si vybrat, jakou variantou chci čerpat po porodu rodičák?
Děkuji za odpovědi.. 🙂

linh
2. únor 2011

Děkuju moc a počítá se také jen z posledního zaměstnání, i když jsem tam byla jen něco málo přes měsíc???

vojtisek2007
2. únor 2011

@linh jojo, jen u posledního zaměstnání

gabinav
2. únor 2011

@vrkocka no to mi povídej, taky nechci tu čtyřletou, protže ono to je docela znát jestli 3800 nebo 7600.... 😒 , tak taky doufám, že to nějak vyvoslím, že šéf ještě neskončí. Kdybych šla na nemocenskou, tak to stejně platí první tři týdny a pak to platí sociálka, no a já bych potř. tři měsíce, pak už bych měla mateřskou.

mystique
2. únor 2011

@gabinav tady je podrobný návod jak to udělat s tím rodičákem http://www.mimibazar.cz/navod.php?id=4705

gabinav
2. únor 2011

@mystique děkuju moc, mrknu na to! 😉

misak74
8. únor 2011

Ahoj, mám dotaz - první syn bude mít 3 roky 5.4.2011 - pobírám na něj 3-letý RP, od 1.4.2011 nastoupím MD s druhým dítětem. Jak je to s nárokem na RP v měsíci, kdy je dítě dovrší 3 roky - teď pominu můj nástup na MD, vím, že nelze pobírat zároveň RP a PPM - dostala bych jen poměrnou část za těch 5 dnů nebo snad náleží ještě celý RP za duben?!
Jde mi o to, jestli kvůli těm pár dnům musím lítat po úřadech 😝
Díky 🙂

j.a.n.i
8. únor 2011

@misak74 No, náležel by celý RP za duben. A po úřadech lítat musíš právě z důvodu nástupu na MD, musíš ten RP ukončit ke konci března a to i kdybys na MD nastupovala později než od 1.4., dokonce i kdybys nastupovala od 6.4. tak pravděpodobně nedostaneš z RP nic, protože RP se nepočítá podle počtu dnů, ale vezme se kolik dostaneš za tu část dubna PPM a na RP bys měla nárok jen pokud bys dostala méně než 7600,- a to v té výši, aby ti to doplatili do 7600,-

misak74
9. únor 2011

@j.a.n.i - děkuji moc 🙂

misak74
17. únor 2011

Ještě mám jeden dotaz - včera u dr. mi sestra řekla, že můžu nastoupit na MD od 17.-31.3., že se to počítá podle PM a že na úřadu mají ten samý program na výpočet a že jinak to nejde atd.... No ale snad záleží na tom, co napíše na papír, ne?
Protože jestli tomu dobře rozumím, kdyby se mi v březnu sešel rodičák a mateřská byť na jeden den, tak mi ho právě nezaplatí, že 😠

vojtisek2007
17. únor 2011

@misak74 když se ti sejde v jeden měsíc rodičák i mateřská, tak ti rodičák pokrátí o částku vyplacenou na mateřský....úplně bys o něj přišla pokud by ti ta mateřská udělala víc než máš rodičák (7600)

misak74
18. únor 2011

@vojtisek2007 - děkuju, tak to jsi mi to potvrdila, já to jen blbě napsala 😉

j.a.n.i
19. únor 2011

@misak74 Ještě k tomu nástupu ty, můžeš nastoupit na PPM kdykoliv v rozmezí 6-8 týdnů před TP, což je přesně to datumové rozhraní, co ti říkala doktorka a jindy to dle zákona nejde. Samozřejmě, pokud by neposunula TP, ale proč by to dělala, že.

hlavinka
20. kvě 2011

@stapet zdravim, jeste se k tomu vracim. Nahlasila jsem to v praci - materska.
Na uradu prace jsem taky nahlasila nastup na materskou, ale hned druhy den po mne chteli potvrzeni ze socky o vysi davky na vypocet rodicaku. Psali do 8 dnu. Mam jen ten starej - na Adelku, novej samozrejme jeste nemuzu mit. Takze jsem jim poslala ten starej. Predpokladam, ze pokud mi prijde novej, stejne bude mit stejnou castku, jako mel ten minulej, nebot jsem byla v praci naposledy nekdy v kvetnu roku 2008.
Tak nevim. Uz si pripadam jak v kocourkove. kdyz tam volam, nikdo mi to nevezme nebo mi nic nerekne. Po meilu taky nereaguji a jezdit s brichem a ditetem vazne nikde nehodlam.

j.a.n.i
20. kvě 2011

@hlavinka No, starej nebude velice pravděpodobně stejný jako nový, měnil se trochu výpočet, takže budou chtít nový... Jinak, když jim ho nedodáš do 8 dnů, tak se celkem nic neděje, akorát ti nepřijde rodičák za květen, budou čekat na ten papír, aby spočítali, kolik ti mají poslat.

hlavinka
23. kvě 2011

@j.a.n.i Diky. V tom pripade ale nechau, proc to po mne chteji ted hned, kdyz vidi datum na zadosti materske a Socialka mi v zadnym pripade nemohla jeste stihnout tenhle formlar vystavit - potvrdit. Navic to zadam pres zamestnavatele. Holt si musi pockat, byrokrati.

j.a.n.i
23. kvě 2011

@hlavinka Přesně tak, oni všechno chtějí hned a nechápou, že to nejde 😀

kristynka03
25. pro 2014

Ahoj chtěla bych se zeptat jestli nemáte někdo zkušenost podobnou situací jako ja. Jsem 3 měsíce po porodu a zjistila jsem ze jsem zase tehotna ;-/ v lednu mi konci materska a mela bych přejít na ppm, ale doktorka me chce napsat nemocenskou, z důvodu ze pry na tom budu lépe s penezi. Co myslíte?