Výběr povolání. Je lepší vychovatelka ve šk.druž. nebo asistent pedagoga?

xxkatka90
20. dub 2021

Ahoj.
Vaše zkušenosti - názory.
Mám možnost přijmout nabídku vychovatelky ve školní družině nebo asistenta pedagoga. (Je také možné, že půjde o dva půl úvazky dohromady). Ale kdybych si měla vybrat co je lepší? Můžete mi prosím napsat své pro a proti?
A ještě prosím na asistenta pedagoga stačí pedagogické vzdělání nebo se neobejdu bez kurzu pro asistenty. Děkuji pěkný den

andelka
20. dub 2021

No obojí vyžaduje určitou kvalifikaci. Tak záleží jestli ji máš.
Co vím,tak často se ty úvazky takhle kombinují.
Já pokukuju časem po AP, pedagogické vzdělání,které stačí mám. Kurz nepotřebuju. Ale to si musíš zjistit,jestli splnujes podmínky na vzdělání.
Jinak záleží na úvazku,na stupni a třídě v tabulce..pokud ti jde o finance.

xxkatka90
autor
20. dub 2021

Mám předškolní a mimoskolni pedagogika což pro vychovatele stačí, jen nevím jestli i pro asistenta. Zajímala mě spíše náplň prace.. v čem se liší co je zajímavější a pro budoucí praxi..
A nevíte co je lepší i platově jestli půl na půl nebo cely do družiny? Díky

andelka
20. dub 2021

@xxkatka90 platove si nejsem jistá,to bych kecala. Ale mám dojem,že celý vychovatele by měl být vyšší.
Pokud máš jakékoli pedagogické vzdělání a maturitu aspoň,tak kurz netřeba.
Já mám učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů pro 2 stupeň a SŠ a víc není potřeba. Mám Mgr a v rámci czv zkoušky z pedagogiky, didaktiky a psychologie.

slecnami
22. dub 2021

Ahoj, pro mě by bylo směrodatné i to, jak jsi na tom časově - asistent pracuje většinou dopoledne, vychovatelka odpoledne. Jsou tam různé výjimky, jako třeba ranní družina a tak (naopak někdy asistent má i odpoledku). Platově je na tom asi lépe vychovatelka, ale ne o moc a je to dáno hlavně tím, že asistenti se běžně nepřijímají na plný úvazek. Kdybys měla nějaké dotazy, klidně napiš 🙂!

pampeliska1313
22. dub 2021

Za mě je lepší vychovatelka. Jako asistent jsi pořád “jen pravá ruka učitele” a jde i o to, aby on věděl co máš/nemáš v kompetenci. Mám asistenci vystudovanou, ale dala jsem od toho ruce pryč ve chvíli, kdy jsem zjišťovala, že hromada učitelů (ne všichni) se takhle spíš zbavovali dětí co jim ve třídě nepasovaly. Nehledě na to, že byste měli být partneři a ne každý to zvládne překousnout. U vychovatele si řídíš vlastní program, vlastní způsob komunikace s dětma/řešení konfliktů a pokud budeš práci dělat jak máš, nikdo tě nebude napomínat. Spolupráce s učitelem tam je taky, ale v o dost menším měřítku (při vyzvedávání dětí, když se jede na výlet/ školu v přírodě, můžeš taky, nebo když je nějaký dítě problémový, je ideální, když tě podpoří i učitel a sdělí svojí zkušenost s dítětem.) Hodně se někde dělá i půl úvazek a půl úvazek, ale pokud máš možnost jít na plný, rozhodně vychovatel, vychází to často líp. Nehledě na to, že třeba moje kolegyně co šly takhle půl a půl byly akorát sedřený, protože třeba dítě u kterého měly asistenci bylo odpoledne i v ŠD a už to bylo psychicky náročnější. Plus teda, nevím jak jinde, ale když jsem zjistila, kolik berou holky u nás jako asistentky na půl úvazek a představila si tu práci, tak bych do toho nešla.