Zaměstnanecký poměr - OSVČ a pak hned těhotná

kettm
1. srp 2012

Maminky prosím o radu, 7 let pracuji jako zaměstnanec (pracovala jsem i přes rodič.dovolenolu) teď přišel zaměstnavatel s tím, že u něho můžu dál pracovat (i přes další rodičák) ,ale jedině jako OSVČ (na živnosťák) a to už od 1.9.2012. První těhu bylo rizikové - zdr. problémy takže předpokládám, že druhé bude možná také.
Jaká je nejlepší možnost, abych dostala při nemocenské - a poté mateřské nejvíc peněz?Je mi jasné, že čím dřív otěhotním, tím lépe, ale nechci zůstat úplně bez peněz. Zvažuji možnost odejít na pracák a pobírat podporu, na kterou nárok mám (5 měsíců), nebo můžu dál pracovat ale už na ŽL, z čeho se mi pak bude počítat nemocenská a mateřská, dnes jsem byla na kontaktním a za účetní a ani jeden mi nedokázal odpověďět, prý se to pořád mění...takže babo raď. Díky moc za rady. K

j.a.n.i
1. srp 2012

Pokud budeš na UP, tak na nemocenskou nemáš nárok a na mateřskou vlastně taky ne, pokud bys zas nenastoupila někam do zaměstnání nebo sis jako OSVČ nezačala platit nemocenskou (a to minimálně 180 dní před nástupem na mateřskou).
Pokud budeš pracovat na ŽL, tak si musíš platit nemocenskou a pak na ni máš nárok po 3 měsících placení a na mateřskou zase po 180 dnech placení. S tím, že se počítá podle toho jaké zálohy na nemocenské platíš.

Na druhou stranu, pokud máš smlouvu na dobu neurčitou, tak bych na práci na ŽL přistoupila jen za výrazně zajímavých podmínek pro mě, tj. minimálně 150% aktuálního hrubého platu, kor pokud už se o další těhotenství snažíš.
Jinak to, že tě nechal pracovat i přes rodičák není od zaměstnavatele žádný benefit, ty na RD vůbec nemusíš nastoupit, můžeš se hned po MD vrátit do práce, pobírat k tomu rodičák a zaměstnavateli do toho nic není.

PS: je nešťastné zadávat to jako otázku, neb každý může reagovat pouze jednou...