Zase ten úklid 🤦🏻‍♀️. Jak často uklízíte vy?

28. zář 2023

Ahoj holky, píšu anonymně, protože tady mám pár známých a asi se za svůj přístup stydím. Bude to delším😊 Přijde mi, že mám kolem sebe samé dokonalé hospodyňky (uklizeno každý den, navařeno, napečeno...). Vždycky jsem byla pedant na úklid, každý večer muselo být všechno srovnané, uklízela jsem 1x týdně celý byt (včetně všech vrchů, obrazů, prostě důkladně). S jedním dítětem jsem stíhala úklid 1x týdně, ale už ne důkladný a postupem času to bylo horší a horší. S jedním dítětem jsem z domu pracovala na půl úvazku a jinak jsme chodili na zahradu, na výlety, na hřiště, do kroužků, herniček, na návštěvy....a teď to není jiné...

Mám dvě děti (3 roky a 10 měsíců), obě jsou šíleně akční a chvilku nevydrží, ani u TV. Pořád se jim chci věnovat, pořád plánuju nějaké aktivity. Starší chodí nově od 8 do 11:30 do školky, já přijdu domů s mladší a konečně mám čas se jí věnovat (čteme si, hrajeme), pak jde spát (na 45 minut, odpočívám taky, protože se v noci budí max. co hodinu), pak zkusím něco uklidit, ale většinou mi malá u toho udělá větší binec a jdeme pro starší do školky. Obědváme s mladší, uklidím provozní binec. Starší si usne a já musím mladší krotit, aby ho nechala odpočinout. Usne mladší a já se věnuju staršímu (hry, povídání), pak většinou jdeme ven a pak už je večer 😀 Když usnou, vyřeším provozní nepořádek (třeba poskládat prádlo, umýt jídelní židličku..) a jdu pracovat nebo vařím na dva dny..když mám hlídání, tak většinou jdu na fyzio, k doktorovi, nakoupit nebo něco málo uklízím. Manžel pomáhá, ale on se spíš stará o naše dvě zahrady, auta, drobné opravy a taky si užívá čas s dětmi..

Došlo to tak daleko, že tak obden pouštím robotický vysavač, vytírám asi jednou za 3 týdny (není ani špinavá voda), koupelnu a záchod udělám 1x týdně a prach dělám tak 1x za měsíc 🤷🏻‍♀️🤯 Jenže to pořád v sobě řeším...

Jak často uklízíte vy? Jak se k tomu stavíte? Jak pořád neřešit, že tohle a tohle není dodělané? Jak se z toho nezbláznit? Pořád mám v hlavě seznam, co se musí udělat a nedostanu se k tomu...

marry94
28. zář 2023

No tak u nás záleží na dni někdy uklidim během dne někdy prostě nestíhám a je binec až do vecera než děti usnout 5 a 2 roky děti. Jinak roboticky vysavac pouštím aspoň jednou denně 1×týdne záchod a koupelna a vytirani a 1×za měsíc větší úklid ale opravdu jsou dny kdy prostě nestíhám tak neřeším chci se spíš věnovat dětem než uklidu

kakba
28. zář 2023

Uklid sel mirne stranou. Neni proste cas, ani chut. Doma bordel ale nemam. Kazdy den momentalne chodim po 19.hodce domu. Ukoly, vecere, spanek. Naucila jsem se uklizet za pochodu. Nez si holky vycisti zuby, narychlo vysaju nebo vylestim zrcadlo, vyklidim mycku, proste to co je potreba. Plnim si pracku a nacasuju, aby se vypla jak prijdu domu, rovnou dam do susky. Naucila jsem se to a celkem to jde. Jo a vytiram az se me chce, okna nemam myty snad 2 roky, mam zaluzie. 😃

daisy95
28. zář 2023

Pokud te stav vasi domacnosti trapi tak bych poslala deti s tatinkem pres den pryc a udelala velky uklid a uplny restart.. taky mam 2 deti a u nas doma nikdy bordel nebyl a porad je “naklizeno” a verim ze je to hlavne proto ze uklizime casto, bordel se nekupi a uklid potom trva mnohem nene casu.. uklidit koupelnu po jednom dni pouziti nebo tydnu je casove velkej rozdil.. u nas se kuchyn, koupelna zachod uklizi kazdy den.. prach 1x tydne, periny prevlecene 1x tydne a co se tyce podlah roboticky vysavac a mop jedou kazdy den kdyz jsme na prochazce.. a to se tu nesnazim poplacat po ramenou ale rict ze castejsi uklid mi vlastne ve finale setri cas 🙂 sluzkou ani otrokem domacnosti si neprijdu 😁

Neda mi to nenapsat ale se dvemi detmi.. mopovat jednou za tri tydny je za me docela ulet.. a nechce se mi verit ze voda neni spinava

kakba
28. zář 2023

@daisy95 ano, klidne i mesic nevytiram. Nejsme totiz vubec doma a opravdu me netrapi nejaka podlaha a za me myslim, ze je ulet menit povleceni co tejden. Kazda to mame jinak nastaveny.

Autorko jestli potrebujes uklizet, porid si pani na uklid a budes mit klid.

autor
28. zář 2023

@daisy95 malá je kojená a neusne bez prsa, takže ji nikam moc poslat nemůžu, navíc je to docela mazec s oběma na celý den 😀 Jako super, že to tak stíháš, ale já nevím, kde vzít čas. A voda fakt špinavá není, podle mě je to tím, že aspoň často vysáváme a hodně nejsme doma 😀

autor
28. zář 2023

@kakba To by bylo super, ale nejsou na to peníze. Pracuju, abychom vyšli...asi nečekám radu, ale třeba někdo, kdo to má stejně a naučil se s tím žít 😀

daisy95
28. zář 2023

Treba si jenom potrebujes najit svuj system.. ale vazne si myslim ze velky generalni uklid a zacit od cistyho by ti mohl pomoct.. a jestli ty nemuzes od maly v tom pripade bych s detma vypadla ja bych si pozvala jednorazove uklizecku.. ta castka ta jednorazovy klid neni tak vysoka jako kdyz pani chodi tydne ( sami vyuzivame pres leto kdy se snazime byt vice s detma venku..investice je to k nezaplaceni) 🙂

sinicka
28. zář 2023

Nikdy jsem nad úklidem nepřemýšlela. Vidím prach, utřu ho, drobky na zemi - vysaju, bordel ve skříni - porovnám.. jediný, na co jsem pintlich je kuchyň.. tu dělám každý den včetně vytírání. Myslím, že máme doma čisto a relativně pořádek, ale hlavu si s úklidem nelámu. Úplně jsem zapomněla, jaké to je, když jsou děti malé. Tak to je (alespoň u nás) nadlidský úkol mít naklizeno. Mezi prostředním synem s nejmladší dcerou mám 6 let a úplně jsem si na nepořádek odvykla. Ty starší děti už udržovaly pořádek sami a co jsem uklidila zůstalo uklizeno. Byli dlouho ve školce/škole, pak na kroužek a doma si dali večeři u tabletu a šli do hajan, takže doma fakt čisto. Teď? Zrovna teďka nám nejde vidět podlaha v obýváku a je tam hora prádla na vyžehlení větší než já.. takže zapinam sex ve městě a jdu na to :D jo, ale zase jsem včera upekla buchty, tak jsem se vykoupila..

reeeza
28. zář 2023

Ahoj.
Ta věta "Přijde mi, že mám kolem sebe samé dokonalé hospodyňky (uklizeno každý den, navařeno, napečeno...)" ve mě dost rezonuje.
V první řadě ty jsi ty a srovnávání se s druhými je cesta do pekel.
Ty su to nastav jak je v tvych možnostech a podle sebe.

Moje mamka zase uklizela kazdy den...roky a roky. A veslo to k tomu ze nemela cas ani na deti ani na sebe, jen na domacnost.

daisy95
28. zář 2023

@kakba a ja sem vedela ze se nekdo chytne toho prevlekani postele.. to by tu nebylo poprvy 😁 a pritom je to doporucovany.. pri nemoci minimalne 1x za tri dny 🙂

reeeza
28. zář 2023

Nebo zapojit do uklidu trochu partnera?

kakba
28. zář 2023

@daisy95 me ty dny tak rychle utikaji, ze menit je kazdou sobotu to je jako bych je mela obden. Diky nechci. My nemocni nebejvame.🤘

galatea_a
28. zář 2023

Ujasni si, který nepořádek ti nejvíc vadí a naopak co uklizeného (pro tebe) dělá dojem, že je uklizeno. Např. - nejvíc ti vadí drobky na podlaze a když je uklizená podlaha, připadá ti, že je celkem uklizeno. Tak pouštěj robota každý den (ostatní úklid udělej, až budeš mít čas a chuť). Nebo - nejvíc ti vadí záchod, tak ho čisti každý den. Každý den vyčistíš záchod, ostatní úklid až budeš mít čas a chuť, apod. 😉

hani_na
28. zář 2023

Mám děti se stejným věkovým rozdílem, jen o pár měsíců starší. Starší nespí po obědě, mladší 30-45 min. Od půlky září jsme střídavě všichni nemocní, takže jsme 14 dní prakticky nevytáhli paty. No, je to masakr, úklidu opravdu hodně pomáhá být co nejvíce mimo domov 😁 Prošla jsem si v tomhle ohledu katarzí, nejsem dokonalá hospodyňka, ani máma, ani manželka, ale mám se ráda, měj taky a klidně vytírej jednou za 3 týdny😉

eviicka
28. zář 2023

No pokud se chceš s někým srovnávat, tak intervaly mám podobné (a většina mojich kamarádek nedokonalých hospodyň také 😀).
Pravidelně vysáván koberce, zanetám podlahu, ale ostatní uklidím, když vidím, že je to třeba, ne proto, že by se to mělo.

fyii
28. zář 2023

uklizim temer denne, za pochodu. Pracka, susicka, mycka, roboticke vysavac3 jedou denne. Uz rano nez udelam snidani tak vse poustim🙂 vytiram ted mene, ale kdyz deti lezly tak i 2x denne. Ale my mame boxerku a ta grinta.. povleceni uz prevlikam 1x14 dni, byvalo kazdy tyden. Okna jsem myla taky kazdy mesic, ale uz jsem.z toho nejak vyrostla..takze je myju tak 1x3 mesice... Pri tom musim normalne pracovat a jeste i venku delat..ale ja od malicka deti zapojuju vysavat, vyndavat mycku, umyvat hadrem, hrozne radi pomahaji at uz s uklidem nebo strihat venku neco atd. jako ja to delam pro svuj pocit, nesnesu bordel, rozpyluje me to. Jo,ale od ceho jsem opustila je pravidelne zehleni veskereho pradla, zehlim jen pracovni a lozni pradlo. Jo a zasadne se s nikym nesrovnavam, tech dokonalych je hodne, ale me jsou deti prednejsi nez dolestovat zatovky zevnitr🙂

autor
28. zář 2023

@reeeza Jak píšu, pomáhá. Buď je s dětmi, abych něco málo stihla nebo vyklízí myčku, uklízí kuchyň, ale od jara do podzimu se stará o dvě zahrady (jedna je mamky s babičkou a druhá tety, ale všechny jsou bez partnera a manžel je tak jediný muž na provoz zahrady a dvou chat o 4000m2..., jsme jedna rodina a tak si pomáháme). Když je doma, tak je třeba s dětmi, ale malá za mnou doťapká do kuchyně a už úřaduje a syn si nárokuje manželovu pozornost, protože ještě pořád žárlí na mladší, tak je manžel s ním a já mám zase na krku alespoň 1 dítě 😅 My máme děti, co jsou hodně náročné na pozornost. Snažím se staršího zapojovat do úklidu od mala, ale nezájem, jde si hrát, ale pak pořád něco vymýšlí 🤯

ajja87
28. zář 2023

Hele podle všeho tě tu zatím moc holky nepodpořily,ale věř že ja jsem na tom dost podobně,ono taky dost záleží jestli žiješ v bytě, malým nebo velkým domě,jak to máte nastavený, když prijdou všichni domů jestli se převlíknou...u nás tím jak je věčně otevřeno na terasu a zahradu,tak je to jak v pruchodaku, takže jako prevlikani nehrozí...a mam taky z toho blby pocit,ze nic nezvládám, třeba ségra,ta uklízí furt,ale na druhou stranu mi přijde, že se třeba tolik nevěnuje dětem....no každý to ma prostě jinak

kleio
28. zář 2023

Nic nestíhám, pořád mám něco nedodělaný, pořád si zapisuju úkoly a nikdy neodškrtávam. Nechápu, jak to ostatní stíhají. Na druhou stranu si myslim, že zpětně nebudu litovat toho, že jsem neměla včas utřenej prach, ale litovala bych, kdybych přes povinnosti neměla čas věnovat se dětem.

mydlova
28. zář 2023

Prvni rok s ditem je proste narocny. Taky mam narocnejsi deti. A neboj, jeste cca 6 mesicu a deti si spolu na chvili pohraji a bude vic a vic snazsi mit uklizeny dum 🙂

dandaa
28. zář 2023

Uklízím každý den,ale pracuji z domu kdy mohu odbíhat k pračce atd, mám tři psiska ,dceru s alergii ,je potřeba udržovat čisto. Dost věcí dělá manžel a sám od sebe. Přeci jen dům přes 200m2 a velká zahrada zabere dost času . Naštěstí nemáme lapače prachu a vše se uklízí snadno . Robot jezdí 2x denně, vytřu ob den chodbu a kuchyň, koupelny . Děti pí sobě uklízí takže není nic na stole a všude hračky. Pokoje si už děti taky umí uklidit. Jednou za čas pozvu paní na generální úklid a okna .

lenerka1
28. zář 2023

Dům, dvě zahrady a tři děti, manžel se taky zapojuje, ale uklízím furt a stejně je tu bordel jak v tanku, když se pustím do něčeho časově náročnějšího (např generální úklid špajzu, zavařování věci ze zahrádky, vytřídění malého oblečení), tak stojí a kupí se běžné věci typu poskládání prádla, nádobí atd. Štve mě to, ale mám jen jedny ruce.

cherie24
28. zář 2023

My děti 4 roky a 20 měsíců. Peču jednou za uherský rok na nějaké oslavy akorát, vařím z povinnosti s náležitým odporem. 😂 S bordelem bojujeme odjakživa. Se starší čekám na vyšetření s ADHD, než uvařím jen blbou polívku, což znamená očistit a nakrájet zeleninu a naházet do hrnce,tak ona dokáže vytahat aktivit jak pro 20 dětí a pak mi přijdou obě pomáhat, čímž ten bordel dorazí totálně na všech frontách. 🤦🏼‍♀️ Když byla mladší miminko, měli jsme i paní na úklid, teď už asi půl roku nemáme, s tím, že to jakože zvládám sama 😂 Vytírám jednou týdně, jinak je to humus u nás, klidně by to sneslo častěji. Koupelna a záchod jednou týdně, taky by to sneslo častěji. Prach podle pocitu, času, nálady, ale nikdy ne hromadně. Třeba jsme v pokojíčku a usoudím, že by to už chtělo, tak to tak otřu, ale nedělám žádné velké akce, že bych lítala s kýblem po celém domě a prováděla honbu za prachem. Někdy mě chytnou nervy a do 3 do rána uklízím,no stejně to druhý den večer vypadá stejně s já jsem ko celý den. Nebaví mě to, připadám si, jak když zametám vodu zpátky do moře během přílivu. Takže radši zmizím na koně a kašlu na to už. Zbytečná práce,doma to stejně nikdo neocení, tak jsem rezignovala. Na okna si pozvu firmu, na to už nemám kapacity, máme 14 oken a na to se můžu 💩. Nejspíš by si ani doma nikdo nevšiml a děti by se akorát z nudy celou dobu rvaly a produkovaly ještě větší bordel než obvykle, tak se nebudu namáhat. 😄 všude krásně naklizeno ve stejný čas není snad nikdy. Než vyšůruju jednu místnost, děti se činí v jiné. Při pomáhání vydrží pár minut a většinou u toho napáchají víc škody než užitku. 👌

jana_zofie
28. zář 2023

@kakba dekuju za tvuj komentar. Deti maji 3,5 a 1,5 a ja okna nezvladla umyt od doby, co se narodili. Nejsem schopna si to naplanovat tak, abych mela jistotu a nebala se, ze mi vypadnou z okna... A byla to vec, v tom hroznem bordelu vsude, co me trapila asi nejvic...

pampeliska1313
28. zář 2023

Heh. Mám jedno dítě. A rovnou říkám, že já jsem byla hroznej bordelář. Mě nepořádek netankoval, dokud se dalo někde projít 🫣:D teď se snažím, kvůli dítěti.:D ale myslím, že kdybych nevyvařovala, tak to je o dost lepší. Respektive můj největší bordel je prostě na lince, nejsem schopna uklízet u vaření, mám strach, že jakmile se vzdálím od sporaku, všechno nám tu chytne:D vytírání tak jednou za dva týdny. Vysavani vlastně kazdej den, máme velkej koberec a štve mě, furt tam jsou nějaký drobky atd (syn hodně u jídla cestuje)) ) linka/nadobi kazdej den, spis kvůli manželovi kterej by chytl infarkt, než kvůli sobě. Je na linku pedant. Zrcadla a skla podle nálady. Na chodbě máme ohromnou satni skříň se zrcadlama a syn si tam trénuje “francouzaky” takže když je to hodně oslintaný, jdu na to. Prach neutiram. Vezmu to vysavacem 🫣 záchod a sprchac se snažím jednou do týdne, to samy prosteradla,povlečení. Rozhazeny hračky mě štvou, ale není to pro mě bordel (proste za pět minut to nahazim zpátky) a nejvíc spoko jsem, když mám uvareno na víc dní a fakt je to znát, to pak v klidu přeberu oblečení ve skříni, třídím, proste ty věci co za pochodu navíc nedám. 🙂 ale jinak mám pocit ze je to něco za něco - buď vařím a proste zvládnu uklid tak, aby to tu vypadalo v pohodě, nebo nevarim a mám víc času na syna,vycházky a v průběhu dne udělám i “práci navíc” 🙂

jannym
29. zář 2023

Uklizim kdyz uz mi ten bordel leze na nervy, deti vyprudim vzdy o vikendu k uklidu a vysati pokoje, jinak to moc neresim deti mam uz vetsi, manzel porad nekde na cestach, prace na full time, krouzky deti a moje, casto mam pocit ze jen splnit aby byly nakrmeny, nadobi umyti a pradlo vyprany je tak max co zvladnu a zbytek ruzne odkladam (starsi dcera si ted vzala pod ochrana kridla koupelnu a udrzuje ji coz je obri pomoc), mas male deti, uzivej si s nimi a uklid pocka, nikam neutece neni zajic (jak rikavala moje babicka)

konidana
29. zář 2023

Neresim. Jsou dulezitejsi veci. Vytiram ani ne kazdy mesic a to to pak fakt musim vzit min.2x, ale casteji to proste nejde...posbirat vsechny veci a krabice atd ci jsou na zemi. Zametu nekolikrat tydne, nekdy kazdy den, nekdy 1x za tyden. Vysavam 1x za tyden a to uz je fakt bordel z kraliku...seno, chlupy... sere mne to strasne ale ted proste uz 2.den v tom lezim protoze je mi blbe a sem sama doma. Snad treba zitra mi bude lip a uz neco poklidim. Deti jsou velke, jejich pokoj neresim. Muz dela doma remeslo plus vari a ja fakt nemam kapacitu vecer surovat kdyz vyflusla a hladova prijdu v 18h domu z prace.

konidana
29. zář 2023

Vetsina z vas tady, si vubec nedokaze predstavit, jak vypada spinavy byt. Takze nejaky uklid mene casty nez furt, fakt nereste😉

vikinkav
29. zář 2023

Ja mam 3 deti a jsem na tom stejne jako ty, robota poustim i 2x denne a co jsme se prestehovali pred par mesici, tak jsem v hornim patre jeste mop nepouzila 😅 Radu nemam, sily nemam, snazim se co to jde, mam pocit, ze kazdou volnou chvilku poklizim, ale neni to vubec videt.

te_reza
29. zář 2023

Vytírám i dýl než jednou za tři týdny.
Jednou týdně udělám větší úklid.
Tuhle jsem myla lednici a říkala si, že jsem asi fakt prase.
V týdnu se vzmůžu akorát na provozní bordel.
Celkově mám pocit, že i když furt něco člověk dělá, nikde to není vidět.
Taky jsem zjistila, že zbytku domácnosti by bylo asi i jedno, kdyby chodili jak po skládce.
Takže když se pár dní nevyluxuje nebo někde leží prach, je mi to úplně u zádele.