Kdo má malé děti (mnohdy bohatě stačí i jeden kousek) ví, že romantické představy o naklizené domácnosti a zvídavém objeviteli nového světa se neslučují. Touha po poznání vede totiž přes chuťové buňky a tak nezdráhají tu olíznout konferenční stolek, tu ochutnat polici v obýváku a tady důkladně prozkoumat skleněná výplň dveří. Jak je během těchto výprav neohrozit a zároveň mít nablýskaná všechna okna se dozvíte v následujícím článku.


Image titleSůl nad zlato

"Styděla jsem se za ni. Za moji špinavou horkovzdušnou troubu. Nenašla jsem ale takový čistič, aby ji hezky omyl a nezanechal po sobě chemický pach, který jsme cítili ještě dlouho v každém jídle. A pak jsem zkusila obyčejnou sůl a bylo vymalováno. Tedy čisto a svěže. Naplnila jsem menší pekáč solí, zapnula jsem troubu a nechala sůl zhnědnout. Po vychladnutí trouby šla mastnota dolů sama a bez řečí."


Utrpěly vaše kachličky útokem komanda nenechavých a hlavně mastných malých ručiček? I tady pomůže solný peeling. Zatočí také s mastnotou v hrncích či pánvi. Naneste ji po celé ploše nádobí, nechte chvíli působit a poté jemně smyjte proudem teplé vody.

Malý zázrak

Až budete péci bábovku, nechte si trochu kypřícího prášku stranou. Rozdělejte ho s horkou vodou a hotovou kaši naneste na libovolnou, i zaschlou skvrnu. Můžete si pomoci starým zubním kartáčkem, který se dostane i do spár. Nechte chvíli působit a poté opláchněte nebo v případě oblečení vyperte. Poradí si i s takovou výzvou jako fleky od pampelišky, borůvek či trávy.


"Moje maminka má díky němu čistě bílé a voňavé záclony. Zkrátka přidá pět sáčků prášku ke klasickému pracímu prostředku a vypere. Nasypaný v misce a umístěný v ledničce zase pohltí pachy. Jeden sáček prášku nasypaný do odpadu a zalitý horkou vodou s octem pomůže s ucpaným odpadem. Prostě poklad."


Image title


To je soda

"Máme rádi ovoce a zeleninu. A máme i vysokou vyšší míru odpadu ve formě slupek a zelených odkrojků. Protože žijeme v bytě ve městě a nikoli na venkově s možností kompostu, často nás obtěžoval zápach rozkládajících se zbytků z odpadkového koše. Vyřešili jsme to jedlou sodou."


Dokáže absorbovat pachy a zanechá po sobě příjemný závan svěžesti a čistoty. To lze využít i při čištění mastnoty po pečeném kuřeti nebo prskající sýrové krustě z lasagní. Ze sody a vody vymíchejte pastu, kterou potřete vnitřek trouby a nechte přes noc působit. Druhý den vše důkladně setřete. Pro dokonalý lesk doporučujeme ještě několikrát vytřít vnitřek trouby vodou s vinným octem.


Nejen do salátů

Olivový olej je skvělý nejen do salátů, dressingů nebo jako účinná maska na vlasy. Ale také jako přírodní leštěnka. Hadřík napuštěný olejem zbaví dřevěný nábytek nejen prachu, ale navíc ho i krásně vyleští. Poradí si také se zahradním ratanovým nábytkem, který pobytem venku trpí o něco více než ten, který máte doma.


Ohřejte trochu olej na teplotu vám příjemnou na dotek ruky a pomocí hadříku ho vetřete do ratanu. Nejen, že se bude blýskat, ale díky blahodárným účinkům této ozdravné kůry zamezíte jeho popraskání.


"A ještě jeden tip od známé, která pracuje v restauraci. Kuchaři vždy na konci směny přejedou nerezové povrchy trochou olivového oleje. Neulpívají na něm pak kapky vody."


Image title


Netvařte se tak kysele

Ocet nepatří jen na buřty s cibulí nebo do hrnce čočky. Věřte nebo ne, ale dokáže vás zbavit vodního kamene. Je to jednoduché: do myčky dejte šálek octa a pusťte ji naprázdno. Podobně postupujte i u pračky a varné konvice: naplňte ji vodou s octem, zapněte a po převaření vodu po nějaké chvíli vylejte.


Octem můžete otřít i obklady kolem vany, umyvadla a také krásně a zcela bez šmouh vyleští okna. Pár kapek pomůže i při odstranění zápachu ze svačinových boxů a nečistot, se kterým si mnohdy většina čistící prostředků už neporadí. Ocet vás zbaví i připečených zbytků jídla a zápachu. Do misky s vodou nalijte dvě lžíce octa, postavte ji do mikrovlnné trouby a zapněte ji na pár minut. Vzniklá vlhkost pak usnadní setření zbytků jídel. Podobné účinky má i citrónová šťáva.Podívejte se, co radí jiné maminky:

Ocet do pračky – máte zkušenosti?