redakce
  15. srp 2022    Čtené 811x

  5 tipů, na co si při výběru aktovky dávat pozor

  V různých etapách svého života stojíte před výběrem různých věcí. Ať jsou to spotřebiče, dovolená, zařízení do bytu nebo nové auto. Zatímco u všech zmíněných věcí jsem tak podvědomě tušila, co očekávám a na co se mám zaměřit. Taška pro prvňáka, to je vám pěkný oříšek. Na trhu je neskutečné množství produktů. A tak začal můj průzkum hodný diplomové práce.

  Zatímco pro děti existuje jediné a nejdůležitější kritérium, kterým je design, já jako rodič jsem se musela poprat s úplně jinými věcmi. Procházela jsem spoustu webových stránek, odkud na mě z každého okna vyskakovaly produkty s přívlastkem „nejlepší“. Ale jak se rozhodnout správně, aby ta daná věc byla skutečně pro toho mého prvňáčka ta nej?

  Začínám lovit v paměti. Co se mi jako dítěti nelíbilo? Taška byla těžká. Byla neforemná a bolela mě záda. Během teplých dnů jsem měla záda mokrá jako myš. Když jsem si nasadila tašku dřív, než jsem si obula boty a potřebovala jsem se sehnout, tak mě převážila přes bok a šla jsem k zemi i s taškou. A běh ze školy? Ani nedokážu zpětně zhodnotit, jestli jsem běžela já s taškou nebo ona se mnou. Nemluvě o jednom společném prostoru, kde jsem měla mix učebnic, školních pomůcek a svačiny. Nedej Bůh, aby se mi rozlila limonáda. A to otevírání…

  Postupně jsem si díky vzpomínkám a několika informacím z internetu vytvořila svůj vlastní seznam kritérií, která musí ideální taška pro mého syna splňovat: 

  1. Jednoduché otevírání, které zvládne i prvňáček, který ještě s motorikou občas bojuje. Zkrátka, hledala jsem tašku „ideální pro začátečníky“. I když je to na první pohled banalita, je třeba si uvědomit, kolikrát denně vaše děťátko tašku otevře a zavře.

  2. Pečuje o záda dítěte. Nízká hmotnost, ergonomický tvar, prodyšný materiál. Podstata celého příběhu. Hledala jsem tašku, která bude ohleduplná k páteři mého syna. Váha, ideálně do 1 kg. Ergonomický tvar je již samozřejmostí. Laťku jsem však posunula výše a pátrala po tašce, která dítěti podepře záda i ve dnech s vysokou zátěží. Naše ideální taška musí mít vnitřní přihrádku s elastickým páskem na školní pomůcky, který udrží knihy a sešity co nejblíže k tělu a sníží tak zátěž na páteř. Zadní zádový panel musí být polstrovaný a prodyšný.

  3. Přizpůsobení se tělu a rozložení hmotnosti. Dnešní moderní školní tašky mají více popruhů než batoh určený pro vysokohorskou turistiku. Dokud jsem si o tom něco nenastudovala, myslela jsem si, že je to tak trošku přehnaný rozmar. Čím více proužků, tím více značková. Čím více popruhů, tím více ergo? No ono to je, na rozdíl od těch proužků, vážně pravda. 

  Můžete pořídit jakkoli kvalitní tašku, pokud ji správně nenastavíte, záda dítěte budou trpět. A tak dalším kritériem, které jsem do seznamu zařadila, bylo přesné usazení tašky díky individuálním možnostem nastavení ramenních popruhů, bederního pásu, hrudního popruhu a horních zvedacích pásů. 

  Je to nezbytné pro zajištění nejlepšího přizpůsobení se tělu a rozložení hmotnosti. Není nic horšího, než když taška na malých zádech dobře „nesedí“ a „nenajde si své místo“.

  4. Pořádek musí být

  Pro každé dítě je zřejmě trošku šok, když má najednou být zodpovědné za své věci. Mít v nich přehled, vyznat se, kde co má. A tak jsme hledali tašku, která má prostornou hlavní komoru se snadno přístupným otevíráním a stabilní spodní panel. Oddělený prostor na svačinu je také zcela legitimní požadavek. Ideálně, kdyby byl navíc termo.

  5. Ochrana před deštěm i malinovkou

  Vzpomínáte si ještě na vlhké knihy, když vás cestou ze školy chytil déšť? Vyšší liga byly rozmočené sešity, které jste vybírali s opatrností, jako by to byly artefakty z Titanicu a doufali jste, že je ještě bude možné zachránit. A ruku na srdce, kdo si nevylil do tašky alespoň jednou za svou školní docházku láhev s vodou, jakoby ani nechodil do školy. Tak proč tomu nepředcházet? Na trhu je široká nabídka, ze které si můžete vybírat. Takže vnější kapsa na láhev s vodou to jistí. Rozhodnuto.

  Aby to nebyly jen obecné rady, kterých je plný internet, napíšu vám, pro kterou tašku jsme se rozhodli my. Schválně píšu my, protože stejně důležité kritérium je samozřejmě design. Poslední slovo měl pochopitelně můj syn. I kdybych našla tu nejkvalitnější tašku, kdyby neprošla schvalovacím procesem hlavního kritika, mohla bych začít hledat znovu. Znám však jeho vkus a věděla jsem, že motiv LEGO Ninjago dostane i jeho.

  Všechna výše zmíněná kritéria splnila taška LEGO Ninjago Green Optimo Plus. Horní polstrovaná rukojeť, uvnitř potisk jmenovky, odnímatelná šňůrka na klíče a připojitelná kapsa na tělocvik, kterou lze připevnit na horní část vaku ve 3 jednoduchých krocích zacvaknutí, byly už jen příjemným bonusem.

  Tento článek vyšel s podporou SmartLife.

  redakce
  19. črc 2022    Čtené 274x

  Podělte se o své dojmy z videa, které připravujeme, a získejte odměnu v hodnotě 500 Kč

  Jste v 5.–8. týdnu těhotenství a zajímá vás naše nabídka? Pak vyplňte formulář na tomto odkazu a my se vám ozveme. Hledáme asi 6 těhotných uživatelek.

  Prostřednictvím videa s uznávaným odborníkem se snažíme budoucím maminkám (prvorodičkám a vícerodičkám) předat co nejvíce informací o měsíci těhotenství, ve kterém se aktuálně nachází. Moc by nám pomohlo dozvědět se něco více o tom, jaký pocit a dojem z videa máte, co vám pomohlo/nepomohlo atd.

  • Celé to bude trvat asi 45 minut.
  • Podíváte se na 18minutové video.
  • Po jeho zhlédnutí nám napíšete odpovědi na pár otázek k videu.

  Za vaši pomoc a čas vás odměníme:

  • Produkty Dove/Baby Dove (podle preference) v hodnotě 20 € (cca 500 Kč)
  redakce
  15. čer 2022    Čtené 2087x

  Nejen sluncem zkoušená pokožka

  Na fakt, že dětská pokožka je velmi křehká a potřebuje speciální péči, si novopečení rodiče velmi rychle zvyknou. Vyrážka na zadečku, opruzeniny v kožních záhybech či kožní reakce na nový prací prášek nejsou ničím výjimečným. Jak děti rostou, ve většině případů je péče o jejich pokožku stále méně náročná. Anebo ne?

  Myslela jsem si, že z vyrážek, ekzémů či alergických reakcí moje dcera „vyroste”. Později jsem si uvědomila, že je to jen mé zbožné přání. A tak máme doma malou „citlivku“, i když už dře lavici na prvním stupni.

  Na podzim se její sluníčkem namáhaná pokožka začíná pod vlivem přetopených místností, suchého vzduchu a chladného, či větrného počasí, vysušovat. Především její ruce vypadají jako želví krunýř. Zanícená svrchní vrstva kůže velmi svědí a pokud nezasáhneme včas, ta naše mimóza si ruce rozškrábe.

  S příchodem teplejších jarních a prvních letních dnů se jí po delším pobytu na sluníčku objeví kopřivka a svědění. Nenápadné červené flíčky se po pár hodinách změní na pupínky. Alergie na slunce jako vyšitá.

  Časem jsme se naučili s pokožkou naší dcery pracovat. V létě používáme kvalitní opalovací krémy s vysokým faktorem. Na podzim a v zimě ji hydratujeme nejen kvalitní kosmetikou vhodnou pro citlivou pokožku, ale také zevnitř. Dostatečný pitný režim dokáže s pokožkou opravdu zázraky.

  Navzdory vší snaze, kterou v péči o pokožku dcery vynaložíme, sem-tam táhneme s ekzémem, či alergií, takříkajíc, za kratší konec. I zde jsme si však našli svého kamaráda do deště – rostlinný léčivý přípravek určený pro kožní použití Halicar®.

  Účinnou látkou je tinktura připravená z čerstvých nadzemních kvetoucích částí rostliny druhu Cardiospermum halicacabum L. (Srdcovnice nadmutá). Své jméno získala podle bílé skvrny ve tvaru srdce na černých semínkách. Extrakt ze srdcovnice se tradičně používá ke zklidnění podráždění, svědění a alergické reakce pokožky. Má regenerační a protizánětlivý účinek..

  Pokud se u dcery objeví ekzémy alergického původu, kopřivka, spálení kůže po slunění a UV-paprscích, ale i kožní vyrážky po bodnutí hmyzem, saháme vždy po Halicar®, který si s méně závažnou formou kožních problémů dokáže hravě poradit. Mast se nanáší v tenké vrstvě 2x až 3x denně (dle potřeby častěji) na postižená místa na pokožce a lehce se vmasíruje. Těší mě, že tyto drobné kožní potíže zatím zvládáme šetrnou léčbou bez kortikoidů.

  Inzerce

  redakce
  3. čer 2022    Čtené 168x

  Nová poradna pro podnikání

  Chcete začít podnikat? Při mateřské anebo se prostě už nechcete vrátit do svého původního zaměstnání a chcete vydělávat sama na sebe? Máte strach do toho jít po hlavě? Nevíte, kde a jak začít? Říká se, že moudří lidé se učí z chyb ostatních. Těm vlastním se můžete vyhnout, pokud si necháte poradit od odborníka, který už nějaký ten byznys rozběhl a dalších pár úspěšných rozjet pomohl. Jednou z nich je i podnikatelská mentorka Lucie Dědková, která je na Modrém koníku připravena odpovídat na všechny vaše otázky týkající se podnikání, a to v nové Podnikatelské poradně. Poradí vám nejen to, jak začít podnikat, ale zodpoví i otázky týkající se založení živnosti, jak vypracovat podnikatelský záměr, jak rozdělit svůj čas mezi bysnys a rodinu.

  V případě, že máte dotazy týkající se podnikání, neváhejte a ptejte se v Poradně pro podnikání.

  Všechny vaše dotazy jsou samozřejmě anonymní a zdarma, jako v každé poradně na Modrém koníku.

  Tým Modrý koník

  redakce
  2. čer 2022    Čtené 1394x

  Láska se netvoří v prsou, ale v srdci

  I vy jste se na mateřství svědomitě připravovaly? Četly knihy, články, příručky? Poslouchaly jste moudré rady vaší mámy, babičky, kamarádek? Poctivě jste surfovaly po internetu a v diskusích se dozvěděly i to, co jste vůbec nehledaly? Ano, na mateřství se připravit umíte. V té teoretické rovině. No, ale když dojde na praxi, může se stát, že všechny nabyté vědomosti si můžete akorát tak strčit za klobouk. Protože máma míní, mateřství mění ... ;)

  Když teorii vystřídá praxe

  S dítětem se musíte naučit reagovat za pochodu. Nelpět na plánech, které jste si vypracovaly, ale řídit se podle aktuální situace. Kojení? Byla jsem si docela jistá, že to půjde. Vždyť je to přirozená, intuitivní věc. Proč by to právě mně nešlo? Jak moc jsem kojení brala jako samozřejmost. Po narození dcerky jsem však narazila na tvrdou realitu. Velmi tvrdou. Všechno to začalo už v porodnici, kde jsme jaksi nezvládly správné přisátí. Tento zádrhel jsme však úspěšně vyřešily s laktační poradkyní. Tvrdším oříškem, který se nám už rozlousknout nepodařilo, byl nedostatek mléka. Přišel nekonečný kolotoč bylinek, podpůrných přípravků, odsávání, kontaktu kůže na kůži, rad zkušených matek, dokrmování přes cévku, bolesti, pláče ... A nejen pláče mého dítěte, ale i toho mého. Mísily se ve mně emoce. Ty negativní. Hněv, zoufalství, vztek a bezmoc. Že jí nedokážu dát to, co potřebuje. Že mé tělo selhalo. A přitom si zasloužilo chválu a respekt, protože zvládlo donosit a přivést na svět to úžasné malé stvoření.

  Kojíš?

  "A kojíš?" Věta, kterou raději vypusťte ze svého slovníku. Skutečně. Kromě toho, že jde o věc intimní, na kterou se opravdu nemají co ptát babičky, tety ani sousedky, jde o věc extrémně citlivou. Nic mě neumělo vytočit a položit tak, jak tato otázka. Později jsem se obrnila a na tuto otázku jsem odpověděla protiotázkou: "A vy máte pravidelnou stolici?" Reakce byly různé, ale věřím, že dotyčným ukázaly, že opravdu není v pořádku klást novopečené mamince tuto otázku. ;)

  Někdy to kojení totiž nejde. Příčin může být mnoho. Špatné zahájení laktace po porodu, nesprávná technika kojení, krátká uzdička či malý jazyk děťátka, psychika maminky nebo anatomie mléčných žláz. Věděli jste například, že některé ženy skutečně nemají čím kojit? Tak tomu bylo i v mém případě. To, že mám nedostatečně vyvinuté mléčné žlázy, jsem se dozvěděla bohužel díky sonografickému vyšetření až mnohem později. Kdybych to věděla dřív, ušetřila bych si moře slz.

  Když to nejde, tak to nejde

  Bylo to náročné. Období, které mělo být jedním z nejkrásnějších, je protkané hořkými vzpomínkami. Jedna věc byl můj vlastní pocit selhání. Moje prsa zkrátka nefungovala. A nedala se nijak opravit. Druhá věc byl tlak okolí, že jedině kojení je tou správnou cestou. Přesně v tomto radikálním pohledu na mateřství vidím problém. Pamatujte si, že pokud jde o mateřství, neexistuje správné a nesprávné. Není všechno jen černé nebo bílé. Mateřství je totiž plné krásných barev. Neodsuzujte jiné názory, přístupy a výchovné postupy. Protože každá děláme pro své dítě to nejlepší.

  Byla jsem na pokraji sil a pouze kousek od totálního "přetížení". Pocit ze selhání jde ruku v ruce s poporodní depresí, o níž se stále málo mluví. Já jsem naštěstí díky podpoře okolí nespadla na dno, ale rychle se vzchopila a opět se postavila na nohy. Přestala jsem se trápit a začala jsem si užívat ty každodenní okamžiky plné úsměvů a jedinečných chvil. Po marných pokusech, proplakaných nocích, pocitech méněcennosti a zoufalství jsem se rozhodla, že už to dál hrotit nebudu. Protože "umělé" mléko ze mě špatnou mámu neudělá. A tak jsem přešla na pokračující mléko. Víte, co se stalo? Vůbec nic. Vlastně ano - měla jsem doma šťastné, spokojené a prosperující děťátko. A moje dítě mělo doma šťastnou, spokojenou a vyrovnanou mámu.

  Správný výběr je klíčem ke spokojenosti

  Na co si však dát při přechodu na mléčnou kojeneckou výživu pozor? Pokud kojíte, můžete miminku dopřát mateřské mléko na požádání - tedy kdykoliv a v jakémkoliv množství. Mléčná kojenecká výživa je sytější, proto je třeba řídit se dávkováním, mít přehled o množství vypitého mléka a dodržovat režim jídla. Rovněž je třeba sledovat změny ve stolici. Při mateřském mléce je normální, pokud děťátko kaká několikrát denně, ale i to, pokud kaká jednou za 10 dní. Při umělém mléce je třeba při takové délce bez stolice zpozornět. Pozor je třeba dát i na časté střídání mléka, které by mohlo v bříšku nadělat neplechu. Setrvejte při jednom mléce několik dní a sledujte reakci. Zohlednit lze také problémy děťátka jako koliky, alergie či reflux. V případě těchto problémů je vhodné poradit se s lékařem o výběru některého ze speciálních mlék.

  Výběr toho "našeho" mléka jsem nenechala náhodě. Poradila jsem se s kamarádkami, které jsou maminkami, a také s naší pediatričkou. Naštěstí máme v dnešní době k dispozici kojenecká mléka, které se svým složením přibližují k tomu mateřskému, které, jak víme, je to nejlepší, co můžeme našim ratolestem dát. Já jsem se nakonec rozhodla pro pokračovací mléko BEBELO, které svým vyváženým složením zohledňuje výživové potřeby miminek v každém období jejich vývoje. Má ideální poměr omega 6 a omega 3 mastných kyselin. Kromě toho obsahuje mnoho dalších vitamínů a prospěšných látek. Železo, důležité pro správnou tvorbu červených krvinek a hemoglobinu, přispívá k normální funkci imunitního systému a k rozvoji poznávacích funkcí u dětí. Vápník je důležitým prvkem pro růst kostí a zubů. Široká řada vitamínů A, C, D, K, B1, B2, B6 a B7 se v těle postará takřka o vše. Od podpory správné funkce imunity (vitaminy C, D), přes řádný růst kostí (vápník a vitamin D), až k normální činnosti nervové soustavy (vitaminy C, B6, B2). Kromě probiotik, které příznivě doplňují střevní mikroflóru, obsahuje mlíčko i nukleotidy, které jsou přirozenou součástí mateřského mléka. Přidanou hodnotou je i vyvážené množství snadno stravitelné syrovátky a pomaleji stravitelného, ale více zato sytějšího kaseinu. A co diskutabilní palmový olej? Ten není pouze strašákem pro životní prostředí, ale může snižovat vstřebávání vápníku a tuku ze střeva. Právě proto palmový olej v mlécích BEBELO nenajdete. ;) Tato kojenecká a batolecí mléka, která splňují ty nejpřísnější požadavky na kvalitní dětskou výživu, najdete exkluzivně v lékárnách Dr.Max.

  Kojení je to nejlepší pro miminko, o tom není pochyb. Pokud to však z jakéhokoliv důvodu není možné, netrapte se. Užívejte si miminko a nebojte se, že si nevytvoříte stejně pevné a kouzelné pouto. Vytvoříte, věřte mi. Protože láska a pouto nevznikají v prsou, ale ve vašem srdci.

  Pokud jste již nějaké to mléko děťátku podávali, příprava vám je určitě známá. Pokud ne, nebojte se, je to jednoduché a rychlé. Stačí potřebné množství prášku vysypat do poloviny předem převařené a vychlazené vody na cca 40 ° C, zatřepat, dolít zbylou vodu, opět si trošku "zašejkrovať" a voilà, hotovo. Před podáváním ještě ověřte teplotu a můžete podávat na zlatém podnose. Když po jídle uvidíte ten úsměv a spokojená očka, budete vědět, že všechno je přesně tak, jak má být. 🙂

  Jaké máte zkušenosti s "umělým" mlékem vy? Našli jste to pravé, které vašemu drobečkovi vyhovovalo, hned?

  Tento článek vyšel s podporou BEBELO

  redakce
  23. kvě 2022    Čtené 137x

  Právní poradna na Modrém koníku

  Život přináší různé situace. Mnoho z nich není příjemných. Mnohé jsou nečekané a životní události nabírají spád, který bychom ani ve snu nepředpokládali. Často narážíme na okolnosti, ve kterých jsme ztraceni a bezradní, ve kterých potřebujeme nasměrovat či ujasnit si, jak v daném momentě jednat. Na co máme nárok, jaká jsou naše práva či povinnosti. Anebo bychom potřebovali pomoc zkušeného člověka, který by nám pomohl se zorientovat.

  I proto jsme pro vás na Modrém koníku připravili, ve spolupráci s mediátorkou a advokátkou Renátou Králikovou, novou Právní poradnu.

  V ní se můžete radit nejen v oblasti rodinného práva, ale také v dalších oblastech práva, kromě práva exekučního/insolvenčního, práva duševního vlastnictví a finančního (daňového) práva.

  V případě, že máte dotazy týkající se rodinného, obchodního či občanského práva, neváhejte a ptejte se v Právní poradně.

  Všechny vaše dotazy jsou samozřejmě anonymní a zdarma, jako v každé poradně na Modrém koníku.

  Tým Modrý koník

  redakce
  13. kvě 2022    Čtené 2414x

  Jeden z nejčastějších problémů dětského věku

  Stojím na operačním sále a držím ji za ruku. Tou druhou svírá malou plyšovou včeličku a tiskne si ji křečovitě k tělu. Dívá se na mě zkoumavýma očima. Vidím, že se bojí. I já se bojím. Ale snažím se, nejvíc ze všech sil, aby to na mně nebylo znát. Anesteziolog jí přikládá na tvář masku. Její stisk pomalu ochabne, až ruka klesne vedle těla. Nechci ji tam nechat, ale nemám na výběr. Jsem vděčná, že jsem ji tam mohla alespoň odnést a být u ní, než ji uspali.

   Adenotomie, tedy odstranění nosohltanové mandle, je poměrně nenáročný operační výkon. V současnosti se provádí především v narkóze. Existují ale dvě možnosti provedení. Při operaci při vědomí se pacientovi podá tlumící injekce, díky které si nic nepamatuje. Operace je krátká, vyhnete se při ní narkóze, ale nevýhodou je, že se provádí naslepo. Může se stát, že se neodstraní veškerá tkáň a mandle doroste. Při operaci pod narkózou se vše kontroluje zrakem, čili je jistota stoprocentní úspěšnosti. Dcera podstoupila zákrok v narkóze a její zdravotní stav se zlepšil. Pokud bych však našla způsob, jak se operaci vyhnout, byla bych odhodlána zkusit cokoli. 

  Vím, že osud naděluje různé příběhy a ten náš je naštěstí jen o běžném a poměrně často vykonávaném zákroku, o odstranění nosohltanové mandle. Všechny „tenkrát poprvé“ jsou však náročnější, a tak jsem i já s těžkým srdcem nesla narkózu naší, tehdy čtyřleté, dcerky.

  Říká se, že někdo dědí majetek, někdo nemoci. Občas se to tak nakupí, až máte pocit, že ve vaší rodině platí jen to druhé. Z kýchnutí jsou soplíky, ze soplíků kašel, z kašle chycené průdušky. Do toho ten drobeček nespí, hází sebou, pláče, neboť nemůže dýchat a bolí ho ouško. Chrápe tak, že pokud by to byl manžel, tak ho nepřesunete jen do obýváku, ale minimálně do garáže. Zatímco dítěti jen zvlhčujete vzduch, větráte, podkládáte hlavu do vyvýšené polohy a krájíte cibuli k posteli, protože tak to říkají staré moudrosti. Soplíkové příběhy nejsou ničím výjimečné a ve většině případů za nimi není třeba hledat komplikované diagnózy, ale pokud se opakují příliš často a jsou spojeny s jinými příznaky, zvažte návštěvu ORL, může se za tím skrývat zvětšená nosohltanová mandle, jako tomu bylo u nás...

  Nosohltanové mandle jsou shluk lymfatické tkáně, která plní významnou imunitní funkci, chrání tělo před bakteriemi a viry. Největší roli hrají do 3 let dítěte, poté si tělo vytváří i jiné způsoby obrany. S nosními mandlemi se narodíme. Rostou přibližně do 8. roku věku dítěte, kdy se začnou naopak zmenšovat a v pubertě by měly zcela vymizet.

  Jeden z nejčastějších problémů dětského věku

  Ke zvětšení mandle dochází především během akutní infekce horních cest dýchacích. Imunitní aktivita mandle stoupá a lymfatická tkáň se zvětší. Problém nastává, když se po přeléčení dítěte nevrátí mandle do původní velikosti. Každou další nemocí horních cest dýchacích se mandle více a více zvětší.

  Jaké jsou první příznaky?

  Někdy žádné a na tento problém se přijde náhodným vyšetřením. Pokud už se však objeví, odborníci radí ho nepodceňovat. Pediatrička nás nasměrovala do ordinace ORL, protože dcera dýchala hlasitě a převážně ústy, chrápala, trápil ji ucpaný nos a časté zadní rýmy. Její řeč byla „huhňavá". Bývala často unavená, probudit ji ráno do školky byl přímo heroický výkon. Při každé rýmě ji bolela ouška a zdálo se nám, že hůře slyší.

  Dalšími příznaky může být i skřípání zuby, opakované záněty středního ucha nebo noční pomočování, či nechutenství způsobené zatékáním hlenů. Při déle neřešeném problému se u dětí objevuje také tzv. vysoké gotické patro. Dítě dýchá ústy, netlačí jazykem na patro a u neléčených pacientů se objevuje i typický výraz obličeje s otevřenými ústy, pokleslou dolní čelistí a unaveným výrazem.

  Vyndat či nevyndat?

  Každý rodič chce pro své dítě jen to nejlepší. A proto rozhodnutí se pro odstranění není jednoduše volbou. Než přistoupíte k operaci, je vhodné zkusit i jiné možnosti, protože je to přeci jen zásah do dětského organismu. Při první dcerce jsme si příznaky, které nám mohly naznačit, že z nosní mandlí není všechno v pořádku, mohli všimnout dřív. Ale v jejím případě se už operaci vyhnout nedalo.

  S odstupem 3 let, s druhou dcerkou klepu na dveře té samé ambulance, s podobnými problémy. Verdikt stejný. Tentokrát jsem si ovšem chtěla být jistá, že jsem před výběrem nosné mandle vyčerpala všechny dostupné možnosti.

  Rozhodla jsem se vyzkoušet homeopatický lék Lymphomyosot, který se mimo jiných indikací doporučuje užívat i v případě zvětšených nosních i krčních mandlí. Prodává se v lékárnách ve formě kapek a je vhodný pro děti od 2 let. Říká se, že lékař léčí, ale příroda uzdravuje. Homeopatický lék Lymphomyosot obsahuje množství léčivých rostlin, mimo jiné rozrazil lékařský, potočnici lékařskou, přesličku zimní, zemědým lékařský, hořec žlutý a jiné a používá se v homeopatii tradičně ke zmírnění příznaků mírného zadržování tekutin, dále při otocích dolních končetin nebo lymfatických uzlin, mezi které právě nosní mandle patří.

  A tak jsme zahájili bojovou kúru. Děti od 2 do 5 let by měly užívat 5 kapek 3x denně. Ze začátku se při akutních problémech doporučuje podávat 5 kapek každou půl až 1 hodinu, a to až 12x denně. Pro začátek intenzivní kúry jsme využili víkend, kdy jsem jí kapky podávala v malém množství vody přesně podle instrukcí, až 12x za den. Po 3 dnech, kdy se mi vrátila do školky, jsme upravili dávkování na standardní dávku. Po dvou týdnech užívání se Simonce uklidnil spánek, chrápání vystřídalo hlasitější odfukování a pusinka byla konečně během spánku zavřená. Skutečně jsme měli pocit, že se jí ulevilo. Ráno se budila odpočatější a spokojenější. Její hlas nezní tak „huhňavě“ a ustoupily i zadní soplíky.

  V léčbě budeme určitě pokračovat, protože po dlouhé tortuře jsme konečně zpozorovali změnu k lepšímu. Zda se skutečně vyhneme operaci, ukáže až čas. Nebudu vám slibovat nemožné, ani že kapky dokážou zázračně odvrátit nezbytnou operaci, ale určitě vám doporučuji kapky vyzkoušet a dát jim šanci. Možná budete mít stejně pozitivní zkušenost jako my.

  Inzerce

  redakce
  12. kvě 2022    Čtené 47x

  Nová poradna pediatra na Modrém koníku

  Na tom, že není většího štěstí, než je zdraví, se shodneme nejspíš všichni. A mít zdravé a spokojené děti je v životě každého rodiče to nejdůležitější. Čas od času se ale v životě nás všech, děti nevyjímaje, objeví různé lehčí či vážnější zdravotní potíže. Rýma, kašel, horečka, dětské nemoci jako jsou neštovice, pátá a šestá nemoc, virózy, průjmy či alergie potkávají rodiče dokonce častěji, než by si přáli. Když se přidá jakákoli zdravotní komplikace, je vždycky fajn mít na koho se obrátit, poradit se, informovat se.

  Proto jsme na Modrém koníku spustili poradnu pediatra. MUDr. Pavlína Koucká, pediatrička a maminka, vám v ní ochotně poradí a zodpoví otázky týkající se dětského zdraví - akutních i chronických onemocnění nebo například očkování. 

  Vaše otázky z oblasti pediatrie můžete pokládat v nové Poradně dětského lékaře. Stejně jako ve všech ostatních poradnách na Modrém koníku jsou i v této všechny vaše dotazy anonymní a zdarma.

  Mějte krásný den!
  Modrý koník

  redakce
  2. kvě 2022    Čtené 1626x

  Čekejte nečekané a připravte se na nepřipravené

  Změna. Slovo ženského rodu, které skloňujeme podle vzoru žena. Náhoda? Možná ani ne ... V životě každého z nás se dějí neustále změny. Příjemné, plánované, překvapivé, viditelné, ale i ty méně radostné, neviditelné či nežádoucí. Avšak právě v životě ženy nastane ta největší, nejvýznamnější změna, která s sebou mnohdy přináší nečekané. A tou změnou je právě narození dítěte.

  Čekejte nečekané

  Příchodem malého človíčka se váš život změní o 180 stupňů. Kromě těch viditelných změn, které těhotenství a porod zanechají na vašem těle (a které vás mohou překvapit), jsou zde změny, které prožíváte ve vašem nitru. Únava, vyčerpání, tlak okolí, vlastní očekávání, nároky a v neposlední řadě vliv hormonů – celkem slušný mix, který se může postarat o různé stavy mysli i těla. A přesně to se stalo i mně. Vyrovnané, klidné, trpělivé osobě, která uvažovala vždy racionálně a emocionální výkyvy znala pouze z filmů. A bum, najednou to přišlo...

  Pár dní po porodu jsem seděla na nemocniční posteli a plakala. Doslova řvala. Nepoznávala jsem se, nechápala jsem, co se děje, ale zkrátka to nešlo zastavit. Byla jsem jako hysterická hlavní hrdinka z venezuelské či turecké telenovely. A víte proč? Kvůli plenkám. Seriózně. Při přebalování jsem si po pár dnech všimla, že to moje malé, křehké, voňavé drobátko má nepěknou kožní reakci v plenkové oblasti. Při ranní vizitě se na to podívala doktorka, odsekla, že ano, má reakci, je třeba změnit plenky. Okej, ale jaké? Nuže, řekla, že mám zkoušet. Jakmile se zavřely za ranní vizitou dveře, sedla jsem si a přišlo to. Nezastavitelný pláč. Věděla jsem, že pleny nejsou důvodem tohoto mého stavu. Ale byly spouštěčem. Celý ten koktejl již zmiňované únavy, hormonů, nemocničního prostředí, bezmocnosti, chybějící domácí pohody a podpory nejbližších, jakož i nová dimenze lásky a strachu zároveň – zkrátka se to všechno jaksi nahromadilo a mě rozplakala obyčejná kožní reakce.

  Jako prvorodička jsem nečekala nic z toho. Nečekala jsem až takovou směs nálad. Nečekala jsem, že porodem to náročné vlastně nekončí, ale začíná. A nečekala jsem ani to, že se člověk musí zabývat ještě i výběrem plen. Sáhla jsem po nějaké známé značce, kterou jsem znala z doslechu. Nezkoumala jsem, jaké mají složení, zda jsou bez parfemace a vhodné i pro citlivou pokožku. A tak jsem si ten jeden den dobře poplakala. Bez studu a výčitek. Protože jsem věděla, že tak, jak to přišlo, to musí i odejít. Přesně tak i bylo. Když jsem byla dostatečně klidná, otevřela jsem internet a pátrala jsem. Vyhledala jsem různá fóra, poptala se kamarádek, sumarizovala, porovnávala. Řeknu vám, že ani výběru střešní krytiny či podlahy do domu jsem nevěnovala tak rozsáhlou rešerši jako výběru plen. Kdyby mi tohle někdo řekl, asi ho vysměji 🙂 Výběr jsem nakonec zúžila na 3 značky. Z těch jsem si nakonec vybrala ty, které do puntíku splňovaly mé požadavky – složení bez parfemace, dermatologicky testováno, vhodné pro citlivou pokožku, dobrá absorpční schopnost, cenová dostupnost a v neposlední řadě i sympatie.

  Když se z výběru plenek stává jaderná fyzika

  Věděla jsem přesně, co chci – ano, ženy někdy i vědí, co chtějí;) Aby byly prodyšné a nedráždily pokožku. Také to, aby dokázaly rychle a spolehlivě absorbovat tekutiny a zabránit tomu, aby i jen kapka prosákla. Zanedbatelná není ani flexibilita, aby se děťátko cítilo příjemně a pleny mu poskytovaly dostatek volnosti a pohodlí. 

  Plenky BEBELO  splňují vše, co se od dobrých a spolehlivých plen očekává. SeconDry® - říká vám to něco? Ne? Nevadí, už bude. Protože díky tomuto systému, který odvádí vlhkost, bude pokožka zadečku rychle v suchu a pohodlí až po dobu 12 hodin. Díky tomu a také jemným gumičkám kolem nožiček pro maximální ochranu proti přetečení, se nemusíte trápit s nočním přebalováním a riskovat, že miminko se vzbudí a namísto spánku budete mít noční mejdan. Absorpční kanálky se navíc postarají, že vlhkost je odváděna po celé délce plenky. O dokonalý pocit pohodlí se postará nejen extra jemná a hebká povrchová vrstva, ale i elastické upevňovací pásky, které se perfektně přizpůsobí dítěti. Plenka tak netlačí, nepřekáží, neomezuje. Protože jak to řekla ta Marilyn Monroe? "Dejte dítěti správnou plenku a dokáže dobýt svět?" Vlastně ne, bylo to trochu jinak: "Dejte dívce správné boty a dokáže dobýt svět!";)

  Ale zpět k plenkám. BEBELO pleny jsou navíc dermatologicky testovány a bez jakékoliv parfemace, takže jsou vhodné i pro citlivé zadečky či dokonce děti s atopickým ekzémem. A přesně to jsem hledala. Protože v tomto případě nebyl čas ani prostor zkoušet a hledat "to pravé ořechové". Potřebovala jsem jít na jistotu a vědět, že další plenka, po níž sáhnu, sedne a nebude jemné pokožce způsobovat problémy. Třešničkou na dortu je pěkný design, který potěší každé oko, které má rádo hezké věci 🙂 Při velikostech 1 a 2 pro nejmenší miminka je design jemný, čistý, přesně takový, jaký pasuje k těm malým, rozkošným stvořením. Velikosti 3, 4 a 5 jsou zase v jemných, ale zároveň veselých vzorech.

  Výhodou značky BEBELO je i široký sortiment produktů. Od plenek pro novorozence, plenkových kalhotek pro aktivní objevitele, absorpčních podložek až po vlhčené utěrky. Ale protože nic není stoprocentní, jedinou připomínku k plenkám BEBELO má můj manžel, a to pověstný proužek, který dá zabarvením znamení, že je čas plenu vyměnit. 

  Na velikosti záleží

  Že na velikostí nezáleží? Kdepak! Při plenkách je to právě naopak. Dejte si záležet na výběru té správné velikosti, jinak nebude spokojené dítko, ani vy. Řiďte se váhovým doporučením na obalu a v případě, že se nacházíte na rozhraní 2 velikostí, vyberte tu větší. V nabídce BEBELO najdete plenky pro novorozence od 2 kg až po plenkové kalhotky do 20 kg. A jak často plenku měnit? Samozřejmě podle potřeby. No bude to často, na to se připravte, přibližně každé 3 hodiny. Proto je ideální, pokud natrefíte na kvalitní, šetrné a jemné pleny, které vašemu děťátku sednou, ale finančně vás nezruinují.

  Takže, milé maminky, nebojte se plakat, být zoufalé, smutné, bezmocné. Nedivte se, pokud vás rozpláčou banální věci. A určitě se nestyďte požádat o pomoc. Nemusíte být superženy. Natož ne těsně po porodu. Musíte pouze mámy. Spokojené mámy. A zapište si za uši, že v tom nejste samy. Jsme v tom spolu. My, unavené, ale šťastné mámy, které mají občas slabší chvilky. Co je naprosto v pořádku a normální. Ale vždyť víte, jak to je. Za všechno přece mohou ty hormony, my jsme v tom nevinně: P

  Tento článek vyšel s podporou BEBELO

  redakce
  28. dub 2022    Čtené 155x

  Poradna o bylinkách, bylinných čajích a směsích

  Člověk, jako živý tvor, je součástí přírody. Už naše babičky a prababičky věděly, že pokud se k ní chováme s respektem, odvděčí se nám svými plody. Věděly také, že v přírodě najdou pomoc s nejednu svou bolístkou. A to nejen v podobě přikládání jitrocelu na rány. Příroda umí pomoci při bolestech těla i duše. 

  Pokud tedy znáte účinky bylinek a jejich kombinace, často se můžete vyhnout syntetickým lékům z lékárny, nebo léčbu potíží podpořit přírodní formou. A jestliže jsou pro vás bylinky velká neznámá, přesto byste ale jejich blahodarné účinky rádi využili ve svůj prospěch, již měsíc můžete využívat na Modrém koníku Poradnu o bylinkách, bylinných čajích a směsíchV té vám PharmDr. Jan Martin, Ph.D. ochotně odpoví na všechny vaše zvídavé dotazy. 

  Vaše otázky, týkající se řešení problémů pomocí bylinek, můžete pokládat v nové Poradně o bylinkách, bylinných čajích a směsích. Stejně jako ve všech ostatních poradnách na Modrém koníku jsou i v této všechny vaše dotazy anonymní a zdarma.

  Mějte krásný den!
  Modrý koník

  redakce
  31. bře 2022    Čtené 1185x

  Úrazy nechodí po horách, ale po lidech

  V uplynulých dvou letech se téma životního pojištění objevovalo v našich rozhovorech častěji, než tomu bylo dříve. Mohla za to především pandemie koronaviru. Tak nějak víc jsme si začali uvědomovat křehkost našeho zdraví. A přitom na nás nástrahy běžného života číhají denně a prakticky na každém rohu.

  Vemte si třeba obyčejný běžný den. Kolikrát si řekneme: „To jsem měl štěstí!” Nepozornost za volantem nebo na přechodu pro chodce, námraza na chodníku anebo nesprávně vypočítané kroky na schodech. Nehody se stávají. A paradoxně nejvíc se jich pořád děje v domácnosti.

  Kolik drobných poranění si dovedeme způsobit při pouhém vaření. Drobná pořezání či popáleniny jsou na téměř denním pořádku. Ale stačí chvilička nepozornosti, anebo se jednoduše zamyslet nad něčím jiným, než co právě děláme, a neštěstí je na světě. Divili byste se, co dovede způsobit třeba takový tyčový mixér. Stačí ho zapomenout vytáhnout z proudu a zajet prstem k čepeli, abyste ho vyčistili. No a když ho v tom momentě nedopatřením zapnete. No au! Myslíte si, že se to vám stát nemůže? Taky jsem si to myslela.

  Nehody se ale nestávají pouze v kuchyni. Máte doma kutila? Tak to nejspíš znáte. Kéžby byly rány kladivem po ruce to nejhorší, co se může stát. Vždyť například proud při výměně žárovky vypínají pouze amatéři. Stejně tak jsou pro amatéry i návody. 

  U nás doma bychom se mohli předhánět, kdo přišel k bizarnějšímu úrazu právě v prostorech, které známe nejlépe. Třeba mně ke třem stehům na hlavě stačilo otevřené okno nad komodou, od které jsem se prudce zvedla. Anebo můj manžel, když vyřezával halloweenskou dýni chirurgickým skalpelem a špatně odhadl, jak moc je ostrý. Kluci v úrazové nemocnici nás jednu dobu znali jménem. Řeknete si: „Špatné období.”

  S příchodem dětí se ale toto období nějak zvláštně prodloužilo. Dnes už i naše děti vědí, proč se na kolečkových bruslích nejezdí po bytě a už vůbec ne proti skleněným dveřím. A taky se nejedí arašidy přímo z misky tak, že si do ní ponoříte celý obličej. To se pak může stát, že oříšek uvízne ve vašem nosu.  

  Postupně jsme si tak uvědomili, že ačkoli nechodíme na vysokohorskou turistiku a jsme, především poslední dva roky, většinou doma, není špatný nápad, zřídit si životní a úrazové pojištění. A to nejen pro nás dospělé, ale také pro naše ratolesti. Protože, řekněme si upřímně, právě děti jsou na úrazy, nejen doma, nejnáchylnější. Věděli jste třeba, že k nejvíce úrazům dochází u chlapců mezi 15 a 19 lety a u dívek je tato hranice 10-14 let? V Česku se každoročně zraní zhruba 300 tisíc dětí, přičemž trvalé následky si odnáší asi jedno procento z nich.

  Generali Česká pojišťovna myslí na celou rodinu a všechny vás připraví na veškerá nemilá překvapení. Nabízí proto komplexní rodinné životní pojištění a postará se nejen o vás, ale i o děti a seniory. Pojištění Můj život zajistí nejen vyplacení peněz hned po nahlášení pojistné události, ale kryje také doléčování a následnou péči v lázních. Bez příplatku jsou v něm zahrnuty i extrémní sporty a nebezpečné činnosti dětí. Navíc jsme si mohli vybrat mezi čistě rizikovým a investičním pojištěním. Oceňujeme i krytí výpadku příjmu z důvodu pracovní neschopnosti. A přestože nás pojištění před úrazy neochrání, je alespoň jistotou, že pokud se něco nečekaného stane, máme se vždy na koho spolehnout.

  redakce
  22. bře 2022    Čtené 1537x

  Nezvratný osud, aneb jak předvídat nepředvídatelné

  Život s dětmi je jako jízda na kolotoči. Je to opravdu velká zábava, ale čas od času se z toho může zatočit hlava. Někdy si připadám jako ve filmu Nezvratný osud. Děti na bruslích? Vidím zlomenou nohu. Děti na kole, před očima se mi zjeví odřené koleno. Kluzká dlažba u bazénu ve mně evokuje rozbitou hlavu. Dovádění na prolézačkách? Vidím zlomenou ruku nebo vyražený dech. Možná si řeknete: „Ta žena není normální.” Přiznám se, že si to říkám někdy i já. Sem tam mám pocit, že je jen neustále upozorňuji: „Neběhej nebo spadneš, nelez tam, protože si ublížíš”. No je to prostě důsledek života s mými dětmi.

  V momentě, kdy už znal lékař na pohotovosti křestní jméno mé dcery dříve, než jsem mu podala průkaz pojištěnce, věděla jsem, že je ten pravý čas přemýšlet o dobrém pojištění. Poprvé jsme tam byli s naraženou ručičkou, ze které se vyklula prasklá loketní kost. Podruhé se zatlučenými plastovými zoubky z princeznovské korunky v čele. Ano, přesně ty zoubky, které jsou na korunce proto, aby lépe držela ve vláscích, se po nárazu o zeď při náruživém tanci odlomily, a zabily do čela jako hřebíky. Nic vážného, stačilo nařezat, pinzetou vyjmout „hřebíky“ a zašít. Potřetí si slečna přibouchla malíček do dveří auta. Se zlomeným prstem jsme chodili na kontrolu ještě dva měsíce. A tak dále... Znáte to určitě taky.

  A to je jen takový běžný nudný každodenní život. Ta každodenní jízda na kolotoči zvaném rodičovství. Pokaždé, když ze mě opadl prvotní šok, řekla jsem si, že vždyť takto děti rostou. Jednoduše to k dětství patří. Naštěstí, žádné velké tragédie se u nás nekonaly, ani v našem okolí. Až jednou...

  Cesta za posledním sněhem, nebo jak se poučit z chyb druhých

  V našich končinách už bylo jaro, ale výše položené kopce ještě lákaly vytrvalé lyžaře užít si poslední dny na svazích. Pracovní povinnosti mi nedovolili jít, ale manžel si vybavil volno a naši starší, tehdy ještě předškolačku, vzal na otočku na lyžování. Přidal se i kamarád, jehož dcerka byla, shodou okolností, spolužačkou ze školky naší dcerky. Výlet byl super. Užili si ho, hodně smíchu, horká čokoláda v bufetu a den bez mého lamentování: „Dávej si pozor, jinak...“. Celý den mě zásobovali fotkami. Těšila jsem se, že si to jednoduše užívají.

  Zazvonil telefon... Muž vystrašeným hlasem mi říká, přijedeme pozdě, malá Janka spadla, musíme jít do nemocnice. V první sobecké vteřině mi odlehlo, že se nic nestalo mé dceři. Zahanbená jsem však později trnula a čekala na zprávy, jak na tom naše malá kamarádka je. Nedopadlo to dobře. Měla roztříštěnou zlomeninu nohy.

  Úrazem nic nekončí

  Spustil se kolotoč – pobyt v nemocnici, nekonečné návštěvy lékařů a ještě delší maraton rehabilitací. Nekonečné týdny doma zanechaly stopy nejen na pracovním vztahu zaměstnavatele k rodičům, řekněme si upřímně, kdo chce, aby mu zaměstnanec vypadl na tak dlouhou dobu. A odrazilo se to také na finančním rozpočtu rodiny. Tehdy jsem o životním pojištění začala uvažovat opět a tentokrát to dotáhla do konce. Uvědomila jsem si, že ať už jde o vážné zranění nebo nemoc dítěte, léčba často vyžaduje nemalé finanční prostředky. Někomu dokáží s péčí pomoci prarodiče nebo jiná blízká rodina, ale pokud je po ruce nemáme, zůstáváme s dítětem my sami. Příjem rodiny se citelně sníží a vyžaduje-li léčba několik týdnů či měsíců, jsme nuceni sahat na rezervy. Pokud je nemáme, teprve tehdy začíná legrace.

  Jak vám pojištění pomůže, když život nehraje fér?

  Dobré pojištění pomůže s financemi při úrazu. Důležité je, aby pojišťovna nečekala na doléčení a peníze vyplatila ihned po nahlášení a doložení úrazu. Generali Česká pojišťovna v rámci pojištění Můj život, nabízí pomoc s financemi při úrazu, kompenzaci v případě, že je zotavování delší a hradí takové potřebné doléčení v lázních a léčebnách. Peníze nejsou všechno, ale s jejich pomocí se všechno zvládá tak nějak snadněji.

  Článek vyšel s podporou Generali Česká pojišťovna

  redakce
  15. bře 2022    Čtené 1233x

  Jarní outfit: Bebíčka, boláky, modřiny a silniční lišeje

  Jak už tomu bývá zvykem, po šedé a studené zimě nám na dveře a okna pomalu klepe jaro. S přibývajícími slunečními paprsky pořád víc času trávíme venku. Výlety, dlouhé pobyty na hřištích, cyklotúry i túry po horách. A jak se říká, štěstí přeje připraveným. Ať se snažíme sebevíc, nemůžeme mít oči všude a na naše ratolesti číhá mnoho bubáků. Ať už je ten váš drobeček živé stříbro anebo klidný mistr zenu, nehody se stávají. Máte také občas pocit, že právě u vás doma by se mohla zabydlet ambulance urgentního příjmu, protože je těch zranění vážně moc? Jaká zranění jsou u dětí nejčastější?

  Spadla lžička do kafíčka

  Ze zkušenosti vím, že absolutně nejčastějším typem úrazu mých dětí jsou rozhodně „silniční lišeje”. Ano ano, stačí vteřinka nepozornosti (a ne té mojí) a dítě škrábu z asfaltu. A to ani nemusí jet na kole nebo koloběžce. Kolikrát mu na takový pravý držkopád stačí i dvě nožky a třeba kamínek na chodníku. Odřeniny, modřiny a pořádné boláky jsou už snad naším každodenním chlebem. Proto na rychlé ošetření nosím s sebou „kouzelnou vodičku” k dezinfekci a ještě víc kouzelná lepítka. Tato kombinace zaručeně vyléčí každé bebí.

  Naštěstí, žádný z pádů mých dětí neměl výrazně hořkou příchuť. To se ale nedá říci o mně. Byla jsem jen teenagerka, když jsem si po nešťastném pádu do podzemní garáže zlomila pánev. No jo, ne každý pád je nevinný a člověk si může následky nést po celý život.

  Koukej před sebe!

  Kolikrát už jste vyřkli tuto větu? Já snad milionkrát. Děti totiž velice snadno přepínají svojí pozornost na věci nepodstatné. A tak se často stane, že jednoduše naráží do lidí a předmětů, ač se počítá s tím, že budou prostě koukat před sebe. Při chůzi, při běhu, při jízdě na koloběžce, … . Ale oni ne. Jedou, jedou a najednou vlevo pejsek, vpravo motýlek, „Hele, mami, letadlo,” a už jsou ve sloupu veřejného osvětlení. V tom lepším případě. Kolikrát si říkám, že nad nimi stáli všichni andělé a jen zázrakem nevletěli pod jedoucí auto. A stačila by pouze milisekunda mé nepozornosti…

  A tím plynule přichází další častá kategorie zranění a tou jsou střety s motorovým vozidlem. Řeknete si, že vy si dáváte pozor a učíte tomu i své děti. Paradoxem je, že většinou ti, co si dávají největší pozor, zaváhají pouze jednou. Já sama jsem se jako šestiletá holčička stala účastníkem dopravní nehody. A stačila vteřina mé nepozornosti. Aut tenkrát ještě nebylo v ulicích tolik, jako dnes, ale byla. A pod jedno z nich jsem vletěla. Řidič neměl šanci mě vidět, najednou jsem prostě ležela na jeho kapotě. Naštěstí, jel pomalu, chystal se už parkovat, a tak jsem měla na pár vteřin vyražený dech. Měla jsem štěstí. Ne všechny nehody ale končí dobře. Když si na to vzpomenu, dělá se mi šoufl. Kdyby to bylo moje dítě, nejspíš bych ho doma držela až do puberty a ven by mohlo výlučně v mém doprovodu. I když, ani tak bych ho neochránila na 100 %.

  Pozor, je to ostrý!

  Teď, když přemýšlím o různých zraněních, která jsem utržila v dětství já nebo mé děti, musím se smát, protože toho bylo dost na tak malou skupinku lidí. Rezavý hřebík v bradě, prst zaseklý v řetězu kola, střep zapíchlý v dlani. Ano, otevřená zranění a zabodnuté předměty různě po těle mají pomyslnou bramborovoumedaili v žebříčku nejčastějších úrazů. Vzpomínám si, jak v šesté třídě mé spolužáky nenapadlo nic lepšího, než zastrouhat konce štětců do výtvarky a hrát si na šermíře. Tušíte správně, jeden z nich skončil na urgentu se štětcem zaraženým v dolním rtu. Nedovedu si představit, jak se asi cítila jeho máma, když jí ze školy volali, co se stalo.

  A co dalšího?

  Myslím, že těch úrazů dětí bych mohla vyjmenovat snad nekonečně moc. Od blízkých setkání s hmyzími druhy, přes hrášek (nebo jiný předmět) v nosíku, až po spáleniny, které jsou na páté příčce. Ano, většinou se stanou doma - u plotny sporáku, ale ani na jarních a letních grilovačkách a jánských ohních o ně není nouze. A to nemluvě o zubatém jarním sluníčku, které dovede také nadělat pořádné problémy.

  Co můžeme dělat?

  Jak už jsem naznačila výše, prevence proti dětským zraněním neexistuje. Můžeme se snažit sebevíc, jednoduše k nim jednou za čas dojde. Bohužel ale, nejsou to vždycky pouze zranění lehká a bez následků. Jsou nehody, které končí tragicky a také úrazy, které zanechají doživotní stopu.

  Pokud máte doma malého neposedu, určitě přijde vhod úrazové pojištění. Před samotnými úrazy dítě také neochrání, ale když už se něco stane, můžete se spolehnout, že vás vaše pojišťovna v těžkých chvílích podrží. Přestože je zdraví na prvním místě a žádnou bolest nelze penězi vykoupit, v případě vážného úrazu s delší rekonvalescencí, vám určitě přijde vhod, že Generali Česká pojišťovna v rámci pojištění Můj život, nabízí pomoc s financemi při úrazu, kompenzaci v případě, že je zotavování delší a vy chcete být svému dítěti nablízku a pečovat o něj, a hradí také potřebné doléčení v lázních a léčebnách.

  Tak jak doufáme, že vysokou míru bezpečnosti dětské autosedačky nikdy na vlastní kůži nepoznáme, tak je to i s úrazovým pojištěním. Čert ale nikdy nespí, proto je dobré mít vždycky zadní dvířka pootevřená. Financování pojištění rodinný rozpočet nezruinuje a v případě, že se něco stane, je fajn ho mít. Já už ho mám a s pocitem, že mi Generali Česká pojišťovna kryje záda, se mi dýchá o hodně lépe a skotačení dětí si mohu užívat o to víc.

  Článek vyšel s podporou Generali Česká pojišťovna

  redakce
  7. únor 2022    Čtené 187x

  Nová Poradna o nechutenství a poruchách příjmu potravy na Modrém koníku

  Když se řekne „poruchy příjmu potravy", automaticky se nám všem vybaví slova jako anorexie a bulímie, které trápí především adolescenty a mladé dospělé. Věděli jste však, že tento problém se může týkat i daleko mladších věkových kategorií? 

  Nejedna maminka se potýká s problémem s příjmem potravy svého děťátka. Přebírání jídla na talíři, vynucování si krmení, potřeba koukat na pohádky nebo hrát si s tabletem u jídla, ... Taky to znáte? Nespočet dětí si prodlužuje těmito nežádoucími činnostmi čas jídla z pár minut na hodinu, často i víc. Že to je normální stav? Možná vás překvapí, že je docela častý, ne však normální a poruchami přijmu potravy, nechutenstvím, problémy se zpracováním potravy i nevhodným chováním u stolu je nutno se zabývat a řešit je. 

  Pokud taky máte doma malého nejedlíka, obraťte se na naši novou Poradnu o nechutenství a poruchách příjmu potravy, kde vám ergoterapeutka Mgr. Jitka Ludvíčková poradí a odpoví na všechny vaše otázky týkající se dovednosti jíst.

  Vaše otázky, týkající dovednosti jíst a řešení problémů s příjmem potravy můžete pokládat v novéPoradně o nechutenství a poruchách příjmu potravy. Stejně jako ve všech ostatních poradnách na Modrém koníku jsou všechny vaše dotazy anonymní a zdarma.

  Mějte krásný den!
  Modrý koník

  redakce
  24. led 2022    Čtené 540x

  Když imunita potřebuje nakopnout

  Brrr… Za okny je zima jak z Mrazíka, upíjím čaj po doušcích a je mi vlastně docela fajn. Fajn ve srovnání s uplynulými několika lety. A co se změnilo? Vlastně nic a v podstatě všechno. Loňskou zimu jsem totiž strávila celou právě za těmito okny. Ne, nebyli jsme v karanténě, jak by si někdo mohl myslet, ale se zdravím to mělo co dočinění. U nás doma se totiž usídlila školková rýmička!

  Někdo by si řekl: „Ta toho nadělá, vždyť taková rýmička je normální všude.” Nicméně, u nás to už byla taková podzimně-zimní tradice. Od října do března doma. A to doslova, jelikož děti v podstatě celých 6 měsíců v roce trávily mimo školku. Přestože na střídačku. Začalo to nevinně, soplíkem, ten ale neustával, a když konečně zmizel, tak se po dvou-třech dnech ve školce opět vrátil a naše izolace začala znova. A rýmu jsme si předávali v rodině jeden po druhém stále dokola.

  Dokud jsem byla ještě na rodičovské dovolené s mladším dítkem, v podstatě mi to ani tak úplně nevadilo. Školku jsem považovala za prostor, kde se mohla starší dcerka socializovat a nabrat tam dovednosti a vědomosti, které doma jen stěží získá, hlavně s miminem za zády. Problém ale nastal, když už do školky chodili oba a pro mě přišel čas nastoupit do práce. Měla jsem štěstí v neštěstí a loni jsem měla možnost pracovat z domu, a tak mi za časté absence v práci nehrozil „vyhazov” a mohla jsem být s dětmi doma bez výčitek. Jejich asistence sice nebyla úplně žádoucí a moji kolegové dodnes vzpomínají na historky z online porad a hlášky mých dětí. Třeba na z dálky křičícího syna: „Mami, už mám hotovo.” Díky vstřícnosti všech se to dalo přežít. Letos jsem ale už s takovým luxusem nemohla počítat, a tak jsem už koncem letních prázdnin začala přemýšlet, jak dostatečně důrazně proti rýmě zakročit. 

  Všichni víme, že žijeme v době, kdy nás nemoci straší o něco víc než kdykoli předtím. Učitelé i zaměstnavatelé nás posílají domů ze školy, školky i z práce s obyčejnou rýmou. Protože, co kdyby… A tak jsme začali posilovat imunitu a vzali jsme to od podlahy. 

  Pro začátek jsme změnili jídelníček. Já vím, děti by měly jíst hodně zeleniny a ovoce, ale, ruku na srdce, spousta z nás prostě nemá trpělivost se s dětmi dohadovat, ať sní to rajče na sendviči či okurkový salát ke kuřeti. A tak, z pouhé pohodlnosti, těch přírodních vitamínů moc nemáme ani my, ani oni. Ale já jsem prostě udělala změnu - zavedla jsem zeleninu ke každému z hlavních chodů a ovoce ke svačině. První krok k posílení imunity byl tedy splněn.

  Bod číslo dva - pohyb. A tím nešetříme. Denně si i s dětmi dáváme procházky a plníme cíl 8 000 kroků. Nikdy jsme neměli šťastnějšího psa. Popravdě, v jeho devíti letech ani unavenějšího. A maminka je spokojená nadevše, jelikož s úderem osmé večerní děti padají do postele bez zásahu rodičů - pouhou únavou.  A dobře spíme vlastně všichni. Což je taky krok k posílení imunity. Vydatný spánek alespoň sedm hodin denně. A jelikož všechno se vším souvisí, mohu si i zde dát jednu fajfku do seznamu. 

  Navíc, pohyb na čerstvém vzduchu je dalším krokem ke zdravějšímu já nás všech. A přestože jsou děti na otužování ještě malé, snažím se alespoň je nepřehřívat a oblékat jen „tak akorát” a raději nasadit svižnější tempo, abychom se zahřáli.

  Samo o sobě se mi ale všechny tyto kroky zdály málo. A tak jsem sáhla po homeopatickém léku Engystol. A proč právě ten? Odpověď je jednoduchá. Důvěřuji homeopatikům a jejich účinku na organismus v případě dlouhodobého užívání, a tím Engystol je. Je možné používat dlouhodobě, a to od 1. dne věku. Při dlouhodobém užívání působí preventivně. Nicméně, stane se, že přes všechna opatření může bacil napadnout organismus a v takovém případě stačí dávku na chvíli zvýšit a organismus se s nemocí popere o něco lépe. Engystol může nejen zkrátit dobu léčení, ale také zmírnit příznaky virové infekce, ať už je to chřipka, nebo pouhé nachlazení. Jeden přípravek pro celou rodinu, který pomáhá nemoci předcházet, a když už se nějaká vyskytne, tak ani chlapy rýmička nezničí.

  V této době je posilování imunity veledůležité, abychom mohli vést pohodlný život, jako předtím, proto pro ni dělejme, co to jde. Tak na zdraví!

  Článek vyšel s podporou Engystol

  Engystol tablety je homeopatický lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalovou informaci.

  redakce
  11. lis 2021    Čtené 100x

  Nová Sociální poradna na Modrém koníku

  Rodičovství - nekonečný zdroj radostí a štěstí, ale, řekněme si upřímně, i starostí, byrokracie a nekonečných návštěv úřadů. A jedním z nich je, nepochybně, i Úřad práce. 

  Vyřizování rodičovského příspěvku, přídavku na díte, příspěvku na bydlení a dalších dávek je často běh na dlouhou trať a na ní vás mohou potkat různé komplikace. S těmito problémy, se kterými si neumíte dát rady, vám Bc. Adéla Cachová poradí v naší nové Sociální poradně.

  Vaše otázky, týkající se nepojistných sociálních dávek, můžete pokládat v nové Sociální poradně. Stejně jako ve všech ostatních poradnách na Modrém koníku jsou všechny vaše dotazy anonymní a zdarma.

  Mějte krásný den!
  Modrý koník

  redakce
  19. říj 2021    Čtené 121x

  Kočárková poradna na Modrém koníku

  Má to čtyři kola, slouží to k přepravě osob a pokud to má fakt hezký dizajn, jeho majitel je králem či královnou ulic. Co je to? Tušíte správně, máme na mysli kočárek. A správně zvolený čtyřkolový „oř" pro ty nejmenší je alfou a omegou pohodlného brázdění chodníků, ať už těch městských, nebo těch lesních. A pokud si nevíte rady, jaký kočárek je pro vás i vaše miminko ideální volbou, zveme vás do naší Kočárkové poradny.

  V ní vám naše kočárková guru Kateřina Macounová s radostí a péčí poradí ve všem, co se týče kočárků a způsobuje vám vrásky. Kočárek do terénu? Pro vysoké rodiče? Pro větší miminka? Šetrný k peněžence? A co doplňky? Tyto všechny otázky vám v poradně Katka ochotně zodpoví.

  Vaše otázky týkající se výběru kočárku a doplňků, můžete pokládat v nové Kočárkové poradně. Stejně jako ve všech ostatních poradnách na Modrém koníku jsou vaše otázky anonymní a zdarma.

  Mějte krásný den a bezpečná cestování autem!
  Modrý koník

  redakce
  21. zář 2021    Čtené 652x

  Dopřejte si nevšední kávový zážitek

  Přemýšlíte, kam příště vyrazit s kamarádkou či manželem na kávu? Užijte si tentokrát něco trochu jiného. Autentický zážitek v plně zatemněném prostoru najdete v Kavárně POTMĚ, vlajkovém osvětovém projektu Nadačního fondu Českého rozhlasu – Světlušky. Kavárna POTMĚ letos otevře brány na několik dní v Praze a Olomouci.

  Kromě voňavé kávy nabídne Kavárna POTMĚ především zážitek. Možnost vyzkoušet si na chvíli život nevidomých dostanou všichni, kdo vstoupí do zatemněného prostoru mobilní kafetérie, kde je obslouží ti, kteří z role zrakově postižených nevystoupí většinou celý život. Vychutnáte si ničím nerušenou kávu či další nápoje, které pro vás připraví zrakově postižený personál. Číšníků se zároveň budete mít možnost vyptat na život potmě a na cokoli, co vás bude zajímat. Svou návštěvou přispějete na pomoc těžce zrakově postiženým dětem i dospělým. Kromě toho si jako vzpomínku na čas strávený potmě odnesete světluščí hrneček s logem. Do kavárny neváhejte jít i s ratolestmi, návštěva zatemněného prostoru je vhodná pro všechny věkové skupiny.

  V Praze se kavárna návštěvníkům zpřístupní v termínu 23. - 30. 9. v rámci festivalu Svět knihy (vstupenky do Kavárny v Praze koupíte zde). Olomouc navštíví Světluška od 18. do 21. 10. během Prix Bohemian Radio Českého rozhlasu (vstupenky do olomoucké kavárny koupíte zde). A jestli vás zajímá, jak se světluščí kavárna staví, podívejte se na naše video.

  Pokud byste návštěvu kavárny nestihli, Světlušku můžete kdykoliv podpořit odeslání jednorázové dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru DMS SVETLUSKA 60, nebo pro pravidelnou podporu ve tvaru DMS TRV SVETLUSKA 60. Sbírkové konto Světlušky "deset devítek" 99999 99999/0100 je rovněž otevřené po celý rok.

  redakce
  9. črc 2021    Čtené 129x

  Poradna o autosedačkách. Ptejte se odborníků.

  Dodržování pravidel silničního provozu je, samozřejmě, alfou a omegou bezpečné jízdy. Nicméně, čert nespí, proto je důležité dbát na bezpečnost pasažérů i jinak, než jejich pilným studiem. Každý zodpovědný řidič ví, že každé dítě, které neměří více než 150 cm a neváží více než 36 kg, musí být za jízdy automobilem umístěno v autosedačce. Není však autosedačka jako autosedačka. Na trhu je spousta druhů a typů, s různými vlastnostmi, proto není výběr vůbec snadný. Naopak, rozhodnout se, jestli pořídit posměrnou nebo protisměrnou, s pětibodovým nebo tříbodovým bezpečnostním pásem, nebo kdy je ten správný čas vyměnit autosedačku skupiny 0+ za větší, je občas pěkně náročné.

  Proto jsme pro vás, ve spolupráci s Centrem autosedaček, vytvořili Poradnu o autosedačkách, kde vám Karel Sekereš a jeho tým, zodpoví zvídavé dotazy, pomůže s výběrem a poradí při pochybnostech při výběru autosedačky. 

  Vaše otázky týkající se výběru autosedaček, můžete pokládat v nové Poradně o autosedačkách. Stejně jako ve všech ostatních poradnách na Modrém koníku jsou vaše otázky anonymní a zdarma.

  Mějte krásný den a bezpečná cestování autem!
  Modrý koník 

  redakce
  24. kvě 2021    Čtené 1101x

  Citlivá pokožka vašich malých pokladů si zaslouží to nejlepší péči

  Přivedli jste na svět děťátko a je to láska jako trám! Nemůžete ho spustit z očí. Je tak malé, něžné, takový malý uzlíček. Jak pečovat o jeho jemnou a hebkou pokožku?

  Příčiny citlivé pokožky u nejmenších dětí

  Víte, že existuje řada důvodů, proč je pokožka miminek tak citlivá:

  • Pokožka nejmenších dětí je tenčí než kůže dospělých, a tak do ní mohou snadněji proniknout dráždivé látky a jiní vetřelci (např. alergizující látky).
  • Povrch kůže miminka je v poměru k jeho hmotnosti velmi rozsáhlý, takže skýtá větší prostor k podráždění.
  • Až do tří měsíců věku má pokožka miminek vyšší pH než pokožka dospělých.
  • Kůže miminek se stále přizpůsobuje životu mimo dělohu, takže je více zranitelná slunečním zářením a třením hrubších tkanin, někdy i plenek.
  • Miminka se většinou hodně potí, protože dosud neumí správně regulovat svou teplotu, a pot může kůži dráždit.

  Jak na citlivou pokožku u nejmenších dětí

  Podráždění kůže u nejmenších dětí bývá běžné, a i když se čas od času objeví u toho Vašeho, pravděpodobně jste nic nezanedbali. Riziko podráždění však můžete minimalizovat dodržením tří jednoduchých opatření:

  1. Přípravky pro nejmenší děti pečlivě vybírejte

  • Požádejte pediatra o radu při výběru a používání přípravků na pokožku miminka
  • Vyhněte se veškerým přípravkům s obsahem alkoholu. Vybírejte přípravky pouze s nezbytně nutným složením. Na zadeček můžete při každém přebalení použít Bepanthen Baby .
  • Veškeré přípravky, které používáte na mazání tělíčka, by měly být velmi jemné a vhodné pro nejmenší např. Bepanthen Sensidaily
  • Vybírejte klinicky testované přípravky, s největší pravděpodobností je seženete v lékárně.

  2. Udržujte správné koupací návyky

  • Koupele by měly být krátké, a ne příliš časté, voda by nikdy neměla být příliš horká. Stačí 37 stupňů. Použijte dětský teploměr nebo ponořte do vody svůj loket.
  • Nemusíte miminko koupat každý den, byť jde o hezký večerní rituál. Voda kupodivu pokožku vysušuje.
  • To ovšem neznamená, že máte rezignovat na očistu. Je třeba pečlivě čistit místa vlhké zapářky. Kromě zadečku a genitálií, to jsou i veškeré „faldíčky“, ohbí a i např. místa za oušky. Tam všude se hromadí nečistoty, pot a částečky odumřelé kůže.
  • Nepoužívejte klasické toaletní mýdlo, ale pouze přípravky se speciálním složením pro nejmenší děti.
  • Pokožku miminka je třeba po koupeli vždy osušit jemným poklepáváním osušky, nikdy třením.
  • Po koupeli je vhodné pokožku miminka namazat.

  3. Dodržujte správné přebalovací návyky

  • Používejte kvalitní plenky správné velikosti. Dbejte na prodyšnost – tak jako např. u funkčního oblečení.
  • Dítě často přebalujte, nenechávejte ho delší dobu v mokré plence.
  • Při každém přebalení nechte pokožku chvilku větrat.
  • Pokud to lze, vyhněte se vlhčeným ubrouskům, a použijte raději čistou tekoucí vodu a ruku či jemnou tkaninu Perlan.
  • Při každém přebalování používejte mast Bepanthen Baby. Naneste ji v tenké vrstvě na zadeček a genitálie. Mast Bepanthen Baby obsahuje mandlový olej, lanolin a provitamin B5 (panthenol), který na pokožce vytvoří ochrannou transparentní vrstvu, která pomáhá chránit před dalším podrážděním pokožky. Správně namazaný zadeček nemá na sobě bílou vrstvu masti. 

  Několik dalších rychlých tipů pro Vás:

  • Doma nemějte přetopeno a větrejte. V chladném počasí miminko stačí mírně přiobléct. Není většinou třeba, aby doma nosilo čepičku a rukavičky – schovejte si je na ven.
  • Používejte jemný prací prostředek určený pro miminka a 100% bavlněné oblečení. Vše před prvním nošením vyperte a vyžehlete.
  • Zajistěte hydrataci miminka – miminku stačí v prvních měsících pouze mateřské mléko, až po zavedení příkrmů se přidává k zapití čistá kojenecká voda. Správná hydratace ovlivňuje celkový stav dítěte i pokožky.
  • Dbejte na to, aby mělo miminko vždy ostříhané nehty a nemohlo si tak škrábat případná suchá místa, či se jinak zranit.

  Bepanthen - Trojitá péče o miminka i maminky!

  Bepanthen Baby a Bepanthen SensiDaily jsou kosmetické přípravky

  LMR-CH-20210504-09

  redakce
  19. kvě 2021    Čtené 55x

  Péče o letní šperky

  Možnost odložit teplé oblečení je pro mnohé vytouženým okamžikem, který mimo jiné nabízí prostor k výběru nových letních šperků. Dejte si však pozor na určité faktory, které zlatým i stříbrným šperkům v létě příliš nesvědčí. Jak tedy docílit jejich krásy i pro příští roky a dobře se o ně postarat?

  Pozor na mechanické poškození

  Již většina žen zná nepsané pravidlo, že existují okamžiky, kdy je dobré své šperky odkládat do šperkovnice. Nebudeme si však nalhávat, že každá z nás to pravidelně dělá. Když už se tedy rozhodnete jít si zaplavat do moře se šperky, vybírejte z těch odolnějších. 

  Šperky s lepenými kameny do vody vůbec nepatří. Obvykle jde o zlaté náušnice nebo prsten s perlou. Pokud jde o kvalitní zpracování klenotu, fasované kameny by se uvolnit neměli, ovšem narušení samotného drahého kamene není zaručeno.

  Například náušnice pecky se šroubkovým závěrem tlak vody vydrží, ovšem duté větší náušnice kruhy či visací už nemusí ve vlnách obstát. Zdobené náhrdelníky osazené drahými kameny se také hodí spíše na společenskou událost. Ovšem širší zlatý řetízek např. typ ankr, pancr, je svou vazbou velmi pevný a řádění ve vlnách hravě zvládne.

  Změna povrchu šperku

  Vysoké teploty mají na šperky neblahý vliv, ale i několik dalších faktorů. Nejen pot dokáže způsobit oxidaci šperku neboli zčernání. Kosmetiku, parfémy nebo opalovací krém nechte vždy na pokožce zaschnout a až poté nasaďte své šperky. Vyvarujte se vodě s obsahem síry v termálních pramenech, kde stříbro okamžitě zčerná.

  Naopak mořská voda je pro šperky i přínosná a svým způsobem je leští od drobných nečistot. Mějte se však na pozoru před uvolněním kamene či ztrátou samotného šperku. Vždy je dobré, po dni ztráveném u moře či na slunci, šperky omýt mýdlovou vodou a otřít jemným hadříkem. 

  Náprava je celkem jednoduchá

  Pokud již došlo ke změně povrchu šperku, je nejlepší váš drahocenný kousek nechat odborně vyleštit u zlatníka. Šperky se mechanicky leští na kotoučové leštičce a poté jsou odmaštěny v ultrazvukové lázni. Díky rozdílným typům kotoučů může leštička vyrovnat i větší škrábance na šperku. Věřte, že výsledného efektu po mechanickém vyleštění, doma nikdy sami nedosáhnete

  U šperků z bílého zlata a stříbra je možné nechat povrch ošetřit rhodiem. Jde o galvanickou lázeň, kdy je šperk na povrchu tenkou vrstvou nově pokoven. Docílí se tak vysokého bílého kovového lesku u velmi opotřebovaných šperků. Rhodium zároveň zabraňuje černání zlata a stříbra po dlouhou dobu. Stačí se o své drahocenné kousky pečlivě starat a jejich lesk a krása vám bude dělat radost každý den.

  redakce
  17. kvě 2021    Čtené 884x

  Zpátky do práce, ale chlupáč musí zůstat doma?

  Poslední dobou jsme trávili většinu času doma. Někteří mají v rodině dokonce nové chlupaté přírůstky, které jim pomohly přežít těžké období izolace. No teď, když se život pomalu vrací do starých kolejí, trávíme mimo své domovy pořád více času. Opět docházíme do práce a naši mazlíčci zůstávají doma sami. S touhle změnou přichází i odpovědnost zajistit vše tak, aby byl pejsek doma spokojený a nic mu nechybělo.

  Představuji vám Lanu, hlavní hrdinku těchto dnů, která to sama doma zvládá většinou bez nejmenšího problému. Lana je můj parťák už po mnoho let. Je to turista, běžec, zaprodaný mazlík (stačí kousek šunky), ale i spáč. Většinu času trávíme spolu, ale někdy to prostě nejde. Tehdy musím řešit, jak jí zajistit potřebný komfort.

  Čas od času, v půli cesty do práce, hlavně když ráno spěchám, přemýšlím: „Nechala jsem jí dost vody? Měla v misce dosypané granulky?" Snažím se být zodpovědná, ale řekněme si narovinu, při dnešním spěchu a věcech, které musíme řešit, se lehce stane, že na to zapomeneme.

  Abych si usnadnila život a shodila alespoň jeden velký kámen ze srdce, pořídila jsem si dávkovač krmiva Tesla Smart Pet Feeder s kamerou, mikrofonem a reproduktorem v jednom. A aby Lana netáhla jazyk po zemi, pokud se já náhodou zdržím v práci nebo na večeři s přáteli, i fontánku na vodu Tesla Smart Pet Fountain. Lana si chvíli na fontánku zvykala, dokud ji přestala považovat za nepřítele a vzala ji na milost. Zpočátku chodila kolem ní jako kočka kolem horké kaše. Se stejným respektem vždy obléhá vysavač. Pak zjistila, že to není vetřelec, ale pomocník.

  Nemusím řešit, jestli jsem jí nechala vodu a granulky, protože přes aplikaci jí můžu, podle potřeby, manuálně nadávkovat krmivo a zapnout dolévání vody (která je, mimochodem, stále čistá díky kvalitnímu filtračnímu systému). 

  Na druhé straně, pokud si vytvořím plán na dávkování krmiva, nemusím řešit ani manuální dosypávání. Na obalech suchého krmiva bývá uvedeno kolik gramů má pejsek dostat (podle hmotnosti, věku, aktivity, ...), ale předpokládám, že ho málokdo reálně váží. Proto tento plán krmení, který si nastavím v aplikaci, je skvělá možnost a zaručí to správné dávkování množství potravy. Je to výhoda i při různých dietách. Aplikace je intuitivní, v češtině a pochopila jsem ji skutečně velmi rychle. Vždycky jsem si myslela, že produkty z konceptu chytré domácnosti budou velmi složité a pro běžného smrtelníka nepochopitelné. Opak je pravdou. Produkty nejsou ani drahé, ani složité a skutečně usnadňují život. Kromě toho jde o skutečně elegantní kousky, které se svým moderním a jednoduchým designem hodí do každého interiéru.

  A co to ještě „umí"? Určitě všichni milovníci zvířat znáte ten pocit, když se vám v práci nebo na výletě, honí hlavou otázky, co asi ten malý čert doma dělá. Neštěká? Celý den spí, nebo má party na sedačce, posteli, křesle a na všech těch místech, kde pak jen nacházíte chlupaté stopy?

  Náš případ je, že nacházím své papuče v jejím pelíšku. Vážně mě zajímalo, jak se tam dostaly, a co s nimi dělá. Přes Tesla dávkovač krmiva mohu v aplikaci ve svém telefonu sledovat, co se Laně právě honí hlavou. A přišla jsem na to, že ona si je tam prostě jen nanosí a pak si na ně lehne. Jestli je to pohodlné? Těžko. Jsou to ty gumové „crocsy”. Ale očividně jí chybím a asi si mě připomíná bačkorovou vůní. :D Přiznám se, i mně je smutno za ní a díky kameře ji jedním očkem sem-tam zahlédnu a mám duši na místě, když vidím, že je spokojená, že má vše, co potřebuje. Tedy kromě mě. No o to víc se pak těšíme jedna z druhé.

                                Tento článek vyšel s podporou Tesla

  redakce
  26. dub 2021    Čtené 220x

  Nová Poradna Modrého koníka podpoří maminky po ztrátě miminka

  Ano, i když nedržíš své miminko v náručí, jsi a navždy budeš jeho maminkou. Mrzí nás tvá bolestná zkušenost a paní magistra Kamila Husáková z nové poradny je tady pro tebe, aby ti v této nelehké situaci pomohla.

  Určitě i ty máš své otázky, na které hledáš odpovědi. Jejím cílem proto je podpořit a inspirovat tě na tvé vlastní cestě. Stát se pro tebe laskavou průvodkyní a naslouchající vrbou. Podělit se o svůj příběh. Předat ti své zkušenosti a doporučení, jak si tvou situaci ulehčit, jak sebrat odvahu a nacházet znovu v životě radost, klid a vnitřní sílu. Věřit sama sobě a prožívat svoji ztrátu tak, jak potřebuješ a jak to cítíš. I několik měsíců nebo let poté. Obrátit se na ni můžeš v naší nové Poradně pro ženy po ztrátě miminka.

   Co o sobě říká sama Kamila?

  Jmenuju se Kamila Husáková a bydlím se svou rodinou v Praze. Od té doby, co zemřel a poté se narodil náš syn Filípek, jsem ženou na cestě. Na cestě za poznáním sama sebe, na cestě hledání toho dobrého, co nám život může dát.

  Tato smutná událost zamávala se vším v mém dosavadním životě. Ale to ti asi nemusím říkat. Nejvíc mi chybělo sdílení s někým, kdo měl podobnou zkušenost. Terapie s odborníky sice byly fajn, ale chybělo mi v nich právě to společně sdílené:

  • když se to stalo mě, cítila jsem se tak a tak...
  • nejvíc mi pomáhalo to a to...
  • tvoje pocity úplně chápu, protože tohle pro mě bylo taky hrozně těžký...

  Už to jsou čtyři roky a já jsem postupně začala nacházet. Nacházet smysl, možnosti a cesty. Světlo na konci tunelu...

  Pokud i ty řešíš podobné pocity a nevíš jak dál, neváhej se zeptat v naší nové poradně pro ženy po ztrátě miminka například na:

  • Jaké pocity jsou po ztrátě běžné?
  • Jak se s tím vším vyrovnat, kde hledat podporu?
  • Lze vůbec ještě někdy najít smysl života?
  • Proč se to stalo zrovna mě? Nedokážu se podívat na těhotné kamarádky a ostatní miminka.
  • Podaří se mi otěhotnět? Mám strach, že nikdy nebudu mámou.
  • Reakce okolí mě zraňují, nevím jak mluvit s rodinou, přáteli, kolegy.
  • Nikdo mi neřekl, jaké mám v nemocnici možnosti. Miminko jsem neviděla a teď mě to mrzí.
  • Je potřeba dodržet šestinedělí?
  • Můj partner o miminku nechce moc mluvit, už to uzavřel a nechce se k tomuto tématu vracet.
  • Musím jít na revizi? Existují i jiné možnosti?
  redakce
  19. dub 2021    Čtené 1276x

  Jarní sezóna v F&F ve znamení jednorožců a veselých barev

  Hravé, stylové a šetrné ke zdraví i k přírodě - takové je dětské oblečení z dílen značky F&F. Vsadit v jarní kolekci na biobavlnu byl skvělý tah! Citlivá dětská pokožka přes oblečení "dýchá" díky prodyšnosti tohoto materiálu.

  Známí o mně vědí, že jsem sice vyznavačem lokálních značek, ale oblékat tři malé děti do lokálního oblečení by byla fuška. V první řadě je to otázka financí. A za druhé, při tak aktivním životním stylu, jaký mají naše, i mnohé jiné, děti, by všechny "lepší" kousky po chvilce skončily děravé nebo v lepším případě seshora dolů označkované jídlem. Obyčejně takovým s prudce kontrastní barvou 😊 I proto často sahám po cenově dostupném, ale kvalitním oblečení, které se dětem líbí a zároveň se v něm cítí komfortně.

  Naše oblíbené F&F to všechno splňuje. Do prodeje přichází nová jarní kolekce, která má veselý design a vzdává hold jednoduchým střihům, potiskům, oblíbeným postavičkám, denimu a vojenskému vzoru s důrazem na detaily. Musím říct, že fotografie nedokážou dostatečně realisticky zachytit, co najdete v oddělení oblečení v Tescu. V momentě, kdy věci chytíte do ruky, osloví vás měkkost a hebkost. Oblečení je navíc díky biobavlně, která představuje návrat k bezpečným a udržitelnějším postupům pěstování a zpracování této suroviny, šetrné jak k našemu zdraví, tak i k životnímu prostředí. A jako bonus je ještě hebčí a prodyšnější.

  Naše holky jsou při výběru oblečení náročné stejně jako já. Lukášek si oblékne první, co mu nachystám, jen ať se v tom dobře běhá a skáče.

  Pro naši Alžbětku, milovnici koníků a jednorožců, je tato mikina "must have". Je součástí dvoudílné soupravy s legínami v žluté barvě. Navrch “džíska” a na nohy květované tenisky na suchý zip a první jarní outfit je na světě.

  Když chceme změnu, mikinu stačí vyměnit za bundičku v pudrové barvě. Při aktuálních dubnových teplotách “džíska” teprve čeká na největší den ve svém džínovém životě, kdy si ji Alžbětka oblékne s tričkem nebo s šaty bez rukávů. Tyto tečkované se zajíčky posloužily jako roztomilé tematické oblečení na Velikonoce a těšíme se, jak je využijeme během teplejších dní.

  Kromě inspirace magickým světem jednorožců a zvířátky najdete v jarní kolekci F&F více motivů. U tohoto puntíkovaném topu pro starší Katku jsem byla nadšená i já. Hned bych ho brala pro sebe. Kombinujeme ho se světle modrými kalhotami klasického rovného střihu nebo chcete-li "mom fit" džínami.

  Světlý denim a bílé tenisky - jednoduše klasika, a když se ochladí, oblékneme k nim mikinu s kapucí. Tato šedá v maskáčovém provedení je součástí stylové soupravy.

  Luky si nepotrpí na potisk. Vojenský design je pro něj skvělou volbou - z praktického hlediska, schová každý flek věčného "ušmudlánka" a dá se snadno kombinovat. Polotriko vypadá stylově i se šedými tepláky s kontrastními tkaničkami a kapsou. K tomu tenisky tón v tónu a můžeme vyrazit do jarní přírody.

  Nepromokavý "army" kabát ho ochrání před všemi vrtochy dubnového počasí.

  Oblečení značky F&F je mimořádně dostupné. Značka sice nemá e-shop a za nákupem se musíte vydat do kamenné prodejny Tesco, v dnešní době je ale každý takový výjezd vrcholem socializace a velkým svátkem. Alespoň u mě je to tak 😉. Nechte se inspirovat i vy.

                                Tento článek vyšel s podporou F&F

  redakce
  13. dub 2021    Čtené 58x

  FandiMat fandí mámám a pomáhá všem, kteří se ocitli v tíživé situaci

  Cílem aplikace FandiMat je propojit lidi, kteří se ocitli v tíživé situaci, a to nejen matky samoživitelky, ale i seniory, celé rodiny, organizace (dětské domovy, domovy seniorů, charitativní organizace, spolky aj.), s lidmi, kteří mohou a chtějí materiálně pomáhat (jednotlivci, firmy, občanské iniciativy, spolky, sdružení apod.). FandiMat umožňuje vyhledávat materiální pomoc prostřednictvím mapy, a to buď ve webové verzi nebo i v mobilní aplikaci. 

  Aplikace vznikla díky projektu Fandi mámám. Funguje na principu, kdy lidé, kteří chtějí pomáhat, chtějí také vědět, komu konkrétně pomoc dávají. A nejraději by pomáhali ve svém okolí. FandiMat je aplikace materiální pomoci. Materiální pomocí se rozumí věci nové nebo i věci, které lidé mají doma, ale už je nevyužijí, a jinde by mohly ještě dobře posloužit. Pomoc lidem je materiální, konkrétní, transparentní a lokální – přesně víte, komu pomáháte nebo kdo pomáhá vám.

  Poptávat nebo nabízet lze na FandiMatu tuto materiální pomoc:

  • oblečení, boty 
  • hračky
  • zdravotní materiál a pomůcky
  • drogerii/hygienické potřeby
  • trvanlivé potraviny 
  • elektroniku 
  • spotřebiče
  • knihy
  • nábytek/vybavení domácnosti
  • kojenecké potřeby
  • sportovní potřeby
  • školní/vzdělávací potřeby

  Máte některé z těchto věcí doma a rádi byste pomohli? Podívejte se do mapy, zda ve vašem okolí není někdo, komu byste mohli právě takto pomoci.

  Komu je FandiMat určen? 

  FandiMat je určený pro lidi v nouzi – samoživitelky, rodiny v tísni, seniory, sociálně slabé, neziskové organizace pomáhající sociálně slabým a další lidi, kteří potřebují materiální pomoc. O pomoc mohou žádat také charitativní organizace, azylové domy či  kojenecké ústavy a různé občanské iniciativy. 

  FandiMat prostřednictvím dárců, dobrých lidí, materiální pomoc nabízí. Pomáhat ohroženým skupinám mohou jednotlivci i firmy.

  Jakmile se přihlásíte jako uživatel, snadno si zobrazíte, kdo zrovna ve vašem okolí potřebuje nebo nabízí konkrétní materiální pomoc. Stejně tak snadno můžete vytvořením příspěvku materiální pomoc nabídnout nebo poptat. Žadatelé o pomoc v nouzi jsou po přihlášení do aplikace ověřování, je tedy minimalizováno riziko, že by pomoc druhých zneužívali podvodníci.
  Víc informací o FandiMatu najdete na www.fandimat.cz.

  redakce
  12. dub 2021    Čtené 147x

  Kočárková poradna pokračuje s Katkou z iMrňous.cz!

  Katka z eshopu imrnous.cz je zkušená produktová specialistka na vše od kočárků, přes zavinovačky až po dudlíky. Má mnohaleté zkušenosti a spokojeným maminkám doporučila v rámci své práce už desítky kočárků a vyřešila stovky záludných problémů, se kterými se maminky při výběru potýkaly. Tady to nebude jinak! 🙂

  iMrňous je eshop s dětskými kočárky a příslušenstvím pro miminka. Vyznají se v trendech, bezpečnosti a do své nabídky vybírají jen zboží od osvědčených evropských výrobců. Jejich posláním je šťastná a spokojená rodina, která si užívá jedinečné chvíle venku se svým mrňousem, který leží v bezpečí a pohodlí. O kočárcích vědí vše.

   A na co se v Kočárkové poradně můžete například ptát?

  • na různé typy kočárků (hluboký, sportovní, golfový, trojkombinace), značky a různé možnosti jejich kombinací
  • na sourozenecké kočárky nebo kočárky pro dvojčata a jak se v nich zorientovat
  • příslušenství ke kočárku – například stupátka, tašky na kočárky, organizéry, vložky či podložky do kočárku, zimní fusaky a další

  Katka se těší na všechny vaše dotazy, tak neváhejte a ptejte se v Kočárkové poradně na vše, co vás zajímá 🙂

  redakce
  12. dub 2021    Čtené 831x

  Kojit, chránit, milovat

  Kojení přináší miminku i mamince řadu nenahraditelných výhod a je nejpřirozenějším způsobem výživy miminka. Kojení je sice přirozené, ne vždy se však zadaří se s miminkem sladit a utvořit harmonický pár. Někdy to trvá i pár dní či týdnů, někdy to i může být nepříjemné (hlavně zpočátku). Ale když to zvládnete, je to úžasná věc na dlouhý čas.

  Výhody kojení

  Benefity kojení jsou nesporné. U miminek je prokázaný nižší výskyt rizika cukrovky, alergie, nádorů prsu, obezity nebo anémie. Kojené děti jsou také více chráněné před infekcemi dýchacích cest a před průjmy. U kojících maminek se děloha po porodu rychleji vrací do původního stavu a poporodní ztráty krve jsou menší. Kojení také velmi podporuje tvorbu citové vazby mezi matkou a dítětem.

  Zahájení kojení

  Dítě by se mělo být k prsu přiloženo ihned po porodu, nejdéle však do dvou hodin. Sací reflex je totiž během první hodiny po porodu nejsilnější a současně je také nejvyšší úroveň sekrece prolaktinu a oxytocinu-hormonů potřebných pro kojení. Okamžité přiložení miminka po porodu také pomáhá k tvorbě optimálního množství mateřského mléka pro další kojení. Z počátku je běžné kojit i 8-12krát denně nebo i častěji, je vhodné nabízet obě prsa a kojit tak dlouho, jak dítě potřebuje. Velmi důležitá je správná technika kojení, nepoužívání náhrad prsu (jako je dudlík, lahvička nebo kojící kloboučky), vhodná poloha matky a dítěte i technika přisátí, to napomáhá předejít nepříjemným a bolestivým ragádám (trhlinkám) na bradavkách. 

  Problémy s bradavkami a jak je řešit

  Trhlinky, bolestivé a popraskané bradavky jsou často následkem nesprávné techniky kojení. Při ragádách bradavek je sání dítěte pro maminku nepříjemné až bolestivé a problém se může dále zvětšovat. Kojení se pak stává noční můrou maminek a důvodem proč jsou děti nespokojené. Řešením může být návštěva laktační poradkyně (jejich seznam je zde), která vám pomůže techniky kojení upravit a přidá jistě další důležité a praktické rady. Může vám ukázat, jak před kojením stimulovat uvolnění mléka přiložením teplého obkladu, jak a zda používat chrániče bradavek a určitě vás bude nabádat ponechávat bradavky co nejčastěji volně na vzduchu větrat a zkontroluje vám techniku přiložení a sání dítěte. Trhlinky by vždy měly být v koutku úst dítěte, kde je sání nejmenší. Důležité rady ohledně kojení naleznete na webu Laktační ligy

  Péče o bradavky je důležitá k tomu, aby se předcházelo ragádám a s tím vám může pomoci mast Bepanthen Baby s obsahem panthenolu a dalších složek.  Bradavky, které jsou kojením zpočátku hodně zatížené, lze pro rychlejší regeneraci denně ošetřovat, a tak předcházet nepříjemným stavům. Je vhodné aplikovat ochrannou mast Bepanthen Baby, kterou můžete používat každý den, snadno se nanáší a před kojením se nemusí smývat-jen případné viditelné zbytky masti. Kosmetická mast vytváří na pokožce prodyšnou ochrannou vrstvu a přispívá k posílení jejích přirozených regeneračních procesů. Výhodou Bepanthen Baby je jeho multifunkční použití, je totiž vhodný také pro každodenní péči o pokožku zadečku miminka a pomáhá chránit před vznikem opruzení. Díky panthenolu pomáhá pokožku hydratovat, přirozeně regenerovat a chránit ji před zarudnutím. Tato trojitá péče je navíc velmi šetrná a vhodná i pro předčasně narozené děti. 

  Bepanthen Baby přispívá trojitou péčí ke spokojenosti celé rodiny.

  LMR-CH-20210330-52

  Tento článek vyšel s podporou Bepanthen

  redakce
  22. bře 2021    Čtené 1739x

  Přebalování není žádná věda – nebo ano?

  Tušíte, kolik času přebalováním strávíte během 1. roku života? Je to půl až hodina denně! Takže 7-15 dní a nocí v roce neděláte nic jiného, než přebalujete. A spočítali jste někdy, kolik plen během 1. roku života mimina spotřebujete? Při průměru 7 denně, to je cca 2,5 tis. Taky to není úplně málo, že?

  Každé miminko má trochu jinak citlivou pokožku, a tak už jen vybrat ty správné, nedráždivé pleny je docela „fuška“. Musíte také zvolit správnou velikost, aby Vaše rostoucí ratolest měla vždy to, co jí sedí, protože správná velikost je u plenky zásadní. A do toho řešíte, proč zrovna dneska má malá princezna začervenalý zadeček, i když nepapala nic jiného než běžně, a malý brouček má červené pupínky na zadečku a špatně spinká, často pláče. Proč se to děje?  

  Na oblast zadečku, která je téměř nepřetržitě uzavřena v neprodyšném prostředí plenek, působí teplo, vlhko, neprodyšné prostředí pleny, čpavek z moči, enzymy ze stolice, bakterie rozkládající moč a stolici. To vše narušuje celistvost vrchní vrstvy pokožky, a tím i ochrannou funkci kůže. A ta má všemu tomu odolat. Jemným začervenáním a podrážděním volá pokožka miminek o pomoc. Jedná se vlastně o zánět na pokožce, a tak pokaždé, když se místa začervenání dotknete, nebo se miminko vyčůrá, může plakat, protože je to pro něj nepříjemné.

  Jak tedy správně přebalovat miminko, abychom tomuto nepříjemnému zarudnutí předešli? 

  • Často miminko přebalujte, nenechávejte ho dlouho v mok­rých plenkách
  • Rozepněte miminku overal, či svlečte dupačky a začněte. Rozbalte plenku a poté velmi opatrně nadzvedněte zadeček dítěte. Podepřete si jej zespodu rukou a mírně nadzdvihněte záda dítěte od podložky. 
  • Při čištění zadečku postupujte vždy od nejčistších partií k nejzašpiněnějším a směrem odpředu dozadu (od genitálií k hýždím). To je důležité zvláště u holčiček.
  • Nejlepší je omýt zadeček miminka pod tekoucí vodou (zvláště po stoličce), případně pokud jste např. mimo domov utřít vlhčenými dětskými ubrousky. Děťátko je při umývání položené přes předloktí levé ruky a volnou pravou rukou omýváme jemně pokožku v záhybech třísel a pod hýžděmi, na hýždích i v intimních partiích.
  • Jemně osušte zadeček dítěte a nezapomeňte na malé záhyby v pokožce. K osušení se nejlépe hodí bavlněná osuška, kterou jen něžně přikládáme na kůži, tzv „ťupkáme“, netřeme.
  • Zadeček nechte chvilku větrat – maličkost, která je nesmírně účinná.
  • Dejte čistou plenu pod miminko, namažte zadeček vhodnou mastí, zabalte plenku. 
  • Při každém přebalování je vhodné použít mast Bepanthen Baby, která nabízí Trojitou péči- pomáhá chránit před zarudnutím, hydratuje a přirozeně regeneruje pokožku dětského zadečku.
  • Jsou situace, kdy, i přes sebelepší péči, opruzení stejně vznikne. Může to být v době, kdy rostou zoubky, kdy je miminko nemocné nebo když měníte stravování. Je to normální a jistě tuto situaci zvládnete.

  Jedno upozornění: Masti se zinkem či dezinfekčními přísadami používáme především při léčbě už poškozené kůže, proto ke každo­denní preventivní péči o zadeček děťátka jsou vhodnější přípravky bez zinku a alergizujících přísad. 

  V péči o zadeček miminka je opravdu zlatým standardem tekoucí teplá voda, šetrné osušení, větrání a pravidelná aplikace ochranné masti, která pomáhá pokožce zvládnout vše, co se děje pod plenkou. A když je péče okořeněná láskou, je to ideální recept na spokojenost celé rodiny. 

  Maminky, nezapomínejte ani na sebe – regeneraci potřebují i vaše bradavky, zvláště, když kojíte dlouhodobě nebo je kojení trochu problematické. Kromě masti Bepanthen Baby pomohou i rady na stránkách Laktační ligy

  Na Bepanthen Baby se zkrátka můžete spolehnout v péči o miminka i maminky. 

  Zdroj: Nová kniha o těhotenství a mateřství: MUDr. Martin Gregora, MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., Grada Publishing, a.s., 2011, ISBN 978-80-247-3081-3

  LMR-CH-20210314-04

  Tento článek vyšel s podporou Bepanthen

  redakce
  16. únor 2021    Čtené 3549x

  Máte orgasmus při sexu? Většina žen přiznává, že ne a nebo že ho nikdy nezažila

  Dosahujete při milování orgasmu? Mnoho žen přiznává, že to se svým partnerem nedokáže a nebo že orgasmus dokonce nikdy nezažily. Sex je krásný způsob, jak se s partnerem fyzicky i emocionálně sblížit. Ale bez orgasmu a potěšení může být milování méně uspokojivé a často se z něj stává jen povinnost pro udržení rodinné pohody. Proč si ženy neužívají sex stejně jako muži? Dá se orgasmus naučit? A proč je uspokojivý sex pro šťastný vztah důležitý?

  Orgasmická propast

  Až 95 % mužů dosahuje při sexu orgasmu, ale jen 65 % žen vyvrcholí při pohlavním styku, a to ještě nepravidelně. Tento jev se nazývá orgasmická propast. Problém s dosahováním orgasmu znepokojuje ženy po celém světě a často jim zasahuje i do vztahu s partnerem.

  A proč to tak je? Hlavní důvod je ten, že ženský orgasmus je mnohem komplikovanější než mužský. Ženské tělo jednoduše nevyvrcholí jen „narážením dvou těl do sebe“. Naše hlavní erotogenní zóna totiž není vagína, ale klitoris.

  Klitoris, výstupek kůže nad malými pysky, je zodpovědný za ženskou rozkoš a orgasmy. A právě toto místečko je při sexu často zanedbávané. Dobrá zpráva je, že drtivá většina žen se stimulaci klitorisu dokáže naučit. A stejně tak i dosahování orgasmu při sexu.

  Co je orgasmus a proč je důležité ho mít?

  Je těžké vysvětlit, co je orgasmus, pokud jste ho nikdy nezažili. Takže prostě vše, co si o orgasmu přečtěte, vynásobte tisíckrát a budete mít alespoň malou představu, jakou rozkoš vám velké "O" přinese. Pravidelné vyvrcholení dokonce posílí vaše zdraví a zlepší intimní život s partnerem.

  Z hlediska fungování těla se to má následovně: Během orgasmu se děloha a pochva rytmicky stahují, dech i srdeční rytmus se zrychlí a vy pocítíte obrovskou rozkoš a uvolnění sexuálního napětí. 

  Mladší a zamilovanější díky orgasmům?

  Jedním z důvodů, proč se při orgasmu cítíme tak úžasně, je hormon oxytocin. Při vyvrcholení ho náš mozek vyplaví obrovskou dávku. Hormon štěstí znásobuje pocit lásky a náklonnosti k partnerovi. Proto se partneři po fakt dobrém sexu cítí zamilovanější a bližší jeden druhému. Kromě toho oxytocin zmírňuje stres, úzkost a zlepšuje spánek.

  Existuje ještě jeden důvod, proč je pravidelný orgasmus pro nás ženy prospěšný. Uspokojivý sex a masturbace nám pomáhá vypadat mladší! Díky uvolněným hormonům působí naše pokožka pružnějším a zářivějším dojmem. Ne nadarmo se říká, že spokojená žena doslova září štěstím.

  Vyvrcholením proti inkontinenci

  Tento fakt potěší nejen čerstvé maminky. Pravidelné orgasmy zlepšují kontrolu nad močovým měchýřem a pomáhají nám bojovat proti úniku moči.

  Kvalitní sex nebo masturbace, která vede k orgasmu, je vlastně cvičení na svaly pánevního dna. Když máte orgasmus, pánevní svaly se rychle stahují a tím i posilují.

  Muži náš orgasmus milují

  My milujeme naše partnery, oni milují nás a chtějí pro nás to nejlepší. Muži přirozeně rádi dávají dary a my ženy je zas s radostí přijímáme. Orgasmy jsou mnohem levnější a ohromující než květiny nebo šperky. Tak proč nedopřát partnerovi radost z naší rozkoše?

  Kvalitní sex = šťastný vztah

  Není tajemstvím, že kvalitní sexuální život je důležitá součást šťastného vztahu. Pokud nemáte s partnerem pravidelný sexuální styk, např. protože vás to nebaví nebo je vám sex dokonce nepříjemný, partner může být frustrovaný.

  A to nevyhnutelně vede k narušení vztahu. Častější a hlavně kvalitnější sex nás sbližuje a pomáhá nám udržet sexuální "jiskru" i v dlouholetých vztazích. Abychom měli chuť na častější milování, musí nás sex bavit!

  Rada od odborníků: Masturbujte!

  Orgasmu se můžete naučit i s partnerem, ale sexuologové se shodují, že nejúčinnější cesta k vyvrcholení je masturbace. Je to nejintimnější způsob, jak se žena spojí s vlastním tělem a pozná, co jí přináší potěšení. Když jste totiž sama, můžete se soustředit jen na své pocity a nemyslet na to, co si myslí partner. To, jak často si děláte radost, může přímo ovlivnit vaše šance na dosažení orgasmu při sexu s partnerem.

  Zkuste vibrátor

  Mnoho žen přiznává, že svůj první orgasmus zažili s vibrátorem a až potom s partnerem. Podle sexuologů, je často pro ženu snazší vyvrcholit s erotickou pomůckou než bez ní. Vibrátor je totiž navrhnutý aby intenzivně, ale zároveň příjemně, stimuloval citlivé erotogenní zóny.

  Když totiž při masturbaci nevíte, co máte dělat, požadované potěšení nepřichází a aktivita  vám přestane být příjemná. To je také důvod, proč mnoho žen nemasturbuje vůbec, protože neví jak. Ženský orgasmus je komplikovaný proces, ke kterému jsme nedostali žádný návod k použití.

  Cesta na vrchol vede přes klitoris

  Partner může i duši vypustit, ale penetrace penisem vás na vrchol nedostane. 80% až 90 % žen dosáhne tzv. klitorálního orgasmu. Znamená to, že jste schopná vyvrcholit pouze při dostatečné stimulaci klitorisu. A během pohlavního styku se tomuto nejcitlivějšího místu nedostává příliš mnoho pozornosti.

  Víte, že klitoris má více než 8 000 nervových zakončení? Je to dvojnásobek toho, kolik jich má penis. To znamená, že klitoris je extrémně citlivý orgán a někdy může být přecitlivělý, jestliže se ho nedotýkáte správně. Jemná a kontinuální stimulace klitorisu je podle odborníků, klíčem k ženskému orgasmu.

  Důležitá je pro nás i délka stimulace. My ženy potřebujeme v průměru 20 minut správné sexuální stimulace, abychom byly schopny vyvrcholit. Mnoho mužům však stačí 5 minut a je po všem. Není divu, že se vibrátory těší takové popularitě mezi páry. A stále oblíbenějším se stává jeden druh vibrátoru, konkrétně tlakový nebo sonický, který je výjimečný ve způsobu, jakým masíruje klitoris.

  Co to je tlaková masáž klitorisu?

  Klitoris, malá hrudka kůže, je jen špička ledovce. Mnohem větší část klitorisu se skrývá pod povrchem v těle. Klasické vibrátory masírují jen vnější část klitorisu, a vnitřní část zůstává nestimulovaná. Sonický vibrátor funguje jinak. Nevibruje, ale pracuje s tzv. sonickými neboli tlakovými vlnami. Co to znamená?

  Představte si, že stojíte před velkým reproduktorem na koncertě. Zvukové vlny pronikají celým vaším tělem a vy cítíte pulzování až ve špičkách prstů. Tak přesně toto dělá sonický vibrátor s vaším klitorisem a dokáže tak stimulovat až o 75 % více z jeho struktury než klasický vibrátor.

  Sonický orgasmus

  Pokud se pokoušíte o svůj první orgasmus, zjistěte, jaká stimulace je vám nejpříjemnější. Zkoušejte a experimentujte. Může se stát, že intenzivní stimulací dosáhnete možná jen přecitlivělého klitorisu a každý dotek bude nepříjemný. A to chuť k poznávání nejspíš pokazí.

  Sonický stimulátor LELO Sona 2, na rozdíl od klasického vibrátoru, se přímo nedotýká klitorisu. Nehrozí vám tak pocit pálení. Bezdotyková masáž je mimořádně vhodná pro všechny ženy, které vyvrcholení ještě nezažily.

  LELO Sona 2 má různá nastavení, díky kterým si sama zvolíte intenzitu stimulace. Sonické vlny jemně a postupně budují sexuální vzrušení a tzv. sonický orgasmus je doslova exploze nahromaděné sexuální energie. Ženy ho popisují jako velmi intenzivní a nenapodobitelný orgasmus.

  Sonického vyvrcholení dosáhnete snadněji než vaginálního orgasmu. Přiložte si LELO Sona 2 na klitoris během soulože s partnerem. Hluboká masáž klitorisu spojená se stimulací vagíny penisem je nejúčinnejší způsob, který vám zaručeně přinese rozkoš ze sexu

  Lubrikujte – čím více tím lépe

  Nepodceňujte sílu hladké jízdy. Nedostatek vlhkosti zvyšuje tření a sex se stává méně příjemným nebo až bolestivým. Mějte po ruce kvalitní lubrikant a zvlhčujte klitoris, vagínu i penis partnera.

  Správný lubrikační gel neštípe, nelepí a nedělá skvrny. Lubrikanty od německé značky Joydivision napodobují přirozené vaginální zvlhčení a jsou vhodné pro každou intimní chvilku. Bezpečně je můžete používat s latexovým kondomem i s erotickou pomůckou.

  Buďte v sexu sobecká

  Muži neumějí číst myšlenky – to už asi všechny víme. Pro uspokojivý sex zakončený hurikánem rozkoše je důležité, abyste se a partnerem cítila pohodlně a bezpečně. Jenže pro nás ženy je těžší hovořit otevřeně o svém sexuálním životě. Jsme vychovávány, abychom byly slušné a nechávaly se dobývat, naše naučená role v sexu je spíše pasivní.

  Každá jsme jiná, jedinečná. Pohyby a polohy, které jsou pro jednu ženu vzrušující, mohou být pro jinou nepříjemné. Aby partner zjistil, co na nás v posteli funguje a jak nás má uspokojit, musíme se naučit překonat ostych a být tzv. sexuálně sobecké.

  Řekněte partnerovi, kde a jak potřebujete, aby se vás dotýkal. Pokud se stydíte vyslovit své požadavky nahlas, posuňte mu ruku na klitoris nebo mu do ruky dejte vibrátor. P.S.: Muže vzrušuje, když žena převezme iniciativu. Plus i vám se bude milování více líbit, pokud se budete hrát podle vašich pravidel.

  Nikdy není pozdě mít orgasmus

  Nikdy není pozdě začít s objevováním orgasmu! A s přibývajícím věkem bývá rozkoš ještě intenzivnější. Je to nejen tím, že je naše tělo vyspělejší, ale také vyšším sebevědomím a tím, že své tělo lépe známe. Ženy po menopauze přiznávají, že prožívají silnější sexuální rozkoš než prožívaly v mládí. Mají častější orgasmy a dokážou vyvrcholit (téměř) vždy i při styku s partnerem.

  Jak říká LELO, značka luxusních erotických pomůcek: Každá žena si zaslouží orgasmus! Krása, šarm a sex appeal vycházejí zevnitř. Každá žena je výjimečná. Bouráme předsudky a naučené vzorce. Naším záměrem je, aby ženy byly spokojenější a šťastnější!

  ------

  Tento článek vyšel s podporou Kondomshop

  redakce
  10. únor 2021    Čtené 5143x

  Když vám vaše tělo dává signály, že něco není v pořádku.

  Začíná to vždy stejně. Radost při pohledu na těhotenský test s dvěma čárkami. Štěstí. Místy i nejistota a strach. A obrovská zodpovědnost. Aby vás ta cesta, na kterou jste se vydaly, dovedla do šťastného cíle.

  Úspěšně jste zdolaly všechny počáteční otazníky v hlavě. Zvládly jste nevolnosti, které rozhodně nepatří k příjemné části těhotenství. Zvykly jste si na svoje tělo, které se mění. Začaly jste se těšit na svoji novou roli. A potom to přijde. Nedostatek železa

  Při druhém těhotenství jsem myslela, že se mu vyhnu. Stravovala jsem se ukázkově, ale i tak jsem poznala, že je to tady. Ano, nedostatek energie, únava, nesoustředěnost a podrážděnost patří k těm klišé, které o těhotných ženách často slýcháme. K tomu bledost, vypadávání vlasů a jakási vnitřní nepohoda, když víte, že něco není v pořádku. Tušila jsem, že v tom není pouze stav, kdy se mi zvětšuje břicho a stává se domovem malého podnájemníka. Po krevním testu jsem zjistila, jak se věci mají. Nedostatek železa. Zase znovu... 

  Strašák jménem nedostatek železa

  Během prvního těhotenství jsem si prošla peklem. Příroda je sice velká čarodějka, ale není všemocná. Někdy je třeba vzít péči a zodpovědnost do vlastních rukou. Kromě vitamínů pro budoucí maminky je důležité dodat tělu potřebné množství železa. Ne vždy je to však možné jen prostřednictvím stravy bohaté na železo. I když se snažíme jíst zodpovědně, někdy je potřebné sáhnout po efektivních doplňcích stravy. A tak jsem „vyfasovala“ minerální železo, které jsem poctivě užívala. Alespoň jsem se o to snažila. Protože, a to mi věřte, jsem si nikdy nemyslela, že budu ze záchodu odcházet se slzami v očích. Doslova a bez přehánění.

  Jako prvorodička jsem přistupovala ke všemu opravdu zodpovědně, ale zároveň jsem byla z mnohých věcí vystrašená. Kromě nepříjemné zácpy, která se stala strašákem všedních dní, to byly i křeče a bolesti břicha. Nemusím vám říkat, jaké stresy jsem prožívala, když jsem nedokázala bolest břicha konkrétně identifikovat. Byl to jen protest mých střev? Nebo je příčina někde jinde a něco se děje s miminkem? A to je něco, co žádná těhotná zažívat nechce. Mít strach, zda je všechno v pořádku...

  Když je vaše trávení v nepohodě

  Trávicí obtíže, bolest břicha, zácpa a průjem. Háklivé záležitosti, o kterých člověk často nemluví. Nebo se rovnou tváří, že se ho to netýká. Mezi takové netýkavky jsem patřila i já a cokoliv týkající se mých střev bylo tabu. Je pravda, že tato témata související s těhotenstvím nejsou úplně stylová. Není to něco, co bychom si vyvěsily na sociální síť a rozebíraly s kamarádkami na kávě. Ale je to velmi častá a běžná součást těhotenství. Stejně jako rostoucí bříško nebo první pohyby miminka. Avšak mnohem raději člověk hovoří o plodu svého lůna než o tom, co produkují (nebo spíš neprodukují) jeho střeva. Ale zácpa, nebo naopak průjem, jsou přirozenými projevy, o kterých by se nemělo mluvit v hádankách či zahanbeně. 

  Záchrana jménem hemové železo

  Proto mě při druhém těhotenství a opakovaném problému s železem polil studený pot. Opět celá ta tortura? Jen to ne, prosím. Tentokrát však byly moje obavy zbytečné. Do cesty mi totiž přišla gynekoložka, která mě ušetřila mnohých nepříjemností, rušných chvil, slz a šedivých vlasů. Viděla, jak jsem znervózněla. Zřejmě si všimla stékajícího potu na mém čele. A tak mě ujišťovala, že nejde o nic vážného. Zkrátka předepíšeme železo a bude po problému. „Právě to je ten problém“, vystřelila jsem. Vysvětlila jsem jí, jaká muka mi způsobovalo železo v prvním těhotenství. Paní doktorka potom vyřkla něco, co mi dodalo naději: „Nemusíte se bát, teď půjdete do lékárny a koupíte si GlobiFer forte. Je to přírodní hemové železo, které nezpůsobuje trávicí problémy, které vás trápily.   

  Pokud i vy máte v případě železa vztyčený prst, je třeba zvolit nejvhodnější přípravek na jeho doplnění. Možná jste si prožily nebo minimálně slyšely od kamarádek či kolegyň v práci historky o tom, jaké trávicí obtíže železo způsobuje. Ano, některé skutečně způsobuje zácpu, jiné naopak průjem. A žádná nastávající maminka nechce řešit tyto nepříjemnosti, které umí čekání na miminko pěkně okořenit. Má to ale jednoduché řešení. Stačí sáhnout po přípravku, který obsahuje přírodní hemové železo. Takovým doplňkem stravy je GlobiFer forte, který kromě minerálního železa obsahuje i hemoglobin. Díky němu se železo vstřebává rychleji a efektivněji, až z 50 %, a nezpůsobuje žádné trávicí obtíže, protože nevstřebané zbytky jsou pro tělo přirozené a nezatěžují ho. Abyste měly představu, minerální železa se vstřebávají nejčastěji od 1% do 5%! Zbytek se nevstřebá, prochází trávicím traktem a způsobuje už zmíněné nepříjemnosti jako je zácpa, průjem, bolesti, nevolnosti, zvracení nebo bolest hlavy. Celkem slušný rozdíl, co říkáte? GlobiFer forte , hemové železo, je přírodní zdroj železa, a proto je nejsnadněji a nejefektivněji vstřebatelné. Využijte to, co je organismu přirozené. Jak řekl Cicero: „To, co vytvořila příroda, je vždy lepší než to, co bylo vytvořeno uměle.“

  Důležitost takové běžné činnosti, jakou je pravidelné „usednutí na trůn“, si uvědomíte až tehdy, když zažijete, jaké to je nemoct se vyprázdnit. Ani nevíte, jak jsem záviděla svému manželovi, když každé ráno pravidelně mizel na toaletu, v pohodě si tam přečetl časopis, a vyšel ven s úsměvem na rtech a spokojeným výrazem ve tváři. 

  Železo a jeho význam

  Víte, proč je železo tak významné? Železo je základním stopovým prvkem pro organismus a také ovlivňuje imunitu. Ano, nedostatek železa vám způsobí nepohodu i jiné zdravotní problémy. Únava, nedostatek energie, vypadávání vlasů, kožní problémy nebo lámavé nehty. Železo se také stará o správný transport kyslíku do celého těla. Důležité však je, že železem vyživujete děťátko. Pokud máte málo železa, miminko v břiše má omezený přístup ke kyslíku. V takových případech může zapříčinit předčasný porod nebo nízkou porodní hmotnost. Měly byste zpozornět, pokud ho máte nedostatek. A přistoupit k svojí nové roli, roli matky, zodpovědně. 

  GlobiFer forte je vhodný nejen pro těhotné ženy, ale i pro děti od 12 let. Nedostatek železa není totiž problémem jen těhotných žen. Způsobovat ho mohou i problémy se silnou menstruací, neléčená celiakie či intolerance laktózy, nesprávná výživa, případně tento problém zdědíte geneticky. 

  ------

  Tento článek vyšel s podporou GlobiFer