Jak často kojit 5denní miminko?

Zodpovězené
21. bře 2024

Dobrý den,

včera jsme přišli z porodnice a zítra máme první poradnu u naší pediatričky. Synek se narodil s porodní váhou 3 190 g, ale během 3 dnů zhubl na 3 030 g.

Může mít vliv na váhu i žloutenka ve druhém pásmu?

Snažím se kojit každé 2 – 3 hodiny, ale nevím, kolik cca mlíčka vypije.

Co mi doporučujete dělat?

Půjde váha pomaličku nahoru?

Děkuji

Dobrý den,

tak jak bude postupně odcházet žloutenka, bude mimi lépe sát, méně usínat. Nyní doporučuji kojit kůže na kůži, tedy nahaté mimi, určitě bez zavinovačky, často střídat polohy, a často střídat prsa. Pokaždé, když vidíte, že mimi kojení už šidí, nepolyká, usíná - vystřídejte. Interval 2-3 hod je ok, postupně si mimi možná začne říkaž třeba i častěji a nebude tak spavé, pak kojte tak, jak mimi bude potřebovat. Opět doporučuji střídat prsa a sledovat mimi.

Zhubnutí po porodu je běžné, pokud by mimi dále klesalo, patrně bude doporučen dokrm UM. Pak hlavně pozor na lahvičku, dokrmujte nejlépe cévkou přímo při kojení (případně zkuste domluvit návštěvu LP, která vše ukáže).

Čas na rozkojení máte celé šestinedělí, takže není důvod k panice. Žloutenka jistě brzy odezní a váha začne stoupat.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová