11 měsíců - stojí pouze na špičkách. Doporučila byste prohlídku neurologem či rehab.lékařkou?

Zodpovězené
25. zář 2022

Dobrý den,

chtěla bych poprosit o konzultaci. Dcerka - 11 měsíců - už skoro 2 měsíce stojí pouze na špičkách, jinak si zatím nestoupla a ani se mi nedaří ji na celá chodidla postavit. Pravou nohu asi před 14 dny začala občas ve stoje pokládat na celé chodidlo, levou vůbec. Je čilá a leze jako blesk, ale nábytek zatím neobcházi a ani si nestoupá do prostoru, pouze stojí s oporou (sedla si teprve nedávno). Chodítka apod. nepoužíváme, za ruce nevodíme, ani jsem ji předčasně neposazovala. Naše pediatrička by to zatím neřešila.

Doporučila byste prohlídku neurologem či rehabilitační lékařkou, nebo na správné stání a chůzi pravděpodobně přijde dcerka sama?

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud nejsou jiné psychomotorické deficity, tak se dá opravdu vyčkat. Kdyby ale tento stoj přetrvával či byly přítomny nějaké další psychomotorické deficity, pak určitě doporučuji navštívit neurologa či rehabilitačního lékaře.

Můžete ev. navštívit dětského fyzioterapeuta, který by Vám doporučil, jak dceru vést ke správnému stoji, např. jak posilovat některé svalové skupiny, které mohou být zatím slabé apod.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká