14ti denní holčička má žlutozelený výtok z pochvy. Máme jít k lékaři?

Zodpovězené
14. kvě 2019

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat zda je normální, že má 14ti denní holčička takový žlutozelený výtok, viz.foto. Dnes jsem ho u dcerky objevila při přebalování. Mám s ní raději dojít k pediatričce?

Mockrát děkuji za odpověď,
Lenka

Dobrý den Lenko,

výtok z pochvy novorozené dívky může mít různé důvody. Nejčastěji je to reakce na hormony matky, které dostává holčička mateřským mlékem při kojení. Takový výtok nezapáchá, nezpůsobuje zarudnutí pochvy a jejího okolí, brzy vymizí.

Další možností je bakteriální infekce v pochvě - nejčastěji streptokoková. Takový výtok zapáchá, ústí pochvy je zarudlé, okolí genitálu opruzené. To by byl důvod k brzké kontrole u pediatra.

Doporučuji genitál omývat vodou a nedráždivým mýdlem, oplachovat řepíkem, nepoužívat na hygienu čistící ubrousky, celkově podávat laktobacilus.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová