3letý syn má stále plenku. Jak ho naučit si říkat a chodit na záchod?

Zodpovězené
6. črc 2019

Dobrý den,

synovi budou v září 3 roky a stále má plenku i přes den.

Minulé léto jsem začali odplenkovávat, do té doby si nechtěl sednout na nočník. Venku jsem ho nechala běhat bez plenky, aby si to začal uvědomovat a začal chodit i na nočník. Vypadalo to slibně, chápal to, tak jsme doma začali bez plenky, že si bude říkat na čůraní. Byl z toho nadšený, vždycky běžel a křičel "mami, čůrat" a i když to nikdy nestihl, vždycky se dočůral na záchodě.

Na nočník nechtěl, jenom na záchod. To bylo někdy na podzim, říkal si, i když si vzdycky aspoň učurnul. Ale kolem Vánoc, jako když utne, si úplně přestal říkat a neříká si doteď. Už jsem z toho nešťastná, protože když ho hlídám a řeknu mu, ať se vyčůrá, tak se vyčůrá, ale jak mu neřeknu, tak se počůrá do slipů a je mu to jedno a klidně v tom je. O kakání ani nemluvím... na noc má plenku a ráno ji má vždy dost počůranou.

Mohla byste mi poradit, co mám dělat? Dát mu plenku a počkat, až si začne říkat, nebo ho nechat doma ve slipech a hlídat, jako doteď... mám mu za to nadávat, když se počůrá? Vždycky mu vynadám, protože mi přijde, že už je na to dost velký a trvá to už docela dlouho. Myslím, že to moc dobře chápe, ale nevím, jestli na to nemá jestě pripravený ten močový méchýř a opravdu to neudrží? Ale když se vyčůrá, když to po něm chci?

Je jinak hrozně šikovnej. Všude píšou, že za měsíc by to dítě mělo pochopit a být bez plenky a nám už to trvá rok a nic...máme ještě 15ti mesíčního syna, tak nevím, jestli to nemůže být tím, že on má taky plenku, ten si na nočnik nechce ještě sednout a vůbec to ještě nechápe.

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

zatím bych doporučila pokračovat s tolerantním nenátlakovým přístupem - ponechte chlapci plenku i ve dne, za pomočení jej určitě nehubujte, naopak výrazně jej pochvalte za jakékoliv dílo do záchodu či nočníku.

Chlapce pravidelně vysazujte v době očekávaného močení či stolice (po probuzení, po jídle, před vycházkou, po návratu z vycházky, před spaním, atd.).

Každé dítě má svoje tempo, takže se vyhýbejte informacím o malých supermanech ostatních matek.

Když nebude chlapeček odplenován (přes den) cca do 3,5 let, konzultujte další postup s pediatrem.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová