4letý syn nechce spát v pokojíčku sám. Je to jen "období" nebo jde o jiný problém?

Zodpovězené
10. črc 2022

Dobrý den,

mám syna 4.5 roku. Ve 3 letech šel do svého pokojíčku. Ze začátku usínal sám, stejně jako i když spával s námi v ložnici (ale my tam při usínání nebyli). Pote se během roka vystřídalo několik uspávacích metod (po nějakém čase vždy přestaly fungovat), přečetli jsme pohádku a čekali než usne, řekli jsme příběh, poté odešli a on usnul. Pustil se jeden díl krtečka a pak usnul... atd.

Nyní je to asi měsíc, co má panickou hrůzu jít spát do pokojíčku. Nechce si tam ani přes den hrát. Vůbec tam nechce chodit. Večer chce být u nás, když řekneme budeš spát u sebe, tak hystericky řve. Bude tam spát, ale musí u něj někdo být. Když řeknu například pro něco si dojdu, hnedka řve a nevydrží tam ani minutu sám... a takto je to každý večer. V podstatě je to stres pro všechny.

Do toho čekáme druhé mimi, takže celkově je to dost náročné. Bohužel mi stále běhají myšlenky v hlavě, zda je to opět nějaké období, nebo zda to nebude nějaký jiný problém, který by chtělo řešit jinak.

Děkuji za radu.

Dobrý den,

může to být pouze období. Zkusila bych pokojíček upravit dle představ malého (přestavět nábytek, narovnat hračky), povídat si spolu s dítětem o tom, jak by to měl rád v pokojíčku sestavené.

Ev. je-li to možné, treba vyzkoušet vyměnit pokoj.
Mohlo by to také souviset s příchodem (očekáváním) sourozence. Čili mluvit o příchodu sourozence, ujišťovat o Vaší lásce, ...

Kdyby tyto stavy úzkosti přetrvávaly, doporučuji navštívit dětského psychologa.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká