5ýdenní holčička sebou pořád škube. Je to v pořádku nebo to říct lékařce?

Zodpovězené
27. kvě 2020

Dobrý den,

máme holčičku, narodila se 10.4. 2020 a celý den, pokud nespinká, nemluvíme na ní, nehladíme ji, nekrmíme, tak sebou škube, jak ručičkama, tak i nožičkama. Přebalovat nebo oblékat je taky umění. Kolikrát má strašně zaťaté pěstičky, škube sebou, vrtí se. Taky chvílemi tak jako kňourá, občas jakoby začínala plakat, ale nepláče.

Je to normální a přejde to časem, nebo to mám raději říct dětské lékařce?

Děkuji

Dobrý den,

určitý neklid a mírně zvýšené svalové napětí je u novorozence a malého kojence normální. Je dobré dítě klubíčkovat, tj. chovat v relaxační, embryonální poloze, jemně mu hladit ručky a snažit se povolovat pěstičky, nožičky. Masírovat a zahřívat mu bříško. V tomto období má význam a zklidňující efekt balit dítě do povijanu, do zavinovačky.
Při nezlepšení informujte Vaší paní doktorku.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová