ABKM. Jaký je další postup?

Zodpovězené
28. dub 2020

Dobrý den,

když bylo malé asi 2,5 měsíce, bylo nám po potížích jako je hlen a krev ve stolici sděleno, že má nejspíš ABKM. Vzhledem k tomu, že byla kojena, přešla jsem na bezmléčnou dietu. Následně přešla pouze na UM, v 5 měsících začali příkrmy. Holčička je bez obtíží.

Chtěla bych se zeptat, jaký je další postup.

Jak a kdy se případně bude zjišťovat, zda ABKM opravdu má?

Příkrmy má zavedené pouze masozeleninové, nyní se chystám zavést ovoce. Ale upřímně si neumím představit, jak dál s příkrmy při dodržování bezmléčné diety.

Nehrozí nedostatek vápníku?

Domnívala jsem se, že v rámci příkrmů se zkusí zavést potravina s mlékem, Dr. mi pouze řekla, že všechno takové musím vynechat.

A měla bych k tomuto tématu ještě jeden dotaz. Zajímají mě kaše - Dr. mi "povolila" dávat pouze Sinlac a nebo Nutrilon Allergy Care. Obě tyto kaše mi ale přijdou poměrně dost sladké - dle složení.

Je možné koupit tedy ve zdravé výživě kaši např. jáhlovou, rýžovou apod., a tu podávat?

Případně je kaše opravdu vhodná večer, nebo je lepší ji podávat jako svačinku ráno?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

při jasné souvislosti potíží s příjmem mléka se většinou stanoví diagnóza jen podle klinických příznaků a následné dobré odezvy na dietní opatření. Alergie na bílkovinu kravského mléka (KM) časem vyhasíná a zlepšuje se její tolerance sliznicí střeva, potíže slábnou, popřípadě zcela vymizí (za měsíce až léta, většinou do 3 až 5 let věku dítěte).
Podle Vašeho popisu nyní zavádíte dívence nemléčné příkrmy a mléčnou dávku hradíte mlékem s vysokým štěpením bílkoviny KM - Nutrilon AC. Pokud je holčička stále bez potíží, není nutné Nutrilon AC vysazovat, dále jej ponechte v jídelníčku jako doplňkový zdroj vápníku a bílkovin. Neumím z Vašeho dotazu odhadnout, kolik měsíců je nyní dítě staré, ale i tak zatím nespěchejte se zaváděním mléčných výrobků (jogurt, mléčná kaše) do stravy. I nemléčné příkrmy jsou schopné hradit potřebu vápníku, bílkovin a vitamínů (výživové hodnoty jednotlivých potravin lze najít např. na internetu).
Po zavedení všech příkrmů a při jejich dobré toleranci je možné zkusit expoziční test - např. ve věku 1 roku dát dívce ochutnat 1 lžičku bílého jogurtu.
K dotazu na Sinlac - zdá-li se Vám kaše příliš sladká, zkuste ji s něčím namíchat (např. s rýžovou kaší). Vhodnost podání kaše večer či ráno doporučuji si vyzkoušet, je to indivudální.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová