Ageneze ledviny. Jaká omezení má dítě?

Zodpovězené
2. únor 2019

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat jaké omezení má chlapeček s agenezí ledviny, druhá ledvina je hypertrofická, bez nálezu. Má 3 měsíce, prospívá výborně a žádné potíže nemá. Naše paní doktorka mě moc neuklidnila, řekla mi, že nad ním visí damoklův meč, a vynadala mi, že s ním mám chodit ven max. na půl hodinky, aby nenastydl. Další dotazy typu co jsem dělala v těhotenství, že kluk ledvinu nemá, píšu spíš pro zasmání...

Dobrý den,

ledvina je párový, životně důležitý orgán. V případě ageneze, chybění, jedné ledviny je nutné chránit zdravou ledvinu před poškozujícími inzulty, mezi něž patří infekce. Zejména kojenci poměrně často onemocní zánětem ledvin, pyelonefritis. Onemocnění probíhá rychle, náhle a prudce a i při správné léčbě může zanechat trvalé změny na ledvině. Tyto změny snižují její funkčnost a zvyšují náchylnost k recidivě, tj. opakování, pyelonefritis.

Proto doporučujeme rodičům takto postižených dětí poměrně přísný režim, zejména v kojeneckém a batolecím věku, vyplatí se to. Mezi režimová opatření patří - neprochladnout, nekoupat se v bazénech, zvýšená hygiena po stolici, dostatečný příjem tekutin, ve správném věku dítě včas odplenkovat. Při jakémkoliv výskoku tělesné teploty, i jiných projevech akutní nemoci, vždy přinést k vyšetření moč.

Dotaz lékařky na Vaší aktivitu v těhotenství bych spíše považovala za neobratný pokus o odběr anamnézy a snahu vyvarovat se tak rizika v další graviditě.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová