Anémie a normoblasty. Jaký máte názor na výsledky krevního obrazu mého syna?

Zodpovězené
25. lis 2022

Dobrý den, paní doktorko,

chtěla bych Vás moc požádat o Váš názor ohledně výsledků krevního obrazu mého 15měsíčního syna.

Byli jsme již potřetí na kontrolních odběrech kvůli anémii a zvýšeným jaterním hodnotám. Syn užívá železo v sirupu. Dále je často nemocný. Výsledky posledního odběru jsou - hemoglobin 105, hematokrit 0,314, barvivo erytrocytu 24, střední objem erytrocytu 71, distribuční křivka erytrocytu 15,0. Výsledky se mu nyní ještě maličko zhoršily, a to i přes užívání železa. Dále má nově (oproti předchozím výsledkům) vyšší hodnotu eozinofilů - 0,093 a normoblasty 0,1. Jaterní hodnoty jsou AST - 0,97 a ALT - 0,70. K paní doktorce s výsledky jdeme až za 10 dní a já mám nyní strach, jestli je syn v pořádku a zda-li bychom s ohledem na výsledky již neměli absolvovat nějaké další vyšetření (prozatím žádné nebylo).

Moc Vám děkuji za Váš čas a ochotu.

Krásný den.

Dobrý den,

Vámi uváděné výsledky odpovídají anémii z nedostatku železa. Hodnota hemoglobinu 105 je při věku 15 měsíců na dolní hranici normy, čili nic hrozného. Ohledně eozinofilů je třeba se podívat, jestli se nemůže jednat o alergické či parazitární onemocnění (např. roupy). Stav jaterních testů, ty jsou také zvýšeny jen mírně, nicméně bych potřebovala vědět ještě další hodnoty (např. hodnotu bilirubinu atd). Celkově mi nepřijde, že by bylo nutné nějaké akutní vyšetření. Doporučuji tedy vyčkat na kontrolu k Vašemu praktickému lékaři.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká