Baby Shock Syndrom, Syndrom třeseného dítěte. Může to způsobit?

Zodpovězené
24. srp 2022

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, možná je má otázka hloupá, nebo se obavám zbytečně...

Jak je to se syndromem třeseného dítěte?

Když mě 20m. dcera kouše a škrábe (nedělá to často, ale dělá), neznám příčinu PROČ, nebo co je podnětem, proč to dělá? Zatím jsem na to nepřišla. Hlavně, když jsme v posteli a kousne mě, jak ležím, vezmu ji v podpaží, přizvednu a odstrčím, odhodím je asi silný výraz (většinou sedí, není ve stoje) a ona dopadne zády a hlavou na matraci. Není to často, to opravdu ne. Ona je v posteli vždycky jak živel.

Může se to považovat za syndrom třeseného dítěte a způsobit závažné problémy?

Už jsem to takhle dřív párkrát udělala, vzhledem k tomu, že lumpačí stále a i po tomto posledním incidentu se směje, lumpačí jakoby nic, tak nevím. Vzteklá je normálně.. 🤷‍♀️ Vím, že bych to vůbec neměla psát, ale dává mi to zabrat, jsem na ni sama a občas už ztrácím nervy, ale nikdy ne tolik, abych jí ublížila, to ne proboha, ale z tohoto mám nějak obavy a nikdy mi to nedojde.

Děkuji

Dobrý den,

syndrom třeseného dítěte vzniká při silném třesení s dítětem, kdy se jeho hlavička pohybuje směrem dopředu a dozadu opakovaně v rychlých intervalech. Tímto pohybem dochází k opakovanému nárazu mozku do lebky a tím vznikají mikrotraumata v mozkové tkáni, která se pak projevují především neurologickými poruchami, poruchami dýchání apod.

Pohybem, který popisujete, by k němu dojít nemělo. V každém případě vyžaduje manipulace s dítětem velkou opatrnost. A každému pádu či nárazu hlavy by se mělo dítě vyvarovat.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká