Borelióza. Chronické stádium? Jaký by teď měl být postup léčby?

Zodpovězené
8. lis 2020

Dobrý den,

ráda bych Vás požádala ještě o jednu radu, jak postupovat dále. Mému synovi, 5 let, byly provedeny krevní testy (na žádost kožní lékařky, která řeší zvláštní “vyrážku”) a byla prokázána prodělaná borelióza. Vůbec jsme to netušili, dítě nemělo klíště ani žádný flek, tedy nebylo ani přeléčeno atb.

V červnu byl hospitalizován se zánětem kyčelního kloubu, ale krevní testy mu nedělali. Výsledky krevních testů: IgG borrelie pozitivní 10,54, OD/cut, igM borrelie 0,84 - negativní. Byl proveden WB test se stejným výsledkem -IgG borrelie pozitivní a igM negativní. V komentáři rozepsáno WB IgG: VisE ba, VisE Bg, VisE Bs, p83, p41 Ba, p39, p17, p41 slabě.

Syn je v poslední době hodně unavený a bolí ho za krkem.

Jaký by teď měl být postup léčby?

Kožní doktorka mi říkala, že by mělo být ještě přeléčeno atb a naše praktická lékařka nám žádná atb nedala. Nerada bych něco zanedbala.

Děkuji moc za odpověď.

PS: Ještě mu vyšly pozitivní ANA protilátky, ale to už začínáme řešit v revmatologickém ústavu.

Dobrý den,

je-li uvažováno o prodělané boreliové infekci, měl by se ke zjištěné seropozitivitě vyjádřit infektolog (např. v Plzni má Infekční klinika poradnu pro boreliové infekce) a ten by měl i řídit případnou léčbu antibiotiky (jaká, jak dlouho, kdy a jaká kontrolní vyšetření, atd.). Mělo by se též postupovat ve spolupráci s revmatologem, potíže léčit komplexně, ne odděleně (jak je bohužel často zvykem).


Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová