Časté nemoci u dítěte. Jak ještě jinak podpořit imunitu, popř. co nechat vyšetřit?

Zodpovězené
17. čer 2022

Dobrý den,

mám dotaz ohledně častých onemocnění u pětileté dcery. Od ledna dcera marodí téměř každý měsíc a už jsem z toho hodně nesvá. Začalo to v lednu angínou, pak měla neštovice, a pak to každý měsíc pokračovalo donáškou dalších nemocí jako zánět dutin, chřipkou, covidem, střevní chřipkou, zánětem v očích a teď zase hustá zelená rýma a k tomu horečka přes 38.

Sice mě ve školce uklidňují, že tam víc dětí každou chvilku chybí, i v práci si kolegyně postěžuje, že děti pořád marodí, ale přijde mi to divné. Mám strach, aby to nebylo něco vážného nebo problém s imunitou. Nikdy předtím tolik nemarodila, loni maximálně dvakrát. V dubnu byla dcera na pětileté prohlídce a nic zvláštního paní doktorka nezjistila, jen konstatovala, že je nyní často nemocná a doporučila vitamíny a doplňky s betaglukanem, což dáváme.

Jinak je to normální dost živé dítě a máme prakticky problém, aby v klidu ležela, i když má teploty. Nevím, jak jinak podpořit imunitu, nebo co ještě nechat dovyšetřit.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v tomto období může dítě prodělat 6-8 respiračních infektů ročně. Souvisí to s vyzráváním imunity a nástupem do školky (v loňském roce dcera do školky nechodila?). Důležité je, zda mezi obdobími infektu jsou období plného zdraví (bez rýmy, kašle, horeček, ...) a zda dcera prospívá (roste a přibývá na hmotnosti, což posoudí její praktická lékařka). V případě nejasností je možné udělat imunologické vyšetření, které indikuje PLDD či imunulog po vyšetření v imunologické ambulanci.

Kromě zmíněných preparátů existuje celá řada bylinných produktů k posílení imunity, které Vám poradí v lékárně. Dále také k posílení imunity přispívá pobyt na horském či mořském vzduchu. Nebo se dá ještě vyzkoušet ozdravný pobyt v nějaké dětské ozdravovně či lázních.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká