Časté respirační infekce. Je to normální nebo je lepší podrobné vyšetření?

Zodpovězené
4. únor 2020

Dobrý den, paní doktorko,

máme dceru, v dubnu bude mít 2 roky. Dá se říct, že již od srpna 2019 mívá pravidelně kašel léčený týden (který se pak přemění v rýmu) nebo rýmu, která se přemění v kašel. Když chodíme k jejímu pediatrovi, poslechne si ji, naordinuje Mucosolvan (že je zahleněná), jednou předepsal Ventoliber (to měla opravdu škaredý kašel), Fenistil a od bolesti při kašli Nurofen (toto jí pomohlo a pak jsme podle doporučení lékaře přešli opět na Mucosolvan a kašel vyléčili). Kašel se pak vyléčí, je klid měsíc a zase se opakuje (zkrátka jednou za měsíc bývá týden, někdy i dva, nemocná). Musím říct, že od září 2019 chodí do kolektivu na "cvičení" dětí v jejím věku a občas se tam vyskytne nemocné dítě nebo matka (to pak ten kašel chytne).
Dcera byl kojená cca do roku, pak se sama odstavila. Od jejího narození do 7. měsíce jsme bydleli ve velkém městě, pak se přestěhovali do rodinného domu na vesnici. Během kojícího období měle jen 1 krát rýmu, jinak byla zdravá. Na procházky chodíme, pokud jí to zdraví dovolí.
Sama mám polinózu (jsem sledovaná u alergologa) a v dětství jsem podle rodičů byla taky hodně respiračně nemocná. Manžel je zdravý.

Chci se zeptat. Je toto normální stav, který časem přejde? Nebo je čas na nějaké podrobnější vyšetření (ORL, alergolog?)?

Náš pediatr se k tomu nemá. Pokud bych chtěla bez žádanky od pediatra nějaké podrobné vyšetření, je to možné?

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

podle Vašeho popisu se u holčičky jedná o zvýšenou nemocnost respiračními infekty. Zřejmě se opakuje rodinná anamnéza ze strany matky. Doporučuji dítě podrobněji vyšetřit - udělat výtěr krčku, rozbor moči, krve, doplnit ORL vyšetření (včetně výtěru nosohltanu ). S alergologickým vyšetřením bych vyčkala, až budou hotová předchozí vyšetření.
Samozřejmě je možné nechat udělat vyšetření jako samoplátce, ale jsou to pro Vás zbytečné výdaje, když je dítě zdravotně pojištěné. Navíc by měl vyšetření, interpretaci jejich výsledků a další léčebný plán koordinovat jeden lékař.
Myslím, že pro pediatra Vaší dcerky je dosti silný argument její zvýšená nemocnost a pozitivní rodinná anamnéza (Vaše polinóza, vysoká nemocnost v dětství).

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová