Časté zívání ihned po probuzení. Je to běžné?

Zodpovězené
26. lis 2019

Dobrý den, paní doktorko,

dvouletá dcera ihned po samovolném probuzení často zívá.
Děje se tak po ranním i odpoledním spánku. Začíná mě to již zneklidňovat.

Je to běžný jev, paní doktorko?

S pozdravem,

L.

Dobrý den,

lidé obvykle zívají asi 28krát denně, nejčastěji hned po probuzení nebo těsně před usnutím. Zívá i plod v děloze od 3. měsíce.
Existují dvě hlavní fyziologické teorie. Podle jedné jde o zvýšení okysličení krve a mozkových struktur. Druhá tvrdí, že zívání je určeno k ochlazování krve a předchází přehřátí mozku.
Takže zívání je zcela fyziologický reflex, který, mimo jiné, pomáhá udržovat mozek v chodu.
Co se týká Vaší dcerky - při zvýšeném zívání bych event. doplnila vyšetření krevního obrazu k vyloučení anemie (chudokrevnosti).

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová