Chlapeček má 15 měsíců a skoro nic neumí. Může mít nějakou poruchu?

Zodpovězené
6. črc 2022

Dobrý den,

poslední dny začínám být nesvá ze syna. Za týden má 15 měsíců a nic moc neumí. Zvířata a knížky nenapodobuje a neukazuje, většinou knížku dá do pusy a zahodí. Zatím na nic neukazuje, snažím se mu vše ukazovat, vybízet, ale nic moc, podívá se kam ukážu, ale když mu řeknu ukaž, kde je to a to tak nic :(.

Na jméno slyší jen někdy. Občas, jak se mu chce ukáže paci paci, jak je veliký, berany duc, papa, nenene, tany tany tancuje, ale musí se mu chtít, moc na povel nechce. 😀

Ještě teda nechodí, obchází nabytek, jde třeba se židlí, nebo mezi mnou a manželem 3 kroky udělá, ve stoji se pustí, vyleze na postel, sedačku, skluzavku, do schodů i občas dolů, ale sám se neodváží jít.

Oční kontakt udrží chvíli a uhne, cizí lidi mu nevadí, usměje se, zvuky mu taky nevadí.

Nenapodobuje, jen rád teda dělá, že volá s telefonem v ruce, zametá smetákem, vysává vysavačem. Řec má svoji žvatlající (občas řekne mama, tata, dudu, tak, nene, mňam) ostatní děti pozoruje, bere hračky z ruky...

Mám ještě 6letou dceru a ne, že bych chtěla porovnávat, ale v jeho věku už uměla plno věcí.

Myslíte, že se mám obávat nějaké poruchy?
Předem děkuji

Dobrý den,

z Vašeho popisu to nevypadá tak dramaticky. Oproti dceři může mít jinou povahu, holčičky bývají šikovnější, atd., takže těžko soudit. Doporučuji to zkonzultovat s Vaší dětskou praktickou lékařkou, která ho vyšetří podrobněji a v případě podezření odešle dále.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká