Cholesterol u malého dítěte. Jaký je Váš názor?

Zodpovězené
9. pro 2019

Dobrý den,

mé čtyřleté dceři byl zjištěn zvýšený cholesterol. Konkrétně hodnotu špatného cholesterolu má 5,44. Lékařka si stojí za tím, že není potřeba žádná dieta ani jiná opatření, a že je to vlastně celkem v pořádku. Já si ale nejsem jistá. V rodině máme dispozice k vyššímu cholesterlu dědičné, já jsem s ním hodně bojovala v pubertě, moje maminka ho také mívá vyšší a musí držet dietu, dědeček na tom byl podobně, ale zjistilo se to až poté, co prodělal mrtvici. Mám tedy logicky starost a nechci nic zanedbat. Chci si udělat jasno, zjišťuji informace a ráda bych znala názory více odborníků. Mluvila jsem ještě s jednou lékařkou a ta nám naopak doporučila objednat se na kardiologii. Ráda bych poprosila o názor i Vás.
Ještě dodám, že se snažím děti stravovat zdravě a vyváženě, jí ovoce, zeleninu, různé druhy masa, ryby, vejce, mléčné výrobky (samozřejmě jsem dosud dávala plnotučné) apod. Naopak se snažím vyhýbat sladkostem, smažené máme spíš výjimečně, omezuji i pečivo z bílé mouky.

Předem děkuji.

Dobrý den,

cholesterol je běžná molekula v našem těle. Přijímáme jej jak z potravy (především živočišné – maso, vnitřnosti, mléčné výrobky), tak vzniká i vlastní syntézou. Cholesterol je velice důležitý, je to vlastně stavební kámen - tvoří součást buněčných membrán, stabilizuje jejich strukturu a propustnost, je součástí i vnitřních částí buněk, podílí se na mezibuněčné komunikaci. Z cholesterolu se syntetizují kortikoidy, pohlavní hormony, vitamin D, žlučové kyseliny.
Metabolismus dítěte je dynamický, reaguje na náročné potřeby rostoucího organismu, proto zastávám názor spíše konzervativní, tj. dodržovat racionální stravu (jak uvádíte), mít dostatek pohybu a hladinu cholesterolu dívce jen občas zkontrolovat.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová