Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Chrčení miminka. Jde skutečně o vývojovou záležitost, nebo se mám něčeho obávat?

Zodpovězené
21. bře 2021

Dobrý den, paní doktorko,

mám 4měsíčního chlapečka, první 3 měsíce kojeného, občas dokrmovaného, od 4. měsíce bohužel plně na UM. Od příchodu z porodnice při kojení pískal, později chrčel. První paní doktorka (letos bohužel s praxí končila) mi vysvětlila, že jde o vývojovou záležitost a je zahleněný od mlíčka, ublinkává. Pískání odeznělo, chrčení se objevuje výjimečně, spraví se odkašláním.

Nyní syn začal chroptět znovu. Zní to jako plný nos, který se neodsmrká. Teplota se přes den pohybuje od max. 37,3 (ráno), přes den i k večeru pod a max. 37. Nos je od pohledu čistý, při odsátí vytáhnu maličké množství bílého hlenu. Jí i spí beze změn, je aktivní a veselý. Chrčení není konstantní, mnohdy přes den zmizí a syna při spaní sotva slyším. Trochu častěji odkašlává. Spí ve vyvětrané místnosti, zvlhčujeme vzduch, ráno a večer po odsátí prostříknu mořskou vodou.

Problém jsem telefonicky konzultovala s naší novou paní doktorkou, doporučila nám užívání Fenistil kapek. Důvodem je prý i fakt, že je syn velký, což mu dýchání ztěžuje (65 cm, 7 600g - partner je rovněž velký, v synově věku měl 10 kg).

Jde skutečně o vývojovou záležitost nebo se mám něčeho obávat?

Je to moje první miminko a bojím se, abych něco nezanedbala.

Děkuji za odpověď i Vaši trpělivost.

Dobrý den,

chrčení, pískání, ucpaný nosík - důvody mohou být různé. Při projevech potíží od novorozeneckého věku bych uvažovala zejména o gastroezofageálním refluxu, jenž se znovu obnovil. Doporučuji antirefluxní režim, zavedení zejména nemléčných příkrmů (jestliže se dříve uvažovalo o intoleranci kravského mléka) . Doplnit ORL vyšetření kvůli ucpanému nosíku, včetně výtěru nosohltanu, a zhodnocení stavu hrtanového vchodu - známky dráždění při refluxu?
U pediatra realizovat klinické vyšetření, podrobný poslechový nález na plicích, zda chlapeček nemá např. známky obstrukční bronchitis. Udělat základní laboratoř - moč a krevní obraz, výtěr krčku. Dále pokračovat podle výsledků vyšetření.


Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová