Dcera se nepřetáčí. Jaká cvičení byste doporučila?

Zodpovězené
1. únor 2021

Dobrý den,

moje půlroční dcera se dosud nepřetočila na břicho. Na bok se přetočí, má velmi akční dolní končetiny - pořád kope, nebo je má nahoru. Ale zdá se mi, že má možná nějaký problém s rukama - po hračkách se příliš nenatahuje, nepředává si je z ruky do ruky, nestrká si je do pusy.

Pediatr kvůli nepřetáčení (i kvůli tomu, že má poruchu sluchu - vůbec nereaguje na zvuky) poslal na neurologii. Bohužel ze všech dostupných ordinací jsem sehnala termín nejdříve za 2 měsíce.

Proto se obracím na Vás, zda byste mi nedoporučila možná nějaká cvičení, nebo jinou aktivitu, kterou s dcerou mohu zatím dělat. Nechci teď dva měsíce pouze čekat a současně ji nechci ublížit nějakou přehnanou aktivitou.

Děkuji

Dobrý den,

doporučuji v poloze na zádíčkách dcerce zvedat a nabízet nožky, aby si za ně ručkami tahala, popř. strkala palečky do pusinky. Následně ji se zvednutými nožkami pokládejte na bok, což je již jen krůček k přetočení. Na dotočení existuje cvik, ale ten neumím písemně popsat. Určitě by Vám kvalifikovaně poradili na rehabilitaci, kam doporučuji se neprodleně obrátit. I tam bývají dlouhé čekací termíny, lépe je z tohoto důvodu využít placených, časově dostupnějších služeb.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová