Dlouhá střevní chřipka u dvouletého dítěte. Jak jí řešit?

Zodpovězené
15. zář 2019

Dobrý den, paní doktorko,

postihla nás střevní chřipka, manžela i mé dvě děti. Všichni už jsou v pohodě, až na mladšího syna - necelé 2 roky. Ten se z toho nějak nemůže vyhrabat, můžete mě uklidnit a poradit zároveň? 🙂

V úterý začal zvracet ...zvracel celý den, neudržel v sobě skoro nic, k večeru už naštěstí lepší a začal i pít ...pak středa horečka 38, ale rostou mu i špičáky, zvracel až ve středu v noci, pak čtvrtek v noci. První den jen na tekutinách, ve čtvrtek uz trošku pojedl, piškoty, suchý rohlík, kuřecí vývar s mrkví, večer ale zase zvracel. V pátek už to přešlo do průjmu, ráno si vyžádal UM (menší dávku), vše dobrý... Jenze včera večer po vypití UM to hned vyhodil, takže jsme zase na suchém rohlíku...

Už jsem zoufalá, nevím, jak mu pomoct, stěžuje si na bříško, že mu nejde brkat a kakat - to říká celou dobu střevní chřipky, podle mě tu bolest bříška neumí pojmenovat.

Dávám laktobacílky, teď jsem dala poprvé Hylak ...Co dál? Netrvá to už nějak dlouho?

Moc děkuji.

Dobrý den,

průběh gastroenteritis u Vašeho syna se mi nejeví jako mimořádně dlouhý.

Někdy to tak bývá a potíže se vracejí, průběh je vlnovitý. Zhoršení může nastat zejména při dietní chybě - tu vidím v případě chlapce v podání mléka. Čili je nutno vrátit se v dietě o krok zpět, což jste udělala.

Kdyby znovu zvracel, naberte ranní moč a nechte synka vyšetřit pediatrem. Hylak podávejte po dobu potíží, do normalizace stavu.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová