Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Houpání syna. Může se jednat o nějakou psychickou poruchu?

Zodpovězené
25. bře 2020

Dobrý den,

začínáme být doma nervózní z našeho druhorozeného syna. Bude mu brzy rok a půl, je šikovný, dávno chodí, hraje si sám, se sourozencem i s dospělými, jezdí si s autíčky, hraje s dinosaury, staví kostky i lega pro malé, prohlíží knížky. Bez problémů jí, pije, krásně žvatlá.
Je dost horká hlava, když se mu něco nelíbilo, padl na kolena a začal hlavou mlátit o zem dost silně. Teď už je to naštěstí max. jednou za 14 dní. Pak okolo Vánoc, se začal v jídelní židličce houpat dopředu a dozadu, docela silně se bouchal do zad... Do židličky ho už nedávám a krmíme na gauči, nemělo to cenu. Co se ale naučil je vylézat na křeslo, dělá to každý den tam. Chvíli na to, se začal "houpat" na gauči. Dá si lýtka pod zadek, rukama se opře o opěrku a houpe se nahoru a dolů. Dokáže to dělat i desítky minut. Když se houpe a člověk ho zavolá, otočí se, ale většinou pokračuje, to už musí být opravdu něco, aby toho nechal.
Venku, při hlídání, v kočárku to nedělá.

Může to značit nějakou psychickou poruchu...?

Vím, že takto na dálku, bez pozorování,je to těžké říct. Bohužel kvůli současné situace nevíme, kdy budeme moci na 18měsíční prohlídku.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

již jsem se s takovým nezvyklým chováním setkala i ve své praxi. Dítě se takto dokázalo uspávat nebo zabavit po dlouhé minuty. Dítě bylo proto celkově vyšetřeno, včetně neurologického vyšetření - vše v normě. Časem se u dítěte, hlavně po nástupu do školy, projevil ADHD syndrom, což je určité opožděné a nerovnoměrné zrání mozku. Diagnóza byla stanovena psychologem.
Kromě uvedených vyšetření Vám doporučuji snažit se přerušit neustálé houpání, vzít dítě do náručí, odvést jeho pozornost jinam, popřípadě uklidnit. Dítě nepřetěžovat, zajistit mu po aktivitě dostatek klidu a odpočinku. Ve výživě, mimo jiné, dbát na dostatek omega-3 mastných kyselin a vitamínů skupiny B.


Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová