Hypertonie u tříměsíční dcery. Je nutný zásah nebo ještě počkat?

Zodpovězené
19. led 2020

Krásný den, paní doktorko,

u své tříměsíční dcery pozoruju poslední týden zvláštní věc. V náruči a na zádech se občas propne, zastrčí hlavu mezi ramena a “zavrčí nebo zamručí”, jako by tlačila. Navíc se chce začít otáčet na bříško a zkoušela to pomocí záklonu hlavičky. Včera se již začala otáčet na bok zvednutím nožiček. Koníčky paseme cca měsíc, ale ze začátku jsme měly problém se záklonem hlavy a dcerka vydrží se zvednutou hlavičkou asi minutu, pěstičky má zavřené.
Jinak bych řekla, že vývoj odpovídá věku, sahá na hračky na hrazdičce a zkouší do nich bouchat. Při přebalování si začala sahat na kolínka.

Je prosím z Vašeho pohledu nutný nějaký zásah nebo mohu zkusit ještě třeba týden počkat, zda se propínání nesrovná?

Moc Vám děkuji a přeji krásný den, Eva.

Dobrý den Evo,

při nejasnostech vždy doporučuji zahájit brzká relaxační cvičení a rehabilitaci pod odborným vedením. Psychomotorický vývoj postupuje u kojence rychle, tak at' se případné svalové či tonusové potíže/poruchy neupevňují.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová