Hysterický pláč při krmení. Čím by to mohlo být?

Zodpovězené
12. pro 2023

Dobrý den,

miminku jsou 4 měsíce a 9 dní, plně kojen. Před 9 dny jsme začali s příkrmy na oběd (3 dny mrkev, pak dýně, pak brokolice). Vždy jen pár lžiček, hezky vždy vše snědl, načež jsem ho dokojila. Po týdnu snědl dokonce plnou misku mrkve s dýní a pak otvíral pusu, že chce ještě. Nicméně od té doby, tedy poslední 3 dny, probíhá scénář stejně: otevírá pusinku na krmení, sní 2 - 3 lžičky, usmívá se a najednou z ničeho nic začne hystericky plakat, jídlo nepolkne, takže má plnou pusu zeleniny a ječí. Dám mu tedy prso, tam ještě chvíli brečí (nasaje, pustí, brečí, dám na druhé prso a tam už pochopí, že bude mléko a hltavě saje, jak kdyby týden nejedl).

Netušíte, čím by to mohlo prosím být?

Problémy s ničím nemívá, přibírá průměrně, kaká tak 1x za týden, prdí hezky a často, zuby ještě nerostou (ačkoliv hodně slintá a má pořád prsty v puse)...

Mám mít důvod k obávám?

Moc děkuji za odpověď!

Kateřina

Dobrý den,

příčin by mohlo být více. Pokud miminko přibývá na hmotnosti, nemá krev či hlen ve stolici, netrápí ho koliky, nemá průjem či nezvrací, nemá horečku, pak bych vyčkala, jak se bude stav vyvíjet a dále to řešila s Vaším PLDD.

Zkoušejte různé druhy zeleniny, různé konzistence (hrubost mixování), zapíjení příkrmů vodou/čajem). Mohlo by to být třeba způsobeno afty v pusince, které bolí, proto nechce příkrmy, nebo i prořezáváním dentice.

Kdyby odmítání přetrvávalo, nebo se objevily nějaké z výše vypsaných příznaků, pak to určitě konzultujte s Vaším PLDD.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká