Imunologické okno. Jak na to, a co stačí?

Zodpovězené
23. únor 2020

Dobrý den,

máme miminko čerstvých 5 měsíců. Chtěla bych se zeptat, jak je to se zavadením příkrmů, respektive imunologickým oknem.
Je plně kojena. Před 8 dny jsme začali s prvním ochutnáváním. Nejprve malinko mrkve na olíznutí, po 3 dnech jsem přidala bramboru. Nechci končit s plným kojením. Jen bych jí ráda zavedla alergeny do stravy, aby se toho co nejvíce stihlo do toho 6 měsíce.

Stačí to takto na olíznutí-jedna malá lžička? Je schopná sníst i velkou lžíci, ale není to moc?

A je nutné čekat vždy 3 dny před ochutnáním něčeho nového?

Jde mi o to, že když vyzkouším několik druhů zeleniny a nějaké ovoce, pak maso, vajíčko, mléko, lepek, tak to se za měsíc stihnout nedá.

Máte případně tip na nějakou šikovnou příručku?

Děkuji

Dobrý den,

do šestého měsíce je vhodné zavést do jídelníčku (popř. nechat ochutnat) zeleninu, masozeleninu, ovoce, podat lepek. Ostatní pak do měsíce osmého - jogurt, vaječný žloutek, další druhy masa, včetně rybího, další druhy ovoce a zeleniny.
Já moc na 3denní intervaly nedám - má -li mít v budoucnu dítě nějakou potravinovou intoleranci nebo alergii, tak ji bude mít navzdory všem bezpečnostním a opatrnostním opatřením.
Zavádění příkrmů se začíná vařenou mrkví, do mrkvového základu se postupně přidává další zelenina (stačí střídat cca 6 druhů, včetně brambor), následně přidáte maso kuřecí, popř. králičí. Ovocný příkrm je nejčastěji z jablka, banánu, hrušky. Pak podáte dítěti obilnou kaši nebo piškot, které můžete s ovocem smíchat.
Příručku konkrétní nemám, ale všem svým maminkám doporučuji jídelníček spíše jednoduchý, obsahující jen základní druhy zeleniny, ovoce, masa a kaší.
Má-li holčička chuť sníst i větší porci, jako je celá lžíce, je možné ji nechat, tím se nijak její trávení nepřetíží.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová