Jak je možné zjistit hladinu vápníku u dítěte? 6ti letá dcera nejí mléčné výrobky.

Zodpovězené
9. dub 2019

Dobrý den,

prosím o odpověď na otázku, jak je možné zjistit, zda má dítě dostatek vápníku? Dcera 5 a 1/2 roku, jako malá 0-2roky na bezmléčné dietě, kojena do 1 a 1/2 (já taktéž na bezmléčné). Dotěď mléčné nevyhledává. Mléko nepije. Jogurty takřka nejí. Mám obavu, aby měla dostatek vápníku. Je drobná, menší postava (103 cm).

Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

mléko a mléčné výrobky jsou zdrojem, mimo jiné, vápníku, nikoliv však jediným. Nemléčným zdrojem jsou luštěniny, semena, extrémně bohatý na vápník je mák a mořské řasy, čili doporučuji hradit potřebu vápníku zařazením těchto potravin. Obsah vápníku v konkrétních potravinách je možné najít např. v knihách o výživě či na specializovaných internetových stránkách.
Hladinu kalcia lze stanovit z krve.

Výška děvčete 103 cm v 6 letech je hodně pod dolní hranicí růstového grafu pro daný věk - průměrná výška 6ti leté dívky je 118 cm ( rozmezí normy je 108 až 128 cm ).

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová