Jaký máte názor na kapky na kašel a do nosu?

14. bře 2019
Dobrý den,

syn vloni nastoupil do školky a nastalo období nekonečných kašlů a rým. Mám ještě dvě mladší děti, takže za loňskou zimu jsme měli neustále dokola Pamycon, Bendovky, Maxitrol, Tobrex, k tomu Nasivin, Olynth, na kašel Stoptussin, Ditustat, Ventolibre, Dithiaden a další. Nakonec jsem odcházela z ORL "sprdnutá", že takhle dětem jen poškodím sliznici a přivodím chronickou rýmu.

Synovi vzali na jaře nosní mandle a skutečně posmrkával až do podzimu. Letošní školkový rok je dětem 4, 3 a rok a půl a zatím řeším rýmu (od čiré až po zelenou) vincentkou, výplachy konvičkou a Stérimarem s mědí (ten mi příjde skvělý). Na kašel dávám olejový zábal. Příjde mi, že je to celkově lepší než vloni. Rýmu odsmrkají (poodsáváme), odkašlou. Vrací se méně často, což je ale asi i tím, že jsou po prodělaných infekcích z loňska odolnější (?). Když si vzpomenu na své dětství, tak jsem nikdy žádné kapky neměla, vše jsem normálně odsmrkala a žádné záněty dutin jsem neprodělala. Přesto mám ale pochybnosti, jestli dělám dobře.

S naší PLDD se o tom těžko mluví, příjde mi, že moje dotazy bere apriori jako nedůvěru a je pak nepřátelská. Ještě bych dodala, že mám děti nadstandartně očkované (z nepovinných Prevenar, Bexero, Nimenrix, Havrix), takže těm největším hrůzám se snad vyhneme. Jaký je váš názor?

Děkuji!
Dobrý den,

imunita malých dětí se buduje kontaktem s viry a bakteriemi. Naprostí specialisté jsou právě malí školáčci, kteří po nástupu do školky začnou mít zvýšenou až vysokou nemocnost. Právě inokulované ( chycené ) infekty přinesou domů, přenesou na další členy rodiny, zejména mladší sourozence, a kruh se uzavírá.

Vaše letošní strategie se mi jeví jako správná, nebot' základem léčby respiračního infektu je péče o sliznice dýchacích cest ( Sterimar s mědí, výplachy konvičkou ). Při kašli doporučuji ještě inhalace Vincentky (např. inhalátorem Omron ), a po inhalaci masáž hrudníku ( tzv. dechovou rehabilitaci ). V případě, že zahájíte léčbu včas, je pravděpobodné, že se respirační infekt plně nerozvine a léčba se urychlí.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová
Polož anonymní otázku

Sem začni psát odpověď...

Odešli