Kousání nehtů u 2letého dítěte. Je to jen období, které přejde, nebo to značí nějaký problém?

Zodpovězené
1. srp 2022

Dobrý den, paní doktorko,

dcera, 2 roky, si asi před měsícem začala kousat nehty. Já sama si je bohužel taky koušu, ale snažím se, aby to u mě neviděla. Navíc jsem si nechala udělat umělé a hodlám v tom pokračovat, aby neměla špatný vzor v mamince. Nechci, aby dopadla stejně jako já, kdy se bude za svoje nehty stydět. Lak na nehty jsem nezkoušela, nevím, jestli by se mi vůbec podařilo jí ho nalakovat. Snažím se ji za to nekárat, spíš odvést pozornost, ale ona zase hned šup s prstem do pusy. Dneska jsem jí zkusila vynadat a plácnout přes ruku, ale začala se vztekat a o to víc dávat ruku do pusy, takže tohle taky nebude správná cesta. Kouše si je třeba v postýlce nebo když sedí v jídelní židli a už je po jídle nebo když se stydí před cizími lidmi.

Chci se proto zeptat, zda je to jen nějaké období, které přejde.

Nechá se to opravdu okoukat od rodičů nebo je to známka nějakého psychického problému?

Děkuji Vám.

Pavlína

Dobrý den,

kousání nehtů je nepříjemný zlozvyk, který může být způsoben různými psychickými stavy, jako nudou, úzkostí, nervozitou nebo strachem, ale je jasné, že děti mají v rodičích svůj vzor a napodobují je, proto to od Vás dcera mohla opravdu "pouze odkoukat". Může se jednat o přechodné období, ale bohužel tento zlozvyk většinou trvá dlouho a je velmi těžké ho odnaučit.

Můžete jí pomoci mírným uvážlivým "postrašením" nebo lépe vysvětlováním. Myslím tím, např. že se do těla při kousání nehtů dostávají bakterie, které mohou vyvolat bolest bříška, že se nehtíky mohou zanítit a pak bolet, atd., ale určitě s rozvahou, rozhodně nesouhlasím se strašením dětí.

Dále je určitě vhodné častější pravidelné stříhání nehtů. Pokud jsou nehtíky krátké, nemají si děti co kousat.

Pokud začne chvíle kousání nehtů, snažte se dceru co nejvíce zabavit. Jít malovat, zahrát si hru, apod., aby se na aktivitu musela soustředit a ideálně u toho něco manuálně dělala.

Dále může pomoci Vámi zmiňovaný lak proti kousání nehtů, který Vám doporučí v lékárně (můžete ho nanést ve spánku).

Můžete vyzkoušet i nošení rukavic, když začne chvíle kousání nehtů či nehtíky zalepovat náplastí, kterou budete denně po koupání měnit.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká