Kousání nehtů u batolete. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
19. srp 2020

Dobrý den, paní doktorko,

prosím o radu. Dcera, 21 měsíců, si začala cca týden-14 dní zpět kousat nehty. Předtím si občas strčila prsty do pusy, ale spíš výjimečně než je asi obvyklé u stejně starých dětí.
Nevidím žádnou změnu, která by u nás nastala krom té, že má manžel nyní dovolenou a výletujeme. Doma je pohoda, s manželem se vůbec nehádáme, dokonce mi přijde, že jsme i více všichni v pohodě, dcerka se méně vzteká, odporuje atd.

Dcera je hodně temperamentní štír, každý její nesouhlas dává značně najevo, snažíme se domluvami a vysvětlováním předcházet záchvatům vzteku. Situace řešit kompromisy. Jediný každodenní boj je čištění zubů, kdy řve jak tygr a nechce si je vyčistit. Zde vidím asi jediné možné "trauma", kdy není kompromis, ale když to nejde po dobrém, je to po zlém. Takto to ovšem má od půl roku, kdy jí vylezl první zub.

Dcera je aktivní, přes den jsme hodně v pohybu, máme dost aktivit. U kousání vypadá neklidně, i když pro to v tu chvíli nevidím důvod. Není nijak hysterická, ukřičená, jen stojí a kouše si nehty a vypadá neklidně. Když ji vyruším a něčím zaměstnám, neprotestuje, zapojí se ráda.

Prosím o radu.

Mockrát děkuji.

Dobrý den,

kousání nehtů je určité “ vylepšení “ cucání prstíků. Nemusí to být nutně jen známka stresu ale i nudy nebo bezradnosti. Z vlastní zkušenosti vím, že odstranění tohoto zlozvyku je velice obtížné, až nemožné, vysvětlování se zcela míjí účinkem. Doporučuji dítě v těchto chvílích zabavit, odvést pozornost, snažit se vypozorovat spouštěče. Časem uvidíte - např. mojí dcerku (když byla v předškolním věku) vystrašila její o trochu starší sestra - že bude mít zdeformované a hnusné prsty - a hned ji přešla chuť :D.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová