Lebeční šev - vystouplý. Měla bych řešit s pediatrem, nebo je takový srůst možný?

Zodpovězené
29. led 2021

Dobrý den,

ráda bych se optala na vystouplý lebeční šev syna. Má 28 měsíců, narodil se trochu větší (4 240 g, obvod hlavičky 37,5 cm). Hlavičku bude mít asi po manželovi větší, nyní má obvod hlavy 52 cm. Fontanela srostla zcela v 18 měsících cca (dle zdravotního průkazu). Doteď jsem si toho nevšimla, má od mala dost vlásků. Nedávno jsem ho ale ostříhala strojkem nakrátko a všimla jsem si, že v oblasti lebečniho švu, co se táhne od čela až k místě fontanely(ve vlasové části), má hlavičku ne tvarovanou dokulata, ale jakoby do špičky. Prostě ten šev jakoby byl vypouklý, srostlý do tvaru "stříšky".

Jedná se o věc, kterou bych měla řešit s pediatrem, nebo je takovy srůst možný?

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

atypický tvar lebky vzniká předčasným srůstem některých lebečních švů. Jestliže je jinak růst hlavy plynulý (kontroluje se pravidelně obvod hlavičky) a dítě má normální psychomotorický vývoj, tvar lebky se nekoriguje.
V případě těžké deformity lebky nebo opožďování růstu obvodu hlavy je dítě indikováno k náročné neurochirurgické operaci, která spočívá v rozřezání uzavřených lebečních švů.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová