Léčba boreliózy antibiotiky. Jaký je správný postup?

Zodpovězené
27. říj 2023

Dobrý den,

jaká je, prosím, správná lečba boreliózy u dospělého člověka, ne dítětě?

Měl z počátku jen trochu teploty, poštípali ho ovády, klíště nenašel. Jeden štípanec byl takový jiný, ale nikdy předtím jsme neviděli flek od boreliózy. Lékařka počítala s tím, že je to obyčejná viróza a předepsala mu Zinnat. Po doužívání, 12 dní od poštípání, mu udělali testy a měl hraniční hodnoty boreliózy. Předepsali mu tedy 3 tablety Sumamedu, potom 2 týdny bez antibiotik, potom zase Sumamed, zase přestávka a zase Sumamed. Po další přestávce na 10 dní dostal Doxyhexal. Od 16.9. žádná antibiotika už nemá, ale má stále migrující bolesti svalů a kloubů, je slabý a unavený, po těle má migrujíci kopřivku velikosti fleku až 10 cm.

Prosím, je postup léčby správný?

Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

potřebovala bych znát podrobnější anamnézu tj. věk, všechny prvotní projevy, délku trvání příznaků. Volba antibiotika totiž záleží na věku, lokalizaci příznaků a délce trvání příznaků. Dále bych potřebovala vědět výsledky testů, kde popisujete hraniční hodnoty boreliózy. To je totiž trochu zavádějící.

Česká infektologická společnost uvádí, že až na jednu skupinu antibiotik, jsou v podstatě na boreliózu všechna antibiotika účinná. Musí se ale podat v dostatečné dávce a terapie musí trvat dostatečně dlouhou dobu. Summamed i Doxyhexal jsou na boreliózu účinná. Záleží tedy, jakou dávku nemocný užíval a jak dlouho. Nicméně, i když nevím dávku Doxyhexalu, tak 10 dní by měla být dostatečná doba terapie. Většinou terapie trvá 10-14 dní. Pokud ale příznaky stále přetrvávají, konzultujte to s PLDD ev. ve specializované infektologické ambulanci, zda by nebylo vhodné terapii prodloužit/změnit.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká