Malý obvod hlavičky. Znamená to, že dcera má automaticky mikrocefalii, když není podle tabulek, nebo může jít o geneticky malou hlavu?

Zodpovězené
23. kvě 2022

Dobrý den,

dcera se narodila s obvodem hlavičky 31 cm, nyní má 7 měsíců a obvod 38 cm. Sono mozku bylo po narození v pořádku. Psychomotorický vývoj odpovídá věku, obrací se na bříško, plazí se. U neurologa jsme byly a také zatím všechno v pořádku.

Chci se zeptat, jaký máte názor.

Znamená to, že dcera má automaticky mikrocefalii, když není podle tabulek, nebo může jít o geneticky malou hlavu?

Manžel má obvod hlavy menší - 54 cm, já také a moje máma dokonce pouhých 52 cm.

Děkuji

Dobrý den,

menší obvod hlavy může být dědičný. Tento příznak se ale nesmí podcenit a musí se pravidelně hlídat. Proto se na preventivních prohlídkách pravidelně měří obvod hlavičky (podobně jako výška a hmotnost) a zanáší se do percentilového grafu, kde se hodnota porovnává s vrstevníky. Je důležitá i dynamika růstu hlavy. Také je důležitá přítomnost dalších příznaků, což se musí pečlivě hlídat.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká