Miminko tlačí ve spaní. Je to normální?

Zodpovězené
22. kvě 2020

Dobrý den,

dcera má teď 10 týdnů a už asi od 2. týdne v noci a nad ránem tlačí ze spaní.

Je to normální?

Přijdu k ní, že si myslím, že už je vzhůru, ona má zavřené oči, za chvilku zase tlačí a zas je v klidu, tak nevím, jestli ji vzbudit a nebo nechat spát. Jsou to hrozné zvuky, které mě budí a teď asi poslední týden mě zarazilo, když ji jdu asi po 5h spánku přebalit a nakojit, tak má úplně suchou plínu. Na přebalovacím pultě se mi kroutí a třeba až tak za 5 minut se vyčůrá, někdy i pokaka zároveň.

Je to v pořádku?

Ještě mám jednu otázku, plně kojím a přijde mi, že má dcera za den málo počůraných plen, třeba tak 5.

Mohu jí dávat pít nějaký čaj nebo vodu?

Moc děkuji za odpověď. Dcera má jednu ledvinu nefunkční, před 2 týdny jsme byly na kontrole a ta druhá je v pořádku, tak se jen bojím, abych něco nezanedbala.

Dobrý den,

k otázce jedna - ano, je to zcela normální, dítě si pomáhá tlačením k odchodu plynů.
K otázce dva - za normální počet pomočených plen považujeme 6 plen za 24 hodin. Myslí se tím látkových plen, takže u absorpčních plenek, "pemprsek" je to samozřejmě zkreslené. Jestliže nemá holčička oschlé rtíky, má normální , ne tuhou stolici, a na váze prospívá, tak lze uznat i 5 plenek za 24 hodin🙂.
K otázce tři - v případě, že se jeví nutná potřeba dodávky tekutin, doporučuji podávat holčičce po lžičce převařenou kojeneckou vodu.
Můj komentář k problému s afunkční ledvinou - dodržujte doporučení lékařů (nekoupat dívku v bazénu, neprochladnout, bránit úrazům břicha...atd. ), při jakékoliv změně zdravotního stavu vždy přineste k vyšetření i chytanou moč.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová