Možná tiková porucha a očkování. Máte zkušenost s očkováním u těchto dětí?

Zodpovězené
21. únor 2021

Dobrý den, paní doktorko,

chtěla jsem se zeptat na dotaz ohledně očkování. Syn (nyní necelé tři roky) je velice citlivé dítě, bohužel má za sebou v 15 měsících prodělání těžké infekce (s nutností UPV) a následně několik hospitalizací a mnoho různých vyšetření, což se samozřejmě nejspíše také projevilo na jeho psychice. Nicméně všechna vyšetření dopadla naštěstí v pořádku a je brán jako zdravé dítě. Před rokem (těsně před druhými narozeninami) začal občas, zejména při stresu protáčet oči, absolvovali jsme vyšetření na neurologii, několik EEG i 24 hodinové video EEG s normálním nálezem, vše bylo uzavřeno jako reakce na stres a jeho citlivá povaha (ani jako tik to prý ve dvou letech nelze považovat, že to je záležitost starších dětí, ale já myslím že to tik bude).
S mírnými přestávkami se protáčení očí nebo rychlé mrkání objevuje občas stále, a to zejména při zvýšeném stresu, strachu. Za 3 měsíce to bude již rok, takže se obávám, že to nebude přechodná záležitost (původně jsem si myslela, že by se třeba mohlo jednat pouze o přechodnou tikovou poruchu, která prý ale do roka objevení mizí, což u nás zatím nevypadá).
Mám strach, aby se z toho do budoucna nerozjel TS (občas ještě napodobuje jakože kýchání, nevím ale, zda se může jednat o zvukový tik nebo zda si tak jen hraje, nevypozorovala jsem souvislosti, kdy to dělá jako třeba u toho mrkání, kdy je to při stresu a je pravda, že to viděl v jedné pohádce a od té doby to dělá, nicméně trochu mě to znervózňuje).

Syn má kompletní očkování Hexacimou a Prevenarem, které bylo ještě v době, kdy byl naprosto v pořádku s reakcí zvýšených teplot na očkování, nicméně nemá zatím naočkován Priorix a jelikož řešíme, zda od září nastoupí do školky, řešíme otázku jeho naočkování.

Myslíte si, že je u syna toto očkování bezpečné? Nemůže mu to zhoršit jeho projevy? Nebo myslíte, že si mám zkusit vyjednat kontraindikaci k očkování?

Máte zkušenosti s očkováním u těchto dětí?

Když jsem se na to tehdy ptala naší ošetřující neuroložky i na neurologii, kde jsme byli hospitalizováni kvůli video EEG, neviděli s očkováním žádný problém a řekli, že se nemusím bát, že syn je naprosto zdravý kluk, nicméně to bylo loni a když obtíže stále občas trvají a nevymizely a naopak se možná přidal i ten zvukový tik, tak hodně váhám.

Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

jestliže se tiková porucha chlapci spíše zhoršuje, a v osobní anamnéze má stav s nutností UPV v batolecím věku, byla bych s dalším očkováním opatrná.
Domluvte si s pediatrem odklad vakcinace MMR ze zdravotní indikace a dle vývoje stavu nechte očkovat chlapce s odstupem.
Doporučuji doplnit chlapci vyšetření psychologem, případně psychiatrem.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová