Může být 16 měsíční dítě autista? Dá se to poznat z jeho chování?

Zodpovězené
14. bře 2023

Dobrý den,

mám 16 měsíčního chlapečka. To, že nemluví, mi zas až tak nevadí, žvatlá dost. Umí máma, baba a asi dvě zvířátka se teď naučil. Ale trápí mě jiné věci.. . Vůbec neukazuje. Ještě jsem ho nikdy neviděla na něco ukázat, a to ani v knížce ani na věci. Neumí držet tužku. ještě nikdy nedělal čáru na papír, prostě mu ji dám do ruky a on ji položí na papír a nezájem. Nechce po mě nic opakovat, občas zamává, ukáže a udělá jak je veliký a to je vše. Nechce stavět kostky, občas postaví jednu a jde zase pryč.

Je to problém? Měl by to už umět nebo má ještě čas?

Dost mě to trápí. Pohybově je na tom super. Chodí od 10 měsíců, ale nechce po nás prostě nic opakovat. Nenapodobuje a u ničeho nevydrží ani minutu. Neumí jezdit s autíčky a pořád jen vše dává do pusy. Když s ním chci třeba bubnovat na hrnce, vezme vařečku a dá si ji do pusy. Vůbec s ní nebouchá, jen když to jeho ručičkou udělám já.

Moc bych ho chtěla něco naučit. Ale jak, když po mě nic neopakuje?

Děkuji za odpověď

Dobrý den,

součástí preventivní prohlídky v 18 měsících je vyplnění dotazníku, který může odhalit poruchu autistického spektra. Bez znalosti odpovědí na otázky v tomto dotazníku, nemohu odpovědět. Poraďte se tedy se svým praktickým lékařem pro děti a dorost během preventivní prohlídky v 18 měsících.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká