Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Nadváha u dcery. Můžete mi prosím poradit a doporučit?

Zodpovězené
10. kvě 2020

Dobrý den,

měla bych dotaz ohledně váhy své dcery a také případně doporučení ohledně stravovacích návyků.
Moje dcera bude mít v září 6 let, měří 114 cm a má 23,5 kg. Celková stavba těla mi nepřijde nijak obézní, má jen vystouplé větší bříško. Ruce, nohy normální - ani hubené, ani tlusté.
Co se týče stravování, tak vše hlídám. Má ráda zeleninu i ovoce. Zeleninu má vždy k obědu i k večeři, někdy na svačinku. Ovoce má vždy dopoledne na svačinu, někdy odpoledne. Jí mléčné výrobky, jí maso.
Ráno máme trochu problém, protože nejí slanou snídani. Vždy je sladká. Nejčastěji chléb s máslem a medem nebo marmeládou. Občas domácí buchta či vánočka. Kakao velmi málo, tak 1x do měsíce. Jinak mléko.
Nechci ji zakazovat sladké, ale kontroluji a přiděluji jí sama.
Pohyb má asi trochu méně. Není moc velký sportovec. Chodíme na procházky, ale nevyjde to každý den, 1x týdně chodí na dětské tanečky. Ale celkově, když o tom tak přemýšlím, má asi méně pohybu.
Prosím, můžete mi poradit a případně zhodnotit celou situaci?

Děkuji a zdravím.

Dobrý den,

váha a výška dívky jsou v normě, tam problém nevidím. Rezervu vidím v pohybu - dítě by mělo být denně venku cca 5 hodin (neřeším, jak je to splnitelné).
Větší objem bříška může být způsoben ochablým břišním svalstvem.
Čili moje doporučení je - dále učit dívku žádoucí životní styl, tj. podávat pestrou stravu s dostatkem ovoce, zeleniny a ryb v jídelníčku, maximálně omezit sladké, pravidelný, denní pobyt venku spojený s aktivitou (lezení, běhání, skákání, jízda na kole....atd.)


Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová