Nedostatek vitaminu B12 u malého dítěte. Mohu ho podávat dítěte sama anebo musí lékař?

Zodpovězené
2. dub 2019

Dobrý den,

měla bych dotaz ohledně nedostatku vitaminu B12. Přelomem roku jsme synovi dávali tento vitamin, protože ho měl nedostatek (zjištěno odběry krve). Po nasazení tohoto vitaminu začal lépe jíst, do té doby odmítal obědy a byl jen na jogurtech, přesnídávkách a kojen. Teď zase začalo období, kdy tomu jídlu moc nedá resp.hlavně masu a máme s manželem strach, aby hodnoty vitaminu neklesly. Je možno mu tedy tento vitamin B12 preventivně nasadit a dávat třeba ob den nebo je riziko nějakého předávkování? Nebo byste nechala raději udělat kontrolní odběry?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

vitamín B zvyšuje chuť k jídlu a přechodně se může k tomu využít. Jestliže byl Váš synek léčen pro B12 hypovitaminozu, doporučuji kontrolní odběr krve, aby se substituce vitamínu mohla objektivně zhodnotit. Jestliže se jedná o batole, doporučuji dítě odstavit od kojení, upravit stravovací režim a hradit příjem živin z pestré stravy ( zde v poradně je již více mých odpovědí na toto téma ).

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová