Nepravidelné dýchání u dítěte. Čím by to mohlo být?

Zodpovězené
13. led 2020

Zdravím Vás,

chci se zeptat. Malému byly v září 2 roky. Od narození občas v noci nepravidelně a zrychleně dýchá. Pak chvíli trvá než se nadechne. Alarm se nám nikdy nespustil. Dětský doktor to v životě neviděl. Na plicním říkali, že apnoe to není.

Čím by to mohlo být?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

hloubka dechu a jeho frekvence ve spánku je mimo jiné dána i spánkovou fází, ve které se spáč nachází ( REM fáze - dýchání nepravidelné, mělké, zrychlené, nonREM fáze - dýchání hluboké, pomalé, pravidelné ). Je dobré, že apnoe monitor nehlásí výpadky dechu, tj. apnoickou pauzu. Ještě bych doporučila udělat chlapci kardiologické vyšetření k vyloučení srdeční vady a event. ORL vyšetření k vyloučení zvětšené nosní mandle či jiné překážky v horních dýchacích cestách.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová