Nesrostlá velká fontanela v 17m. Jak se to řeší, kdyby do dvou let nesrostla?

Zodpovězené
10. kvě 2020

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat. Syn, 17 měsíců, má stále asi 2 cm velkou fontanelu.

Pokud by mu do dvou let nesrostla, jak se to dále řeší?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

větší fontanela či přetrvávání otevřené fontanely po 18. měsíci života může být známkou nedostatku vápníku a vitamínu D ve stravě. Doporučuji se na jejich dodávku zaměřit a uvidíte. Když se fontanelka ani potom postupně neuzavře, dělá se rozbor krve, mimo jiné se zaměřením na metabolismus vápníku, D vitamínu a funkci štítné žlázy.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová