Nízká tělesná teplota (35,6) u dítěte. Je to běžné?

Zodpovězené
29. led 2019

Dobrý den,

dcera (3) prodělala minulý týden gastroenteritidu bez teploty. Ve čtvrtek, způsobeno dietní chybou, opět řídká stolice. Od té doby bez potíží. Je na dietě. Nechodí nikam, jsme jenom doma. Včera v noci se vzbudila s tím, že už nebude spát a má hlad. Snědla téměř celou housku (kterou nesní celou nikdy). Stěžovala si, že jí je horko, měla teplotu 38,1. Podala jsem Nurofen sirup 3,5 ml. Za 15 minut teplota 36,4.

Dnes ráno bez obtíží, na nic si nestěžuje. Změřila jsem jí teplotu digitálními teploměry na 3 místech (ucho, podpaží a konečník) a měla maximálně 35,6 (po odečtu z konečníku, kde naměřil teploměr 36,1). Topíme doma na 22-23 stupňů, zuby nerostou, nekašle, nesoplí, ruce a nohy má teplé.
Obvykle jsem ji bez akutních stavů teplotu neměřila, takže nevím s čím srovnat.

1. Je obvyklé, že může mít dítě běžně tak nízkou tělesnou teplotu?
2. Může být včerejší neobvyklý nárůst způsobený ještě následky gastronteritidy? Přijde mi zvláštní, že měla teplotu, ale zároveň velkou chuť do jídla. Od čtvrtka ještě nebyla na velké toaletě, podávám lactobacily a Hylak.

Děkuji Vám za reakce.

Dobrý den,

1. měření tělesné teploty je vždy zatíženo určitou chybou, ať do hodnot vyšších - horečka, tak podnormních. Jestliže má dcerka ručky i nožky teplé, růžové, je bez dalších potíží a dokonce s dobrou chutí k jídlu, doporučuji dále její tělesnou teplotu nekontrolovat. A když bude třeba, měřte teplotu těla vždy v podpaží, běžným teploměrem, ten je nejspolehlivější.

2. je období vysoké nemocnosti, jistě o stimuly imunity není nouze, i když ještě dodržujete izolaci dítěte. S již proběhlým onemocněním trávicího traktu bych ojedinělý výskok horečky nespojovala.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová