Noční spánek kojence. Dělám něco špatně, nebo je to jen přechodné?

Zodpovězené
18. říj 2020

Dobrý den,

obracím se na Vás s radou ohledně spánku kojence. Dcerka má teď 9 měsíců. Od 6,5 měsíce, kdy jí začaly růst zuby, se začala v noci velmi často budit – průměrně tak 4x za noc, ale jsou časté i noci, kdy k ní vstávám co hodinu. Hladem se určitě nebudí, spíš se v noci vzbudí a neumí sama znovu usnout. Nebo se probudí v nějaké pro ni nevhodné poloze (např. na bříšku, v rohu postýlky atd.) a neví, jak si sama pomoct. Obvykle tedy stačí ji jen přetočit, dát dudlík případně nakojit. Ale někdy se úplně probere a pak si třeba 2 hodiny chce „povídat“.

Dcerka spí v postýlce ve svém pokojíčku, který je hned vedle naší ložnice. Večer ji ukládám k spánku mezi 7 a půl 8, ráno vstává mezi 6 a 7 bez ohledu na to, jestli v noci spala nebo ne. Ani přes den nepotřebuje moc spát. Stačí jí půl hodina dopoledne a hodina – hodina a půl po obědě.

Chtěla jsem se zeptat, jestli dělám něco špatně nebo jestli noční časté vstávání je jen přechodné?

Přiznám se, že už mě to začíná hodně vyčerpávat.

Děkuji za radu.

Dobrý den,

popsaný režim se mi jeví jako dobrý a popisované přestávky během nočního spaní normální. Postupně se neklid až buzení vytrácí a dítě (cca okolo 2 let) už spí celou noc. Do té doby doporučuji k dítěti vstávat během noci jen v nutných případech, nepodporovat noční pití většího množství tekutin (aby nevznikalo návykové pití) a ve vstávání se nechat vystřídat partnerem (třeba o víkendu), abyste se aspoň občas kvalitně vyspala.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová