Očkování proti meningokokovým nákazám a Priorix očkování. Jak se mám rozhodnout?

Zodpovězené
9. bře 2019

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, zda osobně doporučujete očkování proti meningokokovým nákazám a pokud ano v jakém věku a jakou vakcínou?

Mám dceru (v červnu jí budou 4 roky) a syna (10 měsíců). Aktuálně o tomto očkování přemýšlím zejména u dcerky, jelikož syna ještě čeká poslední dávka Hexacimy, Prevenaru a pak Priorixu, takže ten toho má teď před sebou hodně. Jen váhám. Četla jsem, že nejvíce ohroženou skupinou jsou děti do cca 5 let a poté dospívající, má tedy cenu v tomto věku ještě očkovat (dcerka nastoupí od září prvně do školky) a nebo byste očkování nechala spíše až na dobu dospívání? Stejně tak váhám u vakcíny - Bexero, která je proti typu B, jelikož ještě nemá dostatečná klinická data, takže nikdo ještě s jistotou nedokáže určit, zda a jak dlouho ochrana působí a Nimenrix nebo Menveo jsou proti ostatním skupinám, ale ty se zase oproti typu B u nás tolik nevyskytují. Navíc nevím, zda je u dcerky očkování vhodné - má velkou nosní mandli (z toho zvětšené uzlinky na krku už asi rok), ale ORL lékař zatím odstranění nedoporučil, jelikož jí zatím krom doby nachlazení mandle nečiní vážnější potíže, tak aby jí to třeba ještě nějak více neoslabilo?

A poslední dotaz - s jakými nežádoucími účinky jste se po tomto očkování a konkrétně po které vakcíně setkala? (Máme negativní zkušenost po očkování Priorixem, které dcera měla ve dvou letech a měla od 9. dne vysoké horečky trvající 4 dny, poté se osypala vyrážkou, skoro měsíc nechtěla nic jíst a byla neuvěřitelně vzteklá). Poté se naštěstí stav upravil, ale od té doby mám z očkování větší strach, nicméně z této nemoci také a nevím, jak se rozhodnout.

Děkuji moc za odpověď

Dobrý den,

očkování proti meningokokovým infekcím doporučuji, já i celá moje rodina jsme očkovaní oběma typy vakcín. V ČR se v současnosti vyskytují všechny sérotypy a není možné se účinně chránit údajem "tolik se u nás nevyskytují". Stejně tak se nelze dobře spolehnout na ochranu statistickým údajem, který popisuje výskyty meningokokových infekcí u věkových skupin obyvatel.
Jestliže nejsou dostatečné údaje o trvání protilátkové ochrany ( jedná se cca o desetiletí ), je klidně možné, že bude vhodné přeočkování po 10 -15 letech. V tom problém nevidím.

Po Priorixu jsem žádné významné reakce v ordinaci neviděla, naštěstí, samozřejmě očkuji s respekem ke zdravotnímu stavu batolete.

Obecně zvětšená nosní mandle není kontraindikací k očkování, dívku můžete očkovat za plného zdraví, bez známek akutní infekce. Před očkováním bych doporučila vyšetřit krevní obraz a výtěr nosohltanu k vyloučení infekce.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová