Opakující se zánět spojivek u dítěte. Červené oči, rýma. Nemůže to být alergie?

Zodpovězené
25. bře 2019

Dobré ráno.

Syn (2roky a 3m) měl na začátku měsíce zánět spojivek - nejprve ho měl starší, tak jsme předpokládali, že ho chytne taky, oči mu zčervenaly, když se starší už uzdravil. Na základě domluvy s naší paní doktorkou jsme začali kapat Kanamycin 4x denně, na noc jsme mazali Kanamycin. Po třech dnech byl ok, mazali jsme celý týden jako u staršího. Venku jsme téměř nebyli (pokud to nebylo nutné), vždy měl dětské brýle. Dva dny byly oči v pořádku, po třech dnech se objevila zase rýma a další den oči zčervenaly. Šli jsme opět k paní doktorce, dostal atb Augmentin duo na 7 dní, do očí Tobrex, do nosu Pamycon. Vše poctivě dobral, ve středu jsme byli na kontrole a vše bylo v pořádku, oči byly klidné, doznivala rýma (odsávala jsem mu před spaním, přes den nos vyplachovala Stérimarem a stříkala Nasivin). Včera večer už nebylo co odsát. Dnes ráno se opět probudil s červeným okem, u vnitřního koutku ošklivý maz a na řasách suché kousky.

Návštěvě lékaře se zřejmě nevyhneme, že?

Nemohlo by se jednat o projevy alergie (já jsem alergická na jarní pyly, reakce na roztoče po porodech zmizely, manžel má také jarní pyly)?

Děkuji za odpověď

Dobrý den,

ano, bude znovu nutná lékařská intervence.

Doporučuji Vám před další léčbou udělat u Vaší pediatričky výtěr spojivkového vaku (u více postiženého očka) a zároveň se s ní domluvit na vyšetření chlapečka u očního specialisty. Na zvýšené citlivosti oční spojivky opravdu může participovat alergická dispozice, ale i další faktory (drobný cizí předmět v očku, zvýšená námaha očí při počínající oční vadě, specifická infekce, atd.).

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová