"Praskání" v bříšku miminka, rychlé hltání mléka a hlasité trávení. Co to může být?

Zodpovězené
10. kvě 2022

Dobrý den,

už dlouho mě trápí u mojí holčičky (5 měsíců) něco jako "praskání" v bříšku při jídle. Možná jsem blázen, ale když malou krmím tak jí praská v bříšku (něco jako prd, ale prd to není), velmi rychle a hlasitě hltá a k tomu slyším i hlasité trávení.

Horečku nemá, kaká poslední dobou každý den, plenky počůrané má. Vždy je to jen u jídla. Dávám jí Bebu Comfort, při které mi konečně kaká sama - předtím jsme měli Sunar complex, ale trápily jí tuhá zelená hovínka. Po Bebě kaká někdy i 2x denně (žlutě). Na výtěrech už jsme byli, a to už když měla Sunar Complex a vše bylo v pořádku.

Máte s tím, prosím, zkušenost, co to může být?

Moc děkuji. 🙂

Dobrý den,

když kojenec hltá, naloká se vzduchu a pak má „zavzdušněný“ žaludek. Díky tomu můžeme slyšet zvuk, který popisujete tzv. škroukání. Existují kapky na odlehnutí zavzdušnění jako SAB Symplex či Espumisan v dávce dle příbalového letáku (obojí možné užívat už v kojeneckém věku).

Dále se také ujistěte, zda používáte správný dudlík k lahvi odpovídající věku dítěte, případně si pořiďte lahev s antikolickým dudlíkem.

Dále také dítě nepřekrmujte, tj. krmte radši častěji po menších dávkách.

Další pomoc je řádné odříhnutí po krmení a krmení ve vzpřímenější poloze.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká