Přetrvávající kašel u 6ti letého dítěte po covidu. Jak postupovat?

Zodpovězené
10. kvě 2022

Dobrý den,

na začátku 2/22 jsme celá rodina prodělali covid, ale dcerka vždy vyšla jako jediná i přesto, že byla také nemocná, na testech negativní. Během nemoci měla vyšší teploty, rýmu a mírný kašel. Po 10 dnech byla zcela v pořádku, ale od té doby se jí už 3x vrátil suchý, dráždivý kašel, který trvá i týden a po léčbě sirupy odezní.

Byli jsme už i u pediatričky, ta provedla základní vyšetření jako poslech, odběr krve, stěr z krku i z nosa a to vše má dcerka v pořádku.

Při každém kašli podávám dcerce Stoptussin, poté Erdomed, pije bylinkové čaje (šalvěj, bez, lípa, sléz maurský), pouštím aromadifuzér k večeru atd., ale stále se v tom nějak motáme...

Je něco, co bych ještě mohla zkusit, aby se jí kašel takto často nevracel?

Děkuji, Martina

Dobrý den,

jestliže jsou všechna vyšetření od Vašeho PLDD v pořádku, pravděpodobně se jedná o tzv. postinfekční kašel, který může vzniknout i po jiné infekci dýchacích cest než jen po onemocnění COVID-19. Může přetrvávat i několik týdnů.

Doporučila bych ještě klidový režim bez zvýšené tělesné aktivity k úplnému doléčení. Z bylinných produktů případně ještě jitrocelový sirup. Stoptussin bych podávala pouze v případě záchvatovitého kašle a pouze v noci. Erdomed je lék podporující vykašlávání. Neměl by se užívat déle než sedm dní v kuse.

Detailnější rozvaha nad možnými příčinami závisí na věku dítěte, případně dalších okolnostech (je kašel vázán jen na období infektu, nebo se objevuje i ve vazbě na nějaké prostředí, zátěž, atd.).

Pokud by kašel přetrvával i po uplynutí dalších ca. 4-6 týdnů, na místě by bylo podrobnější vyšetření u specialisty (alergolog/imunolog/pneumolog).

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká