Příkrmy. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
25. čer 2020

Dobrý den,

můj syn byl plně kojený přes 6 měsíců. Začali jsme s příkrmy, moc je zpočátku nechtěl. Aktuálně je synovi 7,5 měsíce. K obědu má masozeleninu (ale sní i po měsíci max. 60 - 90 g), ke svačině ovocnou přesnídávku (sní do 150 g).
Začala jsem nemléčné kaše - zatím rýžová, obilná. Sní tak 50 - 90 ml. Zbytek kojím, v noci pije nejdéle už od narození.

Je takový postup v pořádku?

Nevadí, že sní tak málo?

Ráda bych se zeptala:
1. Mohu podávat i mléčnou kaši?
Než jsem se rozkojila byl asi 2 týdny na UM a příliš mu nesvědčilo. Odsávat ale nechci, hodně mi to navyšuje laktaci.

2. Kdy zavést jogurt?
Píše se ukončený 8. měsíc. To znamená den dosažení 8 měsíců, nebo den před dosažením 9?

Děkuji

Dobrý den,

Váš postup je správný. Porce jsou sice menší, ale jestliže má chlapec dobré váhové přírůstky, tak bych mu příkrmy více nabízela, ale nevnucovala.
ad 1. ano, můžete podat i mléčnou kaši. Od novorozeneckého věku uběhl již dlouhý čas, takže střevo je více připraveno zpracovat kravskou mléčnou bílkovinu.
ad 2. jogurt můžete zavádět již nyní, zavádí se od 7. měsíce (ukončeného, tj. 7 měsíců a jeden den).

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová